bugün

muzun doğuruyor olması ve doğururken ses çıkarması..
https://aileminbahcesi.co...11/muz-hakkinda-bilgiler/
2+2 koltuk düzeni olan Otobüslerde koridora bakan koltukların 10 cm falan koridora doğru kaydırılabilmesi. Cahillik zor gerçekten.
Burdur'un Gölhisar ilçesindeki Kibyra antik kentindeki kazılarda Roma döneminden kalma yaklaşık 1500 yıllık restoran bulunmuş. evet bildiğin restoran. beni şaşırtan tabelası bile varmış bu restoranın. Restoranın ön bölümünde bulunan ve "Filosebaston" diye okunan bir yazıt bulunmuş. Bu kelime Latince 'Dostların Yeri' ya da 'Kibyra Dostu' anlamında kullanılmış. restorandaki masaların yaklaşık 25 kişilik olduğu söyleniyor.

http://www.trthaber.com/h...aya-cikarildi-146923.html
almanya'da yaşıyorsanız ve evcil hayvanınız varsa maaşınıza 100 € ekleniyormuş.
görsel
1 kg kahve için 5 kg kahve kirazı gerekir. kahve ağacı ise yıllık ortalama sadece 0,45 kg kahve kirazı verir.
Domatesin tarladan aracıya satış fiyatı 40 kuruştur.
insan Elinde; En Yavaş Uzayan Tırnak Baş Parmağınki, En Hızlı Uzayan Tırnak ise Orta Parmağınkidir.

Eiffel Kulesinin Tepesine Çıkana Kadar 1792 Basamak Vardır.

insan Saçı 3 Kilo Ağırlık Kaldırabilecek Esnekliktedir.

Bir Erkek Hayatının Ortalama 3350 Saatini Tıraş Olmak için Harcar.

Yataktan Düşerek Ölme Olasılığı 2 Milyonda 1'dir.

insanlar Vücutlarında 300 Adet Kemikle Doğuyorlar Ama Yetişkin Olduklarında Bu Sayı 206'ya Düşüyor.

Bir Karınca Kendi Ağırlığının 50 Katı Ağırlığı Kaldırabilir.

Filler Zıplayamayan Tek Memelilerdir.

Zürafaların Ses Telleri Yoktur.

Zürafalar 35 Cm Uzunluğunda Siyah Bir Dile Sahiptirler.

Kangurular Geri Geri Yürüyemezler.

Kelebekler Ayaklarıyla Tat Alırlar.

Kadınlar Erkeklere Oranla 2 Kat Fazla Göz Kırpar.

insan Vücudundaki En Güçlü Kas Dildir.

Gözleri Açık Tutarak Hapşırmak imkansızdır. (Denemeyin yerinden çıkabilir )

Hapşırırken Burnu yada Ağzı Kapamak, Felce Neden Oluyor.

Ayı inlerinin girişleri her zaman kuzeye bakar.

Değerli taşların çoğu birkaç elementten oluşur, sadece pırlanta tamamen karbondan oluşur.

Kedilerin beyninde 32 adet kas vardır.

Bukalemunların dilleri, vücutlarından iki kat daha uzundur.

Global ısınma yüzünden yükselen deniz seviyesi 2050 yılında Shangai ve deniz kıyısındaki diğer Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak. Bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak.

Kereviz yerken harcanan kalori, kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır.

Sümüklü böceklerin dört tane burnu vardır.

Bir devekuşunun gözü beyninden büyüktür.

Bir timsahın gözlerinin arasındaki mesafe, ayaklarının büyüklüğüne eşittir.

Dalmaçyalılar gut olmayan tek köpek cinsidir.

Hipopotamlar insandan daha hızlı koşarlar.
--spoiler--
"sümüklü böceklerin dört tane burnu vardır."
--spoiler--

ufkunuza sokayım.
Uzayla ilgili tüm bilgilerdir. Öğrenildiğinde aslında ne kadar küçük olduğumuzu, ne kadar az şey bildiğimizi kanıtlar nitelikte.
Aslında hiç bir bilgi ilk öğrenildiginde ufku 2 katına çıkarmaz.
dünyanın en zeki canlıları insan değildir. insan, kendini en zeki sanacak kadar aptaldır.
Genellikle ufak bir "oha" ile sonuçlanan tepki yaratan cümleler.
Ezanı Tanrı okumuyor beyler!
köfte'nin etimolojisinin kufette'ye dayanması. "kufette"nin sümer dilinde, ezilmiş, sıkıştırılarak döğülmüş et manasına gelmesi.
Hepimizin evinde buzdolabı var. Peki buzdolabını fişe taktığımızda nasıl çalışıyor olabilir?

lisede kimya dersinde basınç konusunda öğrenmiştim çalışma prensibini.

Şöyle ki, ideal gazın pv=nrt namı diğer paran varsa ne rahat diye bi formülü vardı. v (hacim), n (mol) ve r (basınç sabiti) buzdolabında zaten sabit olan değerler. sonuçta buz dolabının hacmi ve içerisindeki gaz değişmez. geriye sadece p (basınç) ve t (sıcaklık) kalıyor. yani sıcaklık, buzdolabındaki kompresörün çalışmasıyla doğrudan ilişkilidir.

göknil hocaya selam olsun. hanım hanımcık tatlış bi kimyacıydı. varolsun.
Uyarıldığında altı katı kadar büyüyen organın göz bebeği olduğunu öğrenmem.
Hayat kısa, kuşlar uçuyor.
muhteşem yüzyıl dizisinin türkiye dışında 70 ülkede yayınlandığı gerçeği...

ayrıca aşk-ı memnu'nun israilde yayınlanması da şaşırtıcı bir ayrıntı.
Ya salak salak konuşmayın.
ingilizlerin ilkokula yeni baslayan çocuklara, hangi elin sağ hangi elin sol el olduğunu nasıl öğrettikleri...
iki el avuç içleri tam karşıya bakacak şekilde açılır. baş parmak hariç diğer dört parmak birbirine yapıştırılır, başparmak diğer parmaklara dik olacak (90 derece açı yapacak) şekilde tutulur.
çocuk iki ele baktığında hangi elde "büyük l harfini" görüyorsa o el "left" yani sol, diğeri sağ el oluyor.
kara para aklamanın ne olduğu > https://seyler.eksisozluk...ti-birakmayacak-bir-tanim

ufkum iki katına çıkmakla kalmadı lan ben bi b*k bilmiyomuşum ya dedirtti...
trafik lambalarından kaldırılan para.
az önce google ile ilgili bir aydınlanma yaşadım. google arama sayfasına "my mails" yazınca gmail'e girmeden maillerinizi gösteriyor.

"my photos" yazınca google photos içindeki fotoğraflarınız hemen arama sayfasında karşınızda. hatta "my photos in izmir" yazdım. izmird'e çekilmiş fotoğraflarım çıktı.

ayrıca ; my flights, my events, my calender.
mutfak tezgahının üst kısmında bi dolabın kapağına ya da her hangibiyerine 30-40 cam misina(olta ipi) bağlayın ve haşlanmış yumurtanızı onunla kesin.
yıllardır izmirdeki mahallemde lahveci ismail abi bu stille keserdi poğaça yanında aldığım yumurtaları. ben niye yapmıyorum dedim, yaptım, oldu.
benzinin, dünyaya göre oldukça pahalıya satıldığı ülkemizde, oksijenli suyun benzinden neredeyse 20 kat daha pahalı olması.