bugün

tom bombadil

harbiden de orjinal metinde de isim aynıymış (baktım valla) eh ulan çok sayın ustalar ustası tolkien dede sen türkçe de mi biliyordun yoksa diye düşünmeden edemiyor insan. yada (bkz: rastlantının böylesi)
bu arada kitabı ilk çıktığı zamanlarda bir solukta okumuştum ve tabii ki ülkemizde çok fazla bilinen bir yazar değildi, gerçi tüm dünyada 20.000'den fazla kişi arasında yapılan bir ankette tüm zamanların en çok okunan kitabı olduğunu, insanların yüzüklerin efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar olarak ikiye ayrıldığını, hippi lerin ve beat lerin bir ellerinde herman hesse'nin siddartha sı diğer ellerinde yüzüklerin efendisi ile dolaştıklarını, duvarlara cumhurbaşkanı adayımız gandalf yada 'yaşasın frodo' yazdıklarını (grafitilediklerini) duymuşluğumuz, okumuşluğumuz vardı ama olayın çapı hususunda çok net de bir fikre sahip değildik. kitaplar çevrilir çevrilmez hobbit ten başlayarak bir büyük merak içersinde yumulduk. işte o zamanlarda bile sayın cumhurbaşkanı gandalf ve elf cemiyetiyle birlikte en çok (hatta belki gizemli konumu ve sürekli şarkılar söyleyen hiçbir şeyi iplemez tavırlarıyla) tom amcayı çok ama çok sevmiştim. gandalf'ın tabiriyle 'kendisinin efendisi' olan ve en güçlü yüzükle bile dalga geçen ve dolayısıyla onun efendisi, karanlıkların lordu sauron a da taşak oğlanı muamelesi yapan bu en yaşlı şahsiyeti (hiçbir şey yokken ben buradaydım) büyük bir sevgiyle gülümseyerek anıyorum.