entry'ler (104)

flamingo 4

Efsane flamingo yazlık serisinin diğerlerinden daha ilgi çekici olan üyesidir. Adana ve Mersin tarafından ev sahibi sayısı yüksek olmakla beraber, diğer bölgelerden insanların da bu sitede yazlıkları mevcuttur.

hashimoto tiroiditi

Mikroskopta bakıldığında hastalıklı hücrelerin japon bayrağı gibi görüldüğü, ve patoloji pratiklerinde bu şekilde tanımanın kolay olduğu tiroid hastalığı.

ramazan da sokaklarda yemek yemenin yasaklanması

Diktatörce ve saygısızca yapılmış bir önerme. Başka insanlara saygı duymayanların saygı beklememesi gerektiğini bir kez daha hatırlatan cümle öbeği. Yasakçı zihniyet olduğunu önermede bile belirten itirafçı kişilerin beklentisi. Gıybet'in ne olduğundan habersiz, kendinin ne olmadığından habersiz insancık düşüncesi.

izlemeye doyum olmayan eski türk dizileri

benim için süper baba ve 7 numara bu dizilerin en önemlileridir.

sigara açık alanlarda da yasaklanmalıdır

Kamunun özel sektörden elini çekmesi gerektiği konusunda doktrinler üretmiş bir hükümetin özel sektörde sigarayı kapalı alanlarda yasaklaması başlı başına özgürlük tecavüzüyken, bunu had safhaya taşıyarak faşizmi ve diktatörlüğü beraber ülkenin başına getirmesi muhtemel insanların isteyebileceği ve yapabileceği bir durumdur.
bu mantıkla yola çıkarsak sigaradan önce cep telefonu ve kablosuz cihazların, bununla beraber tıbbi nedenli bile olsa kullanılmakta olan radyasyon yayan bütün cihazların, çok az miktarda bile olsa zehirli veya zararlı gaz çıkaran bütün alet ve mekanizmaların da yasaklanması gerekmektedir. sonuçta bu saydıklarımın hepsi de bize zarar vermektedir.
demokratik bir ülkede kamuya ait bütün kurum ve yerlerde sigaranın yasaklanmasına kimse ses çıkaramaz (okul, hastane, devlet dairesi vs.) ancak özel sektöre devletin karışması tamamıyla diktatörce bir yaklaşımdır.
sonuçta bana ait bir büroya yasak getiren zihniyet, veya bana ait herhangi bir işyerine yasak getiren zihniyet, 2 ay sonra çıkıp sağlığa zararlı diye alkolu yasaklayınca, 3 ay sonra soğuk havalarda kazak giymeyi zorunlu hale getirince, 5 ay sonra uludağ sözlükte yazı yazmayı başkalarının sağlığına zararlı diye yasaklarsa, sabah ezanını veya diğer tüm ezanları hastalar uyanmasın diye yasaklarsa veya bunların tam tersini yapıp her yerde sigara içmeyi zorunlu hale getirip, kazak giymeyi yasaklarsa şu anda mevcut yasakları savunan arkadaşların bir şey demeye hakkı olmayacaktır.
yasak isteyen zihniyetler kendi koydukları yasaklar nedeniyle kendileri de yasaklanınca da ses çıkarma hakkına sahip olamayacaklardır. oysa ki demokrasinin evrensel kuralları vardır ve insan hakları ve özgürlükler korunmalıdır. yasakların tek amacı toplumu korumaktır, toplumun bir kesimini diğer kesime göre üstün hale getirmeye başlayan yasaklar artık toplumun amacına hizmet etmiyor, birilerinin amacına hizmet ediyor demektir.
buradan bütün yazarları yasaklara karşı koymaya davet etsem, acaba sigara yasağını savunan arkadaşlar bunu yapmamı da yasaklamak isteyecekler midir, bilemiyorum...

adanalı gençler rahatsız

Adana'lı gençlerin, doğru olmayan bir şekilde 3. sayfa haberleri ile ilgili olarak herkesin Adana'yı en çok haberi çıkan şehir olarak görmesinden ve Adana'lıların kaba olduğunu düşünmesinden, bunlara ek olarak her Adana'lının esmer olduğunun düşünülmesinden dolayı oluşan durum.

ilk kez şırdan görmek

Özellikle Adana'lı olmayanların veya Adana'da yaşamamış olanların başına gelen durum.

