entry'ler (179)

ankara

Gitmek mümkün olsaydı çok da aramayacağım şehirdir. Soğuktur, düzenlidir ama sıkıcıdır da biraz. Gezecek yerler bitince şehrin de espirisi biter. Bir istanbul değildir mesela, her sokağında bir güzellikle şaşırtsın sizi.
Şehri sevdiren içindeki insanlardır özetle, tek başına bunaltıcı olur.

5 dakikaya ordayım yalanı

Her 5 dakikada bir tekrarlanan yalandır.
bu şekilde bir döngüye girilir ve yalanlar döngüsü 30-40 dakikada sonuçlanır.

mutlu olmak için dinlenecek şarkılar

Bülent Ortaçgil - bu su hiç durmaz.
Sanki seninle konuşan, seni anlayan bir dost sesi gibidir ortaçgil'in sesi. Şarkının sözleriyse dost cümleleridir. Yalnızlığını alır, yanındaymış gibi hissedersin.

insan neye göre değerli olur

Erdemli oluşuyla, dürüstlük ve adaletiyle.. Dış güzellik geçicidir, insanı sevdirecek olan karakteridir bana göre..

uyumadan önce gelen audi a5 imi çizerler mi stresi

Keşke benim de olsa denilen strestir. Böyle stresi yaşamak herhalde pek güzeldir.

tdk nın açıkladığı anlam verilemeyen kelimeler

TDK'dakilerin beyinlerinin, vücutlarının hangi bölgesinde hizmet gösterdiğini açıklayan kelimelerdir.
(bkz: kirli aybaşı durumunda bulunan kadın)
Kirli olan bizim aybaşı halimizden ziyade kendi beyinleri. Fakat malesef ülke olarak geriye ve belden aşağı zihniyete gitmekten başka bir amacımız yok. Bu ifadelere şaşırmamak lazım. Zira devlet büyüklerimizin bile 'kız mıdır kadın mıdır bilmem' ifadelerinden sonra tdk böyle yazmış çok mu?

montun cebinde unutulan şeyler

Bozuk para. Ego kartı.

swarm da çekin yapan kizin amaci

Swarmın amacı check-in yapmak olduğuna göre, mantıksız bir sorudur. Uygulamayı kullanan herkesin amacı aynıdır.

sözlük yazarlarının alışkanlıkları

Düzenli olarak işittiğim aile fırçalarına tepkisiz kalmak. işitmek alışkanlık oldu burda.

ölmeden izlenilmesi gereken filmler

Notting hill.
Bir tutam cennet.
Umudunu kaybetme.

sözlük yazarlarının şu an yaptığı şey

Hayatın anlamını sorguluyorum.

yazarların şimdi dinlediği şarkıdan bir cümle

"Ben insan değilmişim, mutlu edemezmişim seni.
Zamansız gidermişim, yarım bırakırmışım ve asla yetinmezmişim."

https://youtu.be/8sF4uaQDlIQ

iplemeyen insanın daha değerli olması

Kaçan kovalanır, ulaşılmaz olan kıymetlidir mantığı işte. Birini ne kadar önemserseniz değer katsayınız o derece azalıyor.

90 lı yıllardaki zenginlik göstergeleri

Kızlarda barbie bebek, erkeklerde action man.
Mc Donald's oyuncakları.
Nike spor ayakkabılar.
Filmli fotoğraf makinesi.

anneanne evi denilince akla gelenler

Çocukluğumda, yaz tatilinin başlamasıyla koşarak gittiğim ev. Tatilin en keyifli kısmının anneanne evinde geçiriliyor olması...

Önündeki bahçede bütün gün bisiklete binmek. Düşüp dizlerin parçalanınca anneannenin kucağına koşmak. Onun yaralarını sarması, sonra önüne sıcacık bir kap yemek koyması.
Gece mis kokan yatağında ona sarılıp uyumak. Sabah uyanınca taze ekmek, peynir, zeytinli kahvaltının sofrada hazır olması.
O evde bulunduğun her dakika huzuru yaşamak. Ayrılırken içinin bir parça buruk kalması.

Artık o eve hiç bu şekilde gidemiyor olmak. Rahmetlinin bıraktığı hatıralarla avunmaya çalışmak...

gecenin gerçeği

Sosyal medyada mutluymuş gibi imaj çizen insanların aslında bir çoğu çok mutsuz. Bunu gizlemek için çılgınlar gibi 'mutluyum harikayım' diye paylaşım yapıyorlar.
Mesela kendim pek çok mutlu olduğum zamanda bunu bir yerlerde ilan etme ihtiyacı duymadım. Genelde böyle olur zaten. Mutluluk insanın içindedir, yaşıyorsan yetiyor.

yaşlandığını hissettiğin anlar

- 25 yaşı doldurduğumdan beri bunu her farkettiğim an. 25'ime kadar 'büyümek' derdim, şimdi çok hızlı geçmiş zaman yaşlanmanın başlangıcındayım diyorum.
- Masamın üstünde duran çocukluk fotoğrafıma baktığım bir diğer an. Küçücük, masum ve mutluluk doluydum deyip, biraz hüzünleniyorum. Şimdi o kadar neşe dolu olamıyorum.
- Bir diğeri de aynaya bakıp alnımda derinleşen 2 çizgiyi gördüğüm an. Yaşlanıyor olduğumdan artık emin oluyorum.

yazarların ruh hallerini anlatan şarkılar

Bülent Ortaçgil - Bu Su Hiç Durmaz.

"Kar gibi örttün üstünü, içinde tüm çiçekler
Birer birer titrediler
Uykusuzluğundan belli, kafanda birikintiler
Teker teker döküldüler.

Sen hep kendine önlemler aldın
Ben kendime yasaklar koydum
Önümüzde barajlar var
Bu su hiç durmaz
Bu su hiç durmaz.

Yaşamak dopdoluydu akan pınarlar gibi
inanmayanlar beklediler
Umutlarını borç verdin, cebinde hiç kalmadı
Dostların anlamadılar.

Nar gibi güzelliğin gizliydi vereceklerin fazlaydı
insanlar inanmadılar
Sustun sustun konuşmadın, sonra kaçtın arkana bakmadan
insanlar şaşırdılar."

iz bırakan kitap cümleleri

"Eskiden insan biliyordu (ya da belki seziyordu) ki, meyvenin çekirdeğini taşıması gibi, ölümü de kendi içinde taşımaktadır. Çocukların içinde küçük, yetişkinlerin içinde büyük bir ölüm vardı. Kadınlar, ölümü kucaklarında, erkeklerse göğüslerinde taşırlardı. O vardı işte ve ölüm, onların her birine garip bir ağırbaşlılık, sakin bir gurur verirdi."

- Malte Laurids Brigge'nin Notları / Rainer Maria Rilke

söz nişan nikah kına düğün istemeyen kız

Nişanı düğünü istiyorum bence çok da anlamlı. Ama şu kına gecesi âdetini anlayamadım. Komşu teyzeler gelir, ortada oynayan genç kızlarımızı izler, birini beğenir oğluna almak ister. Resmen başkaları kısmetini bulsun diye yapılan müzikli tantana gibi geliyor bana.
Zaten kimse gelinle ilgilenmez kına gecelerinde, onu alan almış ne yapsınlar gelini? biz yenilerine bakalım derler. Gelinin etrafında dönen gelinin kardeşleri, arkadaşları mercek altındadır.
Kınayı da ayrı bi sevmem, sırf yakmak için gecesini niye yapayım? Boşa masraf yani. Haksız mıyım?