bugün

müjdat gezen berbat bir oyuncudur

nispeten katıldığım düşüncedir, şöyle ki;

bir sinema tutkunu olan bendeniz için sinema ve tiyatro oyunculuğu çok farklı iki kulvardır. her zaman tiyatronun sinemadan çok daha zor olduğu ve tiyatro oyuncularının sinemayı çok rahatlıkla kotarabileceği söylenir. ben bu görüşe katılmıyorum. tiyatroda rolünü çok daha fazla abartarak oynamak, dikkati üzerinde toplamak ve tutmak gerekir. ses tonunun, mimiklerin kullanımı çok çok ama çok önemlidir, ama sinemada bence bunun tam aksine daha minimal bir oyunculuk gerekir. oyuncu kendi kimliğinden sıyrılıp kısaca oynamayı bırakıp tamamen o karakterin kendisi olmalıdır. işte müjdat gezen, levent kırca gibi usta tiyatrocuların oyunculukları bana televizyon ekranında fazla abartılı ve dikkat çekici gelmektedir. hayranı olduğum ve nickime ilham kaynağı olan johnny depp bile filmlerinde o kadar abartı oynuyor ki bir yerden sonra her rolü, her el hareketi daha önceki rollerini, karakterlerini andırıyor, ama julia roberts kanımca en doğal oynayan kadın oyuncu olup hiçbir rolü için diğerine benziyor diyemezsiniz. çünkü o kadar sıradan, o kadar doğal oynar. bu benim sinemaya bakış açımdır sadece.

edit: yahu berbat çok ağır olmuş ayıptır. berbat diyemem asla sadece sinema için fazla yapmacıktır.