trevanian

14 aralik 2005 yilinda 74 yasinda ingiltere'de hayata gozlerini yummus olan yazardir . okurlarindan kendini uzun yillarca gizli tutarak 3 yda 4 degisik isim altinda ( trevanian-nikolai seare-benat le cagot-j moran) yazmistir .olum nedeni akcigerlerinden kaynaklandigi aciklanmistir.
hemen hemen butun kitaplarini okudugum yazardir .ilginc bir ozelligini ise ardindaki sir kalktiginda ogrendim yazar adi olarak kullandigi isimler ayni zamanda romanlarinin kahramanlaridir -nikolai, sibumi kitabindaki ana karakterdir le ganot ise ayni kitapta nikolai nin yakin arkadasi baskli sairdir vs.vs.
kitaplarinda dikkat ceken ozellik yarattigi karakterlerin cok guclu olmasi ve onun cevresinde donen hikayedeki carpici etkidir
kendi kisisel sayfasinda sibuminin yakinda filminin cekilecegi yonunde bir habere rastladim umarim gerceklesir.
butun gerekceler bir yana sadece amerikan kultur emperyalizmini cesurca elestirmesi ve dogu kulturune olan saygisindan dolayi kendimce saygi duydugum yazardir ( mezarinin yeri gizlidir ) son kitabi ( turkceye cevrilip cevrilmedigini bilmiyorum -crayz laidies of pearl street)