bugün

kişinin sahip olduğu etik ve insani değerlerin acilen sorgulanmasını gerektiren durumdur. bir insan evladı ölmüş. ölen kişinin büyük ihtimalle annesi ve babası var. eşi, çocuğu ve dostları da vardır tabiki. ve eğer bir ruh problemleri yoksa içleri, yürekleri kan ağlıyordur. yaşama amaçlarını kaybetmiş gibi hissediyorlardır. bundan sonra hayatta kalmanın bir amacı olmadığını düşünüyorlardır.

20-25 yaşında hayatının sonuna gelmiş bir genç var ortada. savaşın sebebi ne peki? vatanı korumak. vatan dediğimiz ne? edirne'de doğarsak türkiye toprakları, meriç nehrinin beriki tarafında doğarsak yunanistan toprakları. türk ve yunan olmak arasındaki fark bu işte. sadece bir nehir. görmedim ama devasa bişey olduğunu düşünmüyorum meriç'in.

uğur gürsoy çizmişti bununla alakalı bir karikatür. bir şehit cenazesi. takım elbiseliler cenazenin başında. herkesin dilinde aynı cümle; vatan sağolsun. adamların dizi boyundaki çocuk sesini duyurmaya çalışıyor keşke babam da sağolsaydı diyor
annesinin bağrından kopup gelen genç mehmetçiğin eline elbombası verip patlatan insanlar der bunu.
pkklı itlerin bu vatanı bölmelerine izin vermeyecek babanın oğlu arkasından söylediği yiğitlik söylemidir. 1 değil 1000 evladım olsa bu vatana feda olsun da der aynı baba.ama sığ beyinli vatansız köpekler bunu anlayamaz o başka.
düşüncesiz insan söyler bunu. düşünemeyen insan ! neden vatan sağolsun ? neden ? sen 20 yaşına kadar el bebek gül bebek büyüt evladını sonra gel şehit olduğu zaman vatan sağolsun de. yahu bu vatan kimlere emanetki sağolsun. sağ değil zaten. neden bu vatanın emanetçileri senin oğlunu şehit eden piçlerden hesap soramıyor, neden sormuyor ? pis siyasi işleri için. yok anam yok. vatan sağolmasın. vatan bu pislikleri temizlesin, ondan sonra sağolsun.
(bkz: vatan böldürtmeyince başı göğe eren türk)
''senin evladına olsa bu kadar soğuk kanlı bir yorum yapabilecek misin acaba?'' diye sormak istediğim insanların yorumudur.*
mevzu olan o lafın söylenmesi değildir. sen desende, demesende vatan zaten sağ olacaktır. önemli olan gencecik fidanını, yaşama ümidini, geleceğini bu vatanı hainlerden korumak için topraga veren birinin o lafı söyleyebilecek kadar vakurlu olmasıdır. içerisinde vatan, toprak, bayrak sevgisi bulunmayan insanların bu vakurlu duruşu sergilemesi pek beklenmez.