bugün

entry'ler (56)

koray avcı vs neşet ertaş

(bkz: Koray Avcı kim amk)

türkler 8 ırkın genini taşıyor

yanlış önerme olduğunu düşünmekteyim.

8 ırk türk geni taşıyor olmasın *

kadir mısıroğlu

mal turnusolu. adam kaynağını ruhunu çağırıp sordum olarak açıklıyor lan. bi de çıkıp bunu savunanlar var. bak adam kendi diyor lan ruh çağırdım diyor, ondan bilgiler aldım diyor, ruha fırça attığını söylüyor. gel ruh çağıralım dediğinde delirmiş lan bu diyecek adamlar bu adamı savunuyor.
tarih olayına hiç girmiyorum zaten. söyledikleri hiçbir ciddiyeti olmadığı için karşıt bir görüş sunmak da gereksiz.

küçükken sanılan şeyler

trafik canavarını canlı bir varlık sanıyordum.

çocukken okunmuş unutulmaz kitaplar

(bkz: lassie)
hep böyle bir köpeğim olması hayaliyle geçti çocukluk günlerim.

asla unutulmayan sinema replikleri

hasta la vista baby
(bkz: terminatör 2)

aziz yıldırımın dursun özbek e verdiği efsane ayar

hiç dikkate alınacak bir şey yok. ülkemizde herhangi bir kahvede dönen muhabbeti milyonların karşısında yapıyor şike hükümlüsü sahış. elinde bilgi, belge varsa açıkla biz de bilelim. bu açıklamalarla ancak bağdat caddesinde senin maskeni takıp gezen tayfayı kafalarsın.
haa bir de her açıklama da şike konusunda tff ve uefaya dava açacağını söylüyor. senin ülkeye hangi sözleri alıp geldiğini cümle alem biliyor. isviçre yerel mahkemesine kadar tescillendi şike hükmün. aç şu davanı da görelim, bi daha tescillesinler.
tanım: şike hükümlüsü sahış.

burak yılmaz

sevincimizi taşkınlık yapmadan yaşayalım. Galatasaray için küçük, türk futbolu için büyük bir kazanım. kurtulduk çok şükür.

katma değer vergisi

indirim sistemine dayanan bir vergileme olan kdvde, ülkemizde de iflas tarihine kadar ödediği katma değer vergilerini indirim yoluyla telafi edebilirler.
(bkz: bir alttaki entry)

katma değer vergisi

kdv esas itibariyle indirim esasına dayanan bir vergidir. dünyanın diğer yerlerini bilmem ama bizde öncelikle indirim, indirim yoluyla giderilemeyen kısmın iadesi şeklinde düzenlenmiştir.

şüpheli ticari alacaklar karşılığı

vergi usul kanunu 323 üncü maddesinde belirtildiği üzere; ticari ve zirai kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesiyle ilgili olmak şartıyla,
dava veya icra safhasında bulunan alacaklar ile yapılan protestoya ve yazı ile bir defadan fazla istenilmesi rağmen borçlu tarafından ödenmemiş bulunun dava ve icra takibine değmeyecek derecedeki küçük aşacaklar şüpheli alacak sayılır.
şüpheli alacaklara değerleme gününde tasarruf değerine göre pasifte karşılık ayrılabilir. tasarruf değeriyle anlatılmak istenen sahibi için alacağın şüpheli olmayan kısmıdır. yani tasarruf değeri sıfır olan alacağın tamamına karşılık ayrılabilir. karşılık ayırmak ihtiyari bir uygulamadır. teminatlı alacaklarda karşılık teminatsız kısma ayrılır.
avanslara, hatır senetlerine, teminattaki senetlere karşılık ayrılmaz. karşılık alacağın şüpheli hale geldiği yıl ayrılması gerekir. yıl geçtikten sonra ayrılan karşılıklar kanunen kabul edilmeyen giderdir.
şüpheli alacak karşılığının muhasebe kaydı ise; 654 karşılık giderleri hesabına borç, 129 şüpheli ticari alacaklar hesabına alacak kaydı şeklindedir.

gecenin sözü

ne ikna edici bir intihar girişimidir şimdi göz göze gelmek.
(bkz: ah muhsin ünlü)

kamu ihale kurumu

5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanununun III sayılı cetvelinde düzenleyici denetleyici kurumlar arasında yer alan üst kuruldur. maliye bakanlığının ilişkili kuruluşudur. kamu ihalelerinde sözleşme imzalanmadan önce itirazen şikayet yoluyla başvurulabilir. kararlarına karşı idari yargıya dava açılabilir.

the loft

tahminlerinizin sizi yanıltacağı bir sonla biten 2008 yapımı belçika filmi. konu iyi olmasına karşın bazı sahnelerin gereksiz ve uzun olması ve konunun işlenişi filmin efsaneler arasına girmesine engel olmuştur.

çay içince mutlu olan insan

yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama çayın mutlulukla bir ilgisi olmalı.
(bkz: Cemal Süreya)

örtülü ödenek

son düzenlemeyle başbakanlığın yanına cumhurbaşkanlığı da gelmiştir. örtülü ödeneğin üst sınırı genel bütçe başlangıç ödeneğinin binde beşidir. ancak örtülü ödeneğin hangi oranda başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılacağı düzenlenmemiştir.
gücü gücü yetene artık.

geçici bütç

zorunlu nedenlerle merkezi yönetim bütçe kanununun süresinde yürürlüğe konulamaması halinde, geçici bütçe kanunu çıkarılır. geçici bütçe ödenekleri, bir önceki yıl bütçe başlangıç ödeneklerinin belirli bir oranı esas alınarak belirlenir. geçici bütçe uygulaması altı ayı geçemez. cari yıl bütçesinin yürürlüğe girmesiyle geçici bütçe uygulaması sona erer ve o tarihe kadar yapılan harcamalar ve girişilen yüklenmeler ile tahsil olunan gelirler cari yıl bütçesine dahil edilir.
şuanda ülkemizde uygulanmaktadır.

chp nin camileri ahır yapması

(bkz: bi bitmediniz amk)

hdp adaylarının travesti ateist ermeni gay olması

Önemli olan adayların bireysel kimliği değildir. Asıl önemli olan Türkiye partisi olduğunu iddia eden partinin hiçbir mitinginde türk bayrağının olmaması. Yoksa o da mi size faşizmi çağrıştırıyor. Dürüst olun bu vatana, bu millete, bu bayrağa düşman olduğunuzu açıkça söyleyin.

srpski film

Ruh sağlığınızın bozulmaması için izlemeyin efendim. Böyle sanat olmaz olsun.