bugün

çanakkale savaşı

türkiye halklarının destan yazdığı savaştır.

ayrıca galatasaraylı sporcu ve öğrencilerinin de bu destana iştirak ettiği savaştır.

Çanakkale Savaşının kahraman gazilerinden ivrindi Mallıca Köyünden Hacı Azman Dede anlatıyor :

"Cepheye gönderilen askerler arasında 15-17 yaşlarında çocuklar dikkatimi çekti.Bu gençler istanbul GALATASARAY Lisesi öğrencisi,gönüllü delikanlılardı..

Çoğunun sakalı ,bıyığı bile çıkmamıştı.Hayatlarında tüfek görmemiş ,silah kullanmamış gencecik çocuklar. O gün çok sınırlı saatler içersinde onlara tüfek tutmayı ,nişan almayı , ateş etmeyi öğrettim..

Ertesi gün mevzilerde ateş altındaydık. Mermiler vızıldıyor,
makineli tüfek tarakaları kulakları çınlatıyor ,patlayan bombalar etrafı cehenneme çeviriyordu...

GALATASARAY`lı 15-17 yaşındaki gençler birbirlerine sokulmuşlar ,korku dolu gözlerle bakışıyorlardı ki içlerinden biri
bir zafer şarkısı söylemeye başladı...

" Annem beni yetiştirdi bu ellere yolladı...

Al sancağı teslim etti ALLAH`a ısmarladı..."

Bu marşa yanındaki , onun yanındaki derken hepsi bir ağızdan
katıldılar..Kurşunlar vınlıyor , bombalar patlıyor ecel tırpanı yaralıların acı feryatlarının yükseldiği mevzilerde ölüm dağıtırken GALATASARAY`lı gençler bu siperlerde ne için bulunduklarını sanki dünyaya ilan ediyorlardı...

" Annem beni yetiştirdi bu ellere yolladı...

Al sancağı teslim etti ALLAH`a ısmarladı...

Boş oturma , çalış dedi , hizmet eyle vatana...

Sütüm sana helal olmaz, saldırmazsan düşmana..."

GALATASARAY`lı gençler o gün ölüme böyle meydan okudular...

Arkadan "ALLAH ! ALLAH !" nidalarıyla birer yırtıcı panter gibi
düşman mevzilerine saldırarak şehadet şerbetini içtiler...

istanbula gidip yolu Beyoğluna düşenler GALATASARAY Lisesi`nin bahçesindeki anıtta bu kahraman çocukların isimlerini görebilirler...
güncel Önemli Başlıklar