bugün

8 baklava yedikten sonra şu an kola içiyorum.
başım ağrıyor.
Bunun neden yapıldığını anlamaya yetecek zeka bende mevcut değil.

Vicdanen de yapılmasını doğru bulmuyorum.
Tansiyon için ilaç kullanıyor isen o da yapabiliyor.
yemek yiyince uyku komasına giriyorum.

akş 105

acaba sebebi şeker mi yemek yiyince uyku krizine giriyorum yıkılıyorum.
bir semaver çay içtim hiç kesmiyor lan.
şeker yükselmesi böyle bir şey midir.
iğrenç bir test. 50 gr yüklettim . Umarım yüksek çıkmaz ve 100 gramlık olan testi yaptırmak zorunda kalmam.
Bir parmaktan iki kez de damar yolundan kan aldılar şimdilik. Glikozlu ve limonlu hazır suyu içtim ve 1 saat bekledim. Eğer 100 gramlık olanı yatırırsanız toplam 4 kere kan alıyorlar ve 3 saat sürüyor.

Tamamen mecburiyetten yaptırdım. Bebeğin içinde bulunduğu amniosentez sıvısı biraz fazlaydı. Normalde asla yaptırmak istemediğim bir testti. Olan oldu artık.
harvard üniversitesinde yapılan çalışmaya göre şeker yüklemesi bebeğin akciğerlerinin gelişmesini etkiler.ileride oldukça ciddi akciğer hastalıklarına sebep olur.

şeker yüklemesinde ileride şeker hastalığına yakalanma riski büyük ölçüde belli olur fakat belli de olsa sadece size zaman kazandırır yani kesin olarak önlemek mümkün değildir.kesin olan bir şey var o da bebeğinizin ileri de düzelmesi zor akciğer problemleri ile uğraşıyor olacağıdır.

doktor olarak söylüyorum ki bunu yalanlayan doktorlar bu işlemden kar sağlayıp nemalananlardır.
avrupada yapılmıyor, türkiyede ise gebelikte bir standart, canan karatay gebeye de bebeğe de zararlıdır diyor,
Siz bilirsiniz kızlar, gerçi şekerli şerbeti çiş kabında verdiklerinde içmem demeyeceksiniz.
oral glukoz tolerans testi adi altinda gecen test sirasinda hastaya yapilan islemdir.

hastanin once açlık kan şekerine ve insülin degerlerine bakilir. ardindan belli bir oranda (50/75/100 gr.) glukoz su ile karistirilarak hastaya verilir. yaklasik 2 saat boyunca hastadan tekrar kan alinarak insulin degerine bakilir.

vucudunuzun seker yuklemesine verdiginiz tepki, şeker hastası olup olmadiginizi belirlemede kullanilir.