bugün

kızların anneleriyle olan mistik ilişkisi

kizlarin babalariyla veya erkeklerin anneleriyle olan iliskisinden cok daha farkli bir iliskidir. erkeklerin kesinlikle kafasi basmaz, ne olup bittigini yillar gecse de anlamaz. ne kizin babasi ve agabeyi anlar, ne de evlenince kocasi. ornek vermek gerekirse, kiz cocugu yapmamasi gereken kotu bir sey yapmissa, babaya kesinlikle soylemez, anneye soyler ve anne kiziyla beraber isin icinden nasil cikacagini dusunmeye baslar, hatta suc ortagi pozisyonuna dusmekten cekinmez ve basta babadan olmak uzere herkesten saklarlar.

kiz cocugu, 40 yasina gelse de, mutlaka gunde en az 1 kere annesinin sesini duymalidir. Herkes annesini sever, erkek de annesini arar sorar, ama hic bir zaman kiz cocugunun annesinin sesini duydugunda hissettiklerini hissetmez. Bu konuya bayagi mesai harcayip, sayisiz denek uzerinde calistim ve sonunda kizlarin bile tam farkinda olmadigi bu psisik iliskiyi cozdum. telefonda bile olsa, anne sesi, kizlar uzerinde tam bir rahatlama, gevur deyimi yerindeyse "temper of peace" olayidir. deneklere soruldugunda, hic birinin tam olarak tarif edemedigi bir cesit huzur bulma duygusu. mesela erkek, biy biy biy surekli kafasini siken nisanlisi veya karisini, hemen kendi telefonunda kizin annesini arayip, telefonu da kizin kulagina zorla dayayarak onleyebilir. anne sesini duyan kadin, aninda sakinlesir; sakinlesmese bile annesine telefonda sizi sikayet edecektir, ki bu da onu rahatlatir. siz de isinize bakarsiniz. ne yazik ki olay bindan cok daha derindir.

burada bu enterasan iliskiye kisaca degindim, ama aslinda olay birkac ciltlik kitaptir. sikilmadan okuma suresi en fazla 2 cumle olan sozluk okuruna bu fazla bile. bu olay sadece insan turunun disisinde vardir. tabular ulkesi guzel yurdumuzun disilerine has bir olay da degildir. tabu mabu olmayan slav ulkelerinde kullandigim deneklerde de ayni sonuca ulastim. bundan sonraki calismalarim, bu iliskiyi sayisal hale getirme, bu iliskinin gucunun nitelik degil nicel olarak tespiti uzerine olmustu, hala devam ediyorum. bu konuda uluslararasi yazacagim bir makaleyi burada da refere edecegim, ki bu genc erkekler icin buyuk hizmet olacaktir. bu hizmet, benim hazirlayacagim basite indirgenmis bir questionnaire ile, kiz arkadasinin veya nisanlisinin annesi arasindaki iliskiyi caktirmadan olcup, belli bir seviyenin ustundeyse, arkasina bakmadan kacmasini saglamaktir.

"bunu buldun da ne oldu, basin goge mi erdi" veya "kaynanasindan cok cekmis galiba v.s." diye dusunenlere cevabim, "evlendikten birkac sene icinde, ne kadar onemli oldugunu anlayacaksiniz", olur. erkek, mal ve saf oldugu icin, sadece karisiyla evlendigini sanar. yatakta "couple" ama evliligin diger zamaninda "3 Some" bir iliski icinde oldugunu anladiginda is isten gecmistir. hatta, bazilari anlamadan bosanir, aradan zaman gecince, neden bosandigini hatirlamaz, kildan tuyden sebepler diye aklinda kalir. isin onemi burada ortaya cikar, yani eger erkek bu durumun bastan farkinda olursa, tum davranislarini ve stratejisini ona gore ayarlama firsati bulabilir. "Strateji" kelimesini ozellikle, evliligin sadece sevgiden olusan lay lay lom bir kurum oldugunu sanan mallar uyansin diye kullandim.
güncel Önemli Başlıklar