bugün

kesinlikle ve kesinlikle doğru bir önermedir.

yeni nesilin şımarıklığı işte. yaşamış oldugum bir deneyimi gözlerimin önüne getirdi bir an.

ailemle birlikte bayram ziyaretine gitmiştik geçen sene. köyümü özlemiştim gerçekten. uzun zamandır görüşülmemiş akrabalarla buluşmak her insanı mutlu ettiği gibi beni de mutlu etmişti. ama bir şey hariç.

baba tarafından yakın oldugumuz bir akrabamızın kızı idi bu. köyde yetişmesine ragmen nasıl bu kadar ahlaksız, bu kadar üşengeç yetiştiğini anlamadım dogrusu. demekki tüm türk kızlarının yapısında var bu. her ne ise, ziyarete gitmiş idik değerli yazarcanlarım. kahvemizi güzelce höpürterek içmiştik, sohbet, muhabbet gayet hoş gitmekteydi ki o kızın annesine bağırışını biz duyana dek.

- anneeeeeee, sana diyorum be kadın nereye koydun benim eteğimiii??

kadın bi anda kızardı. bizim yüzümüze bakamaz oldu. gitti içeri kızının yanına, daha da gelemedi zaten. nasıl içim burkuldu anlatamayacagım. bir kız nasıl olurda bu kadar üşengeç, ahlaksız, sünepe olur anlayamadım. oysa ki ailesi dindar, hali vakti yerinde, şükreden bir aile idi. bizim akrabalarımızdı sonuçta. babasının yanına yanaştım ve sordum;

+ mümtaz amcacığım, nedir bu kızınızın durumu? zıvanadan çıkmış gibi.
- sorma afrodizyak evladım, durduramıyoruz ki kızı, hep o serseri arkadas cevresi yüzünden. bi ablasına bak, bir de ona bak.
+ haklısın mümtaz amca. ablasıyla bir konuşayım ben müsade edersen.

dedim ve o ahlaksız kız hakkında ablasının anlattıklarını duyunca şok oldum. bu kızımızın bir arkadaş grubu varmış ki sormayın. hepsi sigara içen, mini mini etekleri giyinen, kucaklarda hoplayıveren arkadaşlar imiş bunlar. bizim garip akrabalar da kıza söz geçiremiyormuş. kız kendimi öldürürüm diye tehtid ediyormuş megersem. bunların duyunca üzüntüm bin kat daha da arttı. türk kızlarının bu durumu gerçekten beni benden almakta, çok hüzünlendirmekteydi. köyümüzde oldugumuz için imam orhan'ın numarasını veremedim. cünki kendisi istanbul'da ikamet ediyordu. kendisi için çabucak muska yazdım. ufak bir kağıda dualar yazdım ve ablasına bu kagıdı parçalayarak çorbasına atmasını ve iyice karıştırmasını söyledim.

aylar sonra aldıgım telefon gerçekten beni benden aldı. kız düzelmiş, sigarayı bırakmış, kapanmış ve namaz kılmaya başlamıştı. artık geceleri daha da huzurlu bir şekilde uyuyabiliyorum.
-sevgilim yerleri silermisin tozlar havada uçuşuyor.
+sonra silecem dedim dün ama aşkım.
-sevgilim ağzına alırmısın şimdi?
+tamam.
kendi ailesindeki kızları bile \" ahlaksız, üşengeç \" yetişen kızlar şeklinde yorumlayabilen çok kötü bir düşünce şeklidir.
böyle bir genelleme yapmak yanlıştır. evet ahlak ve üretim konusunda sadece çocuklarımızın degil biz yetişkinlerinde sıkıntıları var çünkü aktif medya ve kamuoyunda türlü oyunlarlar kutuplaştırılıyoruz.
ya varız ya yokuz
ya dinciyiz ya dinsiz
ya zenginiz ya fakiriz
ülkemizde artık herşey herkes sadece bir kutupa çekilmek isteniyor ve birileri buna alet oluyor birileride bundan etkileniyor şüpesiz en çok etkilenen yeniliklere açık olan çocuklarımızdır.
ama suçlu çocuklarımız degil bunlara müsade eden göz yuman iyi bir gözlem yapıp bulmuş gibi başlık açan kişilerdir.