bugün

Şapka takmakla imansızlaştığını düşünen aptalların ısıtıp ısıtıp önümüze sürdükleri kanundur.

Be deyyus, şapka takınca inancını kaybedecek kadar zayıf iradeliysen senin imanın ne işe yarar? Ya da bir şapkayla ayaklar altına alındığı düşünülen din nasıl bir basitliktir?
Atam şapka kanunu getirerek halka hipster olma şansı vermiş fakat milletimiz bu fırsatı geri tepmiştir maalesef.
1 milyar hocayı giyotine götürmüş kanun.

şapka deyip geçmeyin altındaki beynin geri zekalılığını örtme konusunda çok işlevseldir. gerekliymiş demek ki atam koymuş.

edit: altı sıfır atılınca yanlış hesap yapmışım. 1 katrilyon hoca olacak o.
ne kadar gereksiz olduğu, şu an yürürlükte olmasına rağmen kimsenin siklememesinden anlaşılabilir.
Asıl amacının çarşaf ve türban gibi zırvalıkları kaldırmak olduğunu anlamak pek zor değil.
anlamayan ağır davardır pardon da
götlerine girsin şapka dedikleri değişik giyim şeyisi.
(bkz: çivi çiviyi söker)
arap ve fars kültüründen uzaklaşmak adına yapılmış kanundur. iyi de yapılmıştır.
Zamanında fesi siklemeyen yobazın fese 4 elle sarılmasına sebep olan kanun.
O zaman konulması gereken kanundu.

Ortalıkta kafasına sardığı beze g9re muamele gören, götverenler bir hayli fazlaydı.

Yani maksat şapka taktırmak değil, şapkanın o kafaya sarılan takılan her ne sikimse artık onun yerini alması ve giyim kuşam konusunda dünya ile kucaklaşmaktı.

Bu kanunu koymak değil, 1980 anayasa ile kaldırmamak hatadır ve hala devam etmektedir.

Gerçi şu an ki ortam yine bu kanuna ihtiyaç duyulacağını göstermektedir.
birinci sebebi fes, kavuk ve sarığa göre toplumda farklılaşmaların olmasıdır. bu kaldırılarak toplumda sosyal eşitlik sağlanmıştır. en azından görünürde.
ikincisi ise batılılaşma. batılılaşma şapkayla mı olacaktı der gibisiniz ama düşünün ki tv, radyo yok. gazeteleri herkes okuyamıyor zira okuma bilenler küçük bir azınlık. siz bir kanun çıkardığınız da halka hiç yansımama hiç ulaşmama ihtimali var. dönemi gereği olması gerekendir. zamanla unutulmuş kanunda olmasına rağmen uygulanmamıştır olması gereken de budur.
not: şapkaya karşı çıkanlar fes isterük diye değil sarığımızı çıkarmazük diye isyan etmiştir. olayın fesle bir ilgisi yoktur.
Türkiyemin eşgaline düşen bir lekedir. Ortaçağ kafasından kurtulamamış zihniyetler bunu savunur ancak.
çağdaşlaşmayı; donda gömlekte aramak saçma olsa da, o günün şartlarıyla düşünmenin önemine inanıyorum.
görsel
tek parti chp döneminde millete dayatılan kanundur. muasır medeniyet seviyesine çıkmak için gerekli görülmüştür.
dikda rejimi uygulayıp tüm kemalistlere giydirilmesi gereken nesnedir şapka. mesela yani.

dönemin şartları içerisinde değerlendirilen kanun.
Fesin yerine geldi sanırım.
Diğer adı adam asmaca oyunu.
Android. Google play storede mevcut.
Medeniyeti sapkada kiyafette sandilar... Simdi her yanimiz da sozde medeni esekten farksiz millet var. Demek ki neymis medeniyet insanin ta kendisiyle bakis acisiyla alakaliymis.
1925 yılında çıkarılan, 3 maddeden oluşan bir kanundur.

Madde 1 – Türkiye Büyük Millet Meclisi azaları ile idarei umumiye ve hususiye ve mahalliyeye ve bilümum müessesata mensup memurin ve müstahdemin Türk milletinin iktisa etmiş olduğu şapkayı giymek mecburiyetindedir.Türkiye halkının da umumi serpuşu şapka olup buna münafi bir itiyadın devamını hükümet meneder.
Madde 2 – işbu kanun tarihi neşrinden itibaren meriyülicradır.
Madde 3 – işbu kanun Büyük Millet Meclisi ve icra Vekilleri Heyeti taraflarından icra olunur.
şapka giymemek suç değildir. ama sarık ve fes yasaktır.
Son derece yerinde bir kanundur. Hak eden insanlar oldukça daha ne kanunlar görürüz allah bilir.
maddeleri 50 kez sabır ve defaatle yazılmış olmasına rağmen yarrak gibi yorumlara ve anelizlere maruz kalan inkılap kanunu.

ulan adamlar "sadece memurlar giymek zorunda, giymese de bulundurmak zorunda" yazmış ulan memur takımı giysin diğerlerinden bize ne demiş ben sizin gözünüzü sikiyim !

vallaxi bu türkler beni öfkeden kolon kanseri edecek de evimin toğaletinden sıçamayacağım diye ödüm kopuyor.
islami teröre karşı sembolik bir önlemdir.
şu anekdot ile mesele anlaşılacaktır:

------------

“Şapka inkılabından sonra diğer bir arkadaşımızın, Ankara valisi Yahya Galip Beyin bir ziyaretini hatırlarım. Aynı zamanda mebus (milletvekili) olarak bulunan Yahya Galip Bey de çok yakınımızdı. Bir teklifi vardı. Nedir? dedim.

– Şapkanın orta yerine bir ay-yıldız koyalım. Diğer milletlerden farkımız belli olur? dedi. Teklifi bu. Yahya Galip Bey e:

– Canım biz bunları farkımız olmasın diye yapıyoruz. Sen ne teklif ediyorsun, tarzında çıkıştım..”

-----------

KAYNAK: inönü’nün hatıraları, Ulus gazetesi 5 Nisan tarihli nüsha.

dünyada eşi benzeri görülmemiş kanun..