bugün

6231 kez şınav çekerek.
Kız iseniz uludağ sözlüğe üye olmanız ve de cinsiyetinizi belli etmeniz yeterlidir,

çirkin bir şeyim 90 senelik partlar halinde üç defa daha dünyaya gelsen alayına posta koyacak kadar öz güven depoladım.

teşekkürler abazanlar.
diğer insanları aşağılayarak.
hiçbir şeyden, hiç kimseden korkmadan, kendinden emin bir şekilde doğru olduğuna inanılan şeyi yaparak.
Kimseyi takmayarak.
Bir iste basarili olarak ve giyimle. Bakimla.
spor yaparak. net.
Hiçbir şeyi umursamamayı öğrenince.
Vurdurarak.
başarılar sonucunda insanların takdirini kazanarak.
bana bir 70 lik rakının verdiği öz güveni hiçbir kitap hiç bir arkadaş abi veremedi aşılayamadı.
karşındaki insanı gözünde küçülterek kazanılabilir ama ortamda çok egoist yaftası alırsınız.
Dış görünümüne çeki düzen verip, (kilo vermek,stil sahibi olmak vs)mecnuncasına kitap,makale,köşe yazısı ele ne geçerse okumakla gayet tabi kazanılır.
Neyden kendini eksik hissedip komplekse giriliyorsa onun üzerine gidilmelidir.Örneğin utangaç bi yapıda mısınız?Durmayın,kalabalık ortamlara girin,sosyalleşin.
Milyarlarca spermin içinden birinci gelmişsiniz önemsiz ve değersiz olma ihtimaliniz var mı hiç?Sevin kendinizi.
biraz faşistçe bir hareket olsa da "diğer insanlardan kendini üstün görerek" kazanılabilir.
Bir hobi edinmek.
öncelikle güvenilecek biri olarak.

insan güvenilir bulduğu, yetenekli, sağlam, dürüst kişilere güvenir.

kendine de güveneceksen bu özelliklere sahip olmalısın.

bu özelliklere sahip değilken "özgüven" olmuyor o şey, "kendini beğenmişlik", "ego", "ukala" gibi ifadeler ile tanımlanabilecek bir şey oluyor.

edit: imla
beyle, seks yaptıkça kazanılır. sahi diyorum bak.
doğuştan.
Her ne kadar bi zamanlar zihin gücümle özgüven kazandığımı zannetsemde meğer ego tatmininden başka bir şey değilmiş. gerçek özgüven seks ilişki ve okumakla kazanılır.
sana ne, bana ne, çek git, ilgilenmiyorum kelimelerini hakkını vere vere kullanmayı öğrenerek öz güven yükseltilir.
alkol alaraktan kazanilir ozguven patlamasi yasatir adama .
diğer insanların sizden daha aptal olduklarını düