bugün

kısa dönem askerlik

askere gidecek fakülte mezunlarının önünde iki yol vardır: ya yedeksubaylık yani asteğmenlik veya kısa dönem erbaşlık. şimdi 6 ay olarak yapılıyor biz yaparken 8 aydı. izinler falan çıkınca tam 7 ay askerlik yapılıyordu (ben tam 213 gün yapmıştım mesela). hayata atıldıktan sonra gideceksen, askerlik yapacağın gün yaklaştıkça gece rüyalarına girer. yedek subay sınavına girdikten birkaç gün sonra sonuçlar açıklanır ve kısa dönem çıktığına şükrettikten sonra gittiğin yerde seni neyin beklediğini bilmeden binersin bir otobüse, bitmeyen yollarda gece boyu gözüne uyku girmeden gidersin birliğinin bulunduğu yere... büyük ihtimal inzibatlar otobüsün kapısında karşılar sizi, akşama kadar gezer tozarsın son kez sivil olarak, akşam 5 gibi gider teslim olursun, bir sürü senin gibi ürkek, çekingen adamla aynı koğuşa doldururlar, kayıt vs. bir sürü prosedür vardır ilk gece, sonra acemi eğitimine başlarsın, yanından paşa bile geçse tanımadığın için eller cepte gezersin (birkaç günde öğrenirsin ama), sonra dağıtım olursun, gittiğin bölükte özellikle uzun dönem çavuşlar hiç sevmez seni, yazıcılarla nöbet yüzünden kavga edersin, eğer kolay bir görev kaparsan şafağı daha kolay sayarsın. askerlik bittiğinde de bir müddet sonra herşeyi unutur, anlatılan askerlik anılarına gülüp geçersin.