matematik bilmeyen iyi bölüm kazanamaz

yanlış önermedir. bir kere kime göre veya neye göre iyi bölümdür. matematik gerektirmeyen birçok bölüm olduğu gibi bu bölümlerin iyi olduğuna da tek bir kişi karar veremez. hatta aksine ben, en bilindik mesleklerin * bile birçoğunun iyi olduğu kanısında değilim. kaldı ki "matematik bilmeyen" gibi bir sıfat konulamaz. çünkü matematik bilmeyen zaten üniversite kazanamaz. ama benim buradaki matematikten kastım üst düzeyde değil tabii. lisede gördün gördün matematiği ama istediğin mesleğin sayılarla uzaktan yakından alakası yok. matematiği bilsen ne olur bilmesen ne olur. ama gidiyorsun sonuçta o bölüme ve o mesleğin sahibi oluyorsun. bunun yanında da seçilen mesleğin iyi ya da kötü olduğuna o kişiden başka insanların karar vermesi de acayip saçmadır. çünkü ben mesleği iyi, maddi yönden yeterli, iş bulma olanağının fazla olmasına bakmam, insanın o mesleği sıkılmadan yapmasına bakarım. yani bir kişi kendi mesleğinin iyi veya kötü olmasına kendi karar verir. iyi olup matematiği içermeyen meslekler de vardır bu yüzden matematik bir amaç değildir. çok küçük bir araçtır.