bugün

lideri el bağdadi'ye örgütün içerisinden kendisine darbe girişiminde bulunulmuş ve çöle kaçmıştır.
kaçırdığı 50 Ezidi kadını başlarını keserek öldürdüğü ortaya çıkmış.

https://tr.sputniknews.co...m_campaign=URL_shortening

Erdoğan: ilk etapta sadece El Bab'da 3 bini aşkın DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirerek derdest ettik. Şu anda cezaevlerimizde 1150'yi aşkın DEAŞ'lı var
https://tr.sputniknews.co...m_campaign=URL_shortening
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Suriye'de artık IŞiD'in elinde hiç toprak parçası kalmadığını açıklamıştır.
bu evrendeki milyonlarca absürdlüklerden sadece biri.

4k destekli çekim ekipmanları, üst düzey bilgisayar efektleri, havalı neşidler ile adam infaz etmek nedir amk?
Adidas ve nike giymeyi çok sever, toyotalardan inmezlerdi.
Yükselişi kısa sürmüş ırak, suriye, libya, mısır hatta özbekistan'a kadar uzanan şu ana kadar gelmiş en büyük silahlı oluşumdu. Zamanında kendi hava kuvvetleri bile bulunuyordu tabii pilotları yoktu *

En büyük darbeyi musul'u kaybetmekle yemiştir.
islam devleti değil fistan devletidir. Fistan giymişler kurana hadise bakmadan hüküm vermişlerdir.

Bu yüzden adı islam değil, fistan devletidir.
son kalelerini kaybetmek üzere olan örgüt. Zamanında az ypg'li uçurmamıştı.
islamın i si bile değiller aslında ama bu şerefsiz köpek abd itlerinin yüzünden takılmış bir lakap. Oh önüne geçene tecavüz et yak yık biz islam ordusuyuz. pislik pe.evenkler.
ırak ve suriye'deki görevlerini tamamladılar.

bir kaç yıldır libya'da çalışıyorlar.
abd'nin ırak'ı işgali ve yeniden dizaynı ile tohumları atılan terör örgütü.
planlı kurdurulmuştur.

ırak'ta hakimiyette olan sünnileri alaşağı edip, üstüne eşit haklar yerine ülkeyi tamamen şii hakimiyetine bırakmaları sünnilerde şii karşıtı her türlü oluşuma eğilim oluşmasına sebebiyet verdi.

sonucunda ışid doğmuş oldu.

daha sonra diğer islamcı terör örgütlerinin denemediği bir şey yaptı.
ve aşırı sert ve katı uygulamalar (kafa kesme, video ile yayınlama, kadın pazarları vb) yoluna gitti. öyle ki el kaide terör örgütü bile ışid'i vahşi olmakla suçladı.

amaçları insanları umursamaz veya orta yolcu çizgilerden çıkarıp tamamen ya kendilerinden yana, ya karşı yana geçmelerini sağlamaktı.
başarılı da oldular ve tüm dünya kendilerine karşı bir koalisyon oluştururken, dünyanın her yerinden terörist çekmeyi başardılar.

ancak bu iki denge eşit olarak gitmeyince, geri geri gittiler.
şimdi ise ırak'ta kontrol ettikleri bölge olmayıp, suriye'de çok az yerleri kaldı.
libya'da ise halen bir otorite boşluğu olmamasının kaymağını yemekteler.

ancak ortadoğu siyaset sahnesinde adlarını 10 yıl kadar dahi duyuramadan silinip gittiler dersek, yanlış konuşmuş olmayız.
işid suriye'yi parçalamak, sınırlarını yeniden çizmek, nüfus yapısını bozmak için batının bir paravan askeri örgütüydü. mekanizma şöyle işledi:

* suriyenin boşaltılması istenen bölgesi belirleniyor, işid paralı askerleri gönderiliyor.
* işid paralı askerleri eğri kılıçlarla kafa uçurmak, çatıdan adam atmak vs çeşitli vahşi şovlarla bölge halkını kaçırıyor.
* kaçan bölge suriye halkı ürdün'e ve tabi ki tabi ki türkiye'ye yönlendiriyor (türkiye'deki alıcısı hazır, kim biliyorsunuz)
* pkk/pyd işid'le "kahramanca çarpışıp" bölgeyi "kurtarıyor". e tabi kurtarınca da sahibi o oluyor, o kurtardı ya.

fırat'ın doğusu böyle böyle olduğu gibi abd/pkk'ya geçti.

ortadoğu uzmanı enstitülere danışılmış, islamın karikatürize edildiği bu garip bir yapı oluşturulmuş. kılık kıyafetlerindeki, videolarındaki, dergilerindeki aşırılık farkedilmeyecek gibi değil.