faşistin başkasına faşist demesi

Hitler'i bu işe karıştırmadan da çözülebilecek bir konu bence faşizm. Faşistin başkasına faşist demesi bana göre sadece kendini temize çıkartma isteği ile kullandığı söz öbeğidir.

erkekten kanka olabileceğini düşünen kadın

''when harry meet sally'' filmini henüz izlememiş kadındır.

cuma namazına gitmeyen sözlük yazarı

Bu ülkede ne zamandır cuma namazına gitmemek için sebep bulmak gerekiyor diye düşünüp, hem bu başlığı açmış hem de gitmeme nedeni yazmış yazarlara anlam verememiş yazardır.

oligosakkarit

Her duyduğumda ''bunda bir eksiklik var sanki'' dediğim garip biyokimya veya organik kimya terimi. Oligo neymiş, olacaksa (bkz: polisakkarit) olsun diye düşünmüşümdür hep. Aynı zamanda insanın aklına (bkz: oligospermi) 'yi getiren kelime.

bir mesajın iki kontör olduğu yıllar

Kim ne derse desin güzel günlerdi, herşeyin daha değerli, daha duygulu olduğu günlerdi.

hoşçakal anatomi

Çok uzun yıllar önce büyük bir mutlulukla kullandığım, insanı değişik heyecanlara gark eden kelimeler bütünü. Yıllar geçti ama, bu kadar zamanda beni o kadar mutlu eden çok az olay yaşadım.

umay umay

Kitaplarıyla ve şarkılarıyla gönlümüzü fethetmiş alternatif düşüncelere sahip radikal insan.

rte nin hiç yolsuzluk yapmaması

inanılması güç bir söz öbeği, inanmak için hipnoza maruz kalınması gereken iddia.

rasim ozan kütahyalı

içimde şiddetli duygular oluşturarak, sırf yanlış bildiklerini (kibarlığımdan böyle diyorum yoksa liboşluktan da yapıyor olabilir) düzeltebilmek için internet sitesi kurmıayı düşündüğüm, demagog olmayı bulunduğu zeka seviyesiyle nasıl başardığını anlayamadığım gazeteci namzeti. Bir yazısında Nişantaşında bir cafede otururken masadan kaldırmak istediklerini, kim olduğunu öğrenince de türlü yalakalıklarla özür dilediklerini anlatmış, sözü de halkı böyle eziyorlar anlamına gelecek şekilde bağlayıp beyaz türklere inanılmaz hakaretler etmişti. Peki sonuçta kendisine yapılan ayrımcılığı hem kabul edip hem de normal karşılayan Rasim Ozan Kütahyalı bu durumda ( kendi anlatımına göre) hangi sınıfa giriyor acaba sormak isterdim yüzüne karşı, eğer karşılaşmış olsaydım.

hem ateistim hem kiliseye gidiyorum

ateist olmakla dini ayine katılmayı birbirine karıştıran zihniyetin seri halde açmaya başladığı başlıklar serisinin, açtığı başlık hanesine bir tane daha eklenmesi için kaçıncı nesil olduğunu bilmediğim bir yazar tarafından açılmış son basamağı.

fethullah gülen e haksızlıklar yapıldı

"hangimize haksızlıklar yapılmadı ki" sorusunu kendime sormama neden olarak, bu ülkede sınıf ve toplumsal statü nedeniyle yapılan ayrımı bir daha görmemize neden olan durum. Bir çoğumuz Fethullah Gülen'den daha eğitimli ve insanlığa kişisel anlamda daha çok yardımcı olabilecekken, sadece iyi bir hatip olması ve kendi cemaatini kurması nedeniyle ona yapılan haksızlıkların değerlendirilmesi, ancak kendi cemaati dışındakilere kendisi haksızlık yaptığı halde bunun görmezden gelinmesi durumu.

huzurlu zamanları yıkan sorular

işe geç gelmeye devam edecek misin?

hem ateistim hem de cumaya gidiyorum

çocukken cuma namazına götürülüp, kendi inancını bulduğu zaman inandığı için değil de alışkanlık olduğu ve ortamı sevdiği için gitmeye devam eden, tahminen bayram namazlarını da kaçırmayan, dinin çocukluktan öğretilmeye başlanmasının yanlış olduğunu en iyi gösteren örneklerden olan, insanların dinsiz doğup reşit olunca dinlerini seçmesi gerektiğine hepimizi inandıracak, arada kalmış ama kendisiyle barışık ve mutlu insan tipi.