bugün

zekai tuncanin bestesini, guftesini yaptigi ve sahane terennum ettiği sahaser sözleri ise:

sensizliği ben seçmedim
ben seçmedim ayrılığı
incitmeyi istemedim
sen çıkardın dargınlığı

varlığınla yüceltirken
yokluğunla ezme beni
gelişine sevinirken
gidişinle üzme beni

sevinirken ben bahtıma
seni bana verdi diye
birden koptu bir fırtına
bir söz yetti bu sevgiye

varlığınla yüceltirken
yokluğunla ezme beni
gelişine sevinirken
gidişinle üzme beni

(bkz: doldur bakalim lambo usta)
gideni geri döndürmek icin ,sirf eski sevgili anlamayin, yalvarma sarkisidir. turk sanat musikisinden tad almak istiyorsa insan bence sarkilarin hitap edildigi özneyi sirf sevgili olarak görmemelidir. kaybettigi seyleri dusunmelidir. onlari özne yapmalidir. yoksa 5. sınıf arabesk sarkilardan ve iclal aydinin yazilarindan bir farki kalmaz bu eserlerin. cunku biz toplum olarak bilinc altimizda hala devlet-i al-i istanbulda yasadigimizi imparatorluk caginin molozlarinin huznunu yasiyoruz. belki halk olarak bu yuzden bu kadar gamliyiz. gidiyoruz fatihin , kanuninin zaferlerinde teselliyi ariyoruz. ama yenilgileri görmezden geliyoruz. bakin tarih kitaplarina zaferler teferuatli olarak anlatilir ama ne bileyim deli padisah 5. murattan sadece uc ay kadar saltanat surdugunu biliriz. hatta cogu zaman gecmez bile.2. abdulhamiti bile tam olarak edut edemedigimiz icin ve acilardan kactigimiz icin belki hepimiz gamliyiz kimbilir. belki sacmaliktir olabilir ama bu ben bu fikirdeyim. cunku biz halk olarak kufru hakedenlere kufur etmeyiz gider macta ederiz rahatlariz. iste öyle bir sey....
zeki müren'in icra ettiği en güzel eserler arasındadır. müthiş bir beste, müthiş bir güfte ve müthiş bir ses eşliğinde insanı alır götürür.
artık üzülmekten yalama olmuş insan kişisinin, karşısındakine, muhtemelen ağlayarak haykırdığı kelimeler.
sözüyle, bestesiyle ve sesiyle nadide zekai tunca şaheseri hicaz makamında.
sevgiliye en cok soylenen, siradan bir cumle olmayan..
güncel Önemli Başlıklar