çoğunluğu dünyanın her yerinden, orta asyadan, eski yugoslavyadan, avrupadan, kuzey amerikadan toplanmış paralı askerlerdi. john diye hilafet ordusu komutanı mı olur? örgütü oluşturanlarda para bol olduğu için çok iyi donanımlıydılar, ama hiçbir zaman kalabalık bir güç olmadılar. suriye devleti ordusu savaşmaya kalktığında abd hava kuvvetleri daha ulaşamadan yolda suriye ordusunu vuruyordu.

dünyanın paralı askerleri birden hidayete erip müslüman mı oldu? türkiye'deki esrar çekip ortalığa ateş ederken yakalanan özbek "işid militanı" var. reina'yı basan "işid militanı" yakalandığında karılarla alem yapıyordu.

zaten hiçbir zaman kalıcı olmak gibi, ittifaklar kurmak gibi kaygısı yoktu. işini bitirdi, dağıtıldı. ama tabi batının yine benzer ihtiyacı olur, yenisi oluşturulur.
görsel

hani, lideri "halife"yi konuşurken duyan var mı?
Son kaleleri olan baghouz köyünü aylar önce zaten kaybetmiş, rezil ve perişan bir halde sıraya dizilip teslim olmuşlardı.

Tanım:bir terör örgütü.
(bkz: irem sak islam devleti)

Töbe bismillah yanlış okudum.
ypgliler tarafından salıverilmiştir. http://www.ulusal.com.tr/...best-birakti-h245343.html
Neredeyse bütün mensuplarının türkiye de konakladığı bir kaç gün geçirdiği terör örgütü. muz cumhuriyeti oley.
Sizin gibi aklıevvellerin anlayamayacağı meselelerdir. Yormayın kafanızı..
yine her zamanki gibi ayetlerin öncesi verilmemiş, hangi olay için gönderildiği belirtilmemiş. klasik ateist ameliyesi.
hala yardırmaya devam eden terör örgütü.

https://tr.sputniknews.co...aldirisi-5-olu-10-yarali/
https://tr.sputniknews.co...-hiristiyani-katlettiler/
dırak am eslam şevleti değil mi o?
türkiye tarafından pkk ile birlikte sürekli tokatlanan terörist oluşum.
More, neyse.

Suriyede kac olcu petrol var, isid denilen orgut kac olcu petrol satacak. irakda ise buyuk bir etkileri olmadi.

Bir piyon idi, gorevini etti. Simdi bayragini diger teror orgutlerine birakiyor.

Kendisine teror orgutu diyoruz, ancak buyuk bir kitle kendisini ne orgut, ne teror ile baglantili goruyor. Gercek islam bu demeyin, aramiz bozulur.

isid ile suud ulkesinin tek farkinin birinin taninmis bir devlet oldugunu soyleyen gene kendisi cok taninmis birini taniyorum;

(bkz: ahmet mahmut ünlü)

Orta dogu, asya ve afrika gibi demonlarin (seytan), obsesyonlarin cok oldugu yerlerde boyle seyler gecmiste olmus, oluyor, olacak gibi.

Dogrusu, kendimizi dusunmeli, şu geografyalar ile aramiza duvar ormeliyiz.
Betondan ve agir olan duvar coktan oruldu, simdi daha agir ancak betondan daha saglam olan düş-bilinç duvarını ormeliyiz.

Ozunde oruyoruz ormesine, gel gor bir tane rizeli taniyorum, sen de taniyorsun bunu okuyan kardasim (bana anti-karadeniz yaftasi vurmayin, kotu olur) o bu duvari begenmiyor, orulen ancak tam bitmeyen duvara devam etmek yerine kapilari dahi aciyor.

Normalde benim tadigim rizeliler, trabzonlular, girasunlular (evet a ile) biraz orta doguluyu, orta anadolulu ile bile iyi anlasamaz. Arap olmana gerek yok, hafif esmer isen saydigim bolgelerde is zor.

Neyse rizeliyi birakalim.

Ancak memlekette (girasun) guzel bir oyku var, anlatmayacagim hepsini. Ozeti soyle;

-Baba, ben bir deli tuttum!

+birak gel oglum!

-ben onu biraktim o beni birakmiyor!
Taliban offshoot ifadesi dogruysa, taliban cin ve pakistan istihbarati tarafin kuruldugu icin, dogrudan yada dolayli yoldan cin istihbarati tarafindan kurulmus ve yonetilen orgut.

Irak savasindan sonra abdye karsi direnis veren elkaide, irakta siilerin yonetime hukmetmesi ve iran yanlisi militanlarin ulkede guc kazanmasiyla birlikte abdnin silahli operasyonlari kesecegini vaadiyle birlikte abdye karsi ateskes ilan etti. bolgede diktatorlerle karsi mucadele eden hicbir silahli orgut yoktu ve boylece 2011 arap baharinda irak el kaide batidan buyuk bir ihale aldi. Esadi indirmek. Yalniz el kaidenin asil merkezi irakti, siilerin cogunlugu olusturdugu ve iran destekli sii milis ve hizbullah kamplarinin oldugu bir ulkede hem sunnilerin hem ulkenin solunun ne kadar rahatsiz hissettigini tasavvur etmek zor diil..

Bu arada olusan ve onemli bir guc kazanip el kaideden ayrilan batili medyanin talibanin uzantisi olarak niteledigi isid daes yada ingilizce adiyla isis. (taliban uzantisi demek sanirim ayni zamanda cin halk cumhuriyetinin istihbaratinin uzantisi demek, bizdeki aydinlik gazetesinin diger muhaliflere atip tutarken o donemde isid yada isis hakkinda nasil yutkunarak haber yaptigi ayri bir dikkat cekici, orgutun metodlarinindaki vahsilik kural tanimazlik, kafa kesme, heykel havaya ucurma vb seylerin guney asyadaki cin yanlisi militanlarla tipatip aynilik gosterdiginide eklemek lazim. Ornegin taliban ve isisin yaptigi heykelleri yoketme tarih boyunca hicbir islami uygarligin yapmadigi bisey cunki bu tip heykeller ve harabelerin helak edilmis kavimlerin oldugu varsayilir islam dinine gore yanina yaklasilmamasi tavsiye edilir ancak guney asyadaki cin destekli komunist orgutler insanlarin tapindiklari heykelleride yogun bir sekilde tahrib etmistir. -bakiniz:kizil khmerler ve pol pot- Ayni seyi taliban ve isidinde yaptigini goruyoruz, askeri taktikler acisindanda benzerlik gosteriyor ama uzun hikaye ).

Isis asil merkezi iraka saldirip kendini ikiye katlayinca butun dunyada bir sok yaratti esadi devirmek icin yemlenen orgutlerden biri, suriyenin 3te birini kontrol etmekle kalmamis, irakin merkezini de elegecirmisti bir adim asagisi basra ve burada da durmazsa yahut durdurulamazsa suudi arabistan misir urdun komple bir anda isid imparatorluguna donecekmiydi? Uygar batinin bu isene kadar cok kizdigi, suudilerinde ne kadar korktugunu tahayyul etmek zor degil. Bu sirada isidin yardim gorevlisi kacirma ve kellesini kesme, bizim elciligi basip gorevlileri kacirma olaylari ustuste geldi. Insanlar icin isid adeta dehset markasi bir seytan haline gelmisti... O donemde orgutun niye direnisci bir orgutten, kendine saglanan yada saglanabilecek uluslarasi destegi kesecek boyle islere giristigini anlamakta bayagi zorluk cekmistim.

-Herkes kendine gore en mantikli sey ne ise onu yapar. birseylerin niye oldugunu yada yapildigini anlamiyorsan, bu birileri akilsizlik yada mantiksizlik yaptigindan degil senin duymadigin gormedigin yada anlamadigin birseyler oldugu icindir. Bir seyi bilmek kadar neyi bilmedigine bakip onu gormekte ogretici olabilir.-

Iragi isgale girisene kadar isisin parasi yurtdisindan geliyordu anlasilan, iragin isgaliyle bati para ve silah musluklarini biranda kesiverdi. SAVAS, SILAH VE PARAYLA YAPILAN BIRSEYDIR. Isid gelir elde etmek zorundaydi bu noktada rotasini kasabalardan ulkedeki batili yabancilara cevirdi santajla para ve silah sizdirabilirdi. Batili yardim gorevlileri (her ne kadar batili gazetelerde dahi bu kisilerin ajan olabilecegi yonunde spekulasyonlar yapilsada, backgroundlarina bakinca ben bunlardan hicbirinin istihbarat iliskisi oldugunu sanmiyorum) birer birer hunharca canli yayinda infaz ediliyordu. Tahminimce orgut batili ulkelerden el altindan para gonderilmesini istiyor gonderildiginde rehineyi saliveriyor gonderilmediginde infaz ediyordu. Medyada yer bulmasada rehine olarak alinip salinan kisilerde var.

Orgutun guya lideri olan kisi ilahiyat uzerine doktorasi olan taniyanlarin oldukca icine kapanik asosyal sessiz biri oldugunu nasil olupta boyle bir orgut kurabilecegine yada liderligini yaptigina inanamadiklarini soylediklerini bir belgeselde dinlemistim, orgutun askeri koluda saddamin kurmay subaylarindan olusuyor buda saddamin kurmay subaylarinin aslinda orgutu yonettigi guya lideri olan kisiyide reklam muduru gibi kullandigini dusunduruyor
Işid olarak kısaltılmıştır. Terör örgütüdür.
en az pkk ve fetö kadar tehlikeli bir örgüttür. tahrir el şamın ve diğer abd menşelli terör örgütlerinin ikiz kardeşidir.