bugün

dinlerin felsefi olarak dayandığı ideoloji

Felsefenin bir çok konusu vardır.Ama bir konusu vardır ki bu bugüne kadar insanlık tarihinin ilk başlarından günümüze kadar gelen bir temayı ayakta tutmuştur.Bu varlık felsefesidir (ontoloji).Varlık nedir sorusuna iki yaklaşım vardır.Birincisi Materyalizm (maddecilik),bir diğeri ise idealizm (salt ruhçuluk(ben böyle tasvir ediyorum).Canlı veya cansız bir maddenin tümünde,içinde yada dışsal iletisinde ruh kavramını kabul eden bir ideolojidir idealizm.Tarihte hiç bir bilimsel çalışma bırakın cansız maddenin içindeki ruh kavramını canlı maddeler içinde dahi böyle bir kanıya varmamıştır.Zaten olmayan bir şeyi aramaya çalışmak,olmayan bir denizde yüzmeye benzemez mi?.Peki insanlar neden geçmişten beri bu yaklaşıma sıkı sıkıya bağlıdır.Bence herşey bu sorunun cevabında yatıyor.insan denilen düşünen belli bir zekaya sahip dik duruşlu olan canlı kabul edemediği bir nokta vardır.Oda yok olacağı duygusu.Bu bilimsel bir gerçektir.Zihin dediğimiz olgu araştırmalara göre (ego) zekasının ona verdiği üstün nitelikli olma duygusunu hiç bir zaman kaybetmek istemiyormuş.Ölümü bir acizlik görüp onu kendine yakıştıramaması sonucu öldükten sonra başka yaşam veya başka yaşam boyutları,formları düzeyinde yaşayacağı duygusu onu bu çelişkiden kurtarıyormuş.Evet bu doğrudur.Tarihte hiç bir toplum dinsiz değildir.Mutlaka ve mutlaka inandıkları bir metafizik inanca sahiptir.Evet gerçekten çok zor bir duygudur öldükten sonra yok olacağını bilmek.Bu her insanın altından kalkabileceği bir gerçek değildir.Siz aileniz kısacası tüm sevdikleriniz bu dünyada asla yada başka bir dünyada yaşamınızı devam ettiremiyeceksiniz.Bu çok acı bir gerçektir ama aynı zamanda kabullenmemiz gereken bir olgudur.Yaşam budur çünki.Vücudumuzda aynı anda yüzbinlerce hücre ölüp aynı oranda hatta daha fazla hücre doğmaktır.Bunun adı yaşamdır.Sorun şu aslında ölümle yaşam birbirine zıt bir kavram değildir.ölüm olmadan yaşam olamayacığı gerçeğini kabul etmeliyiz.Bu benim görüşüm değil bu gerçek olandır bu bilimsel olandır mantıklı olandır.

(SUS VE BiRGÜN ÖLÜP YOK OLACAĞINI KABUL ET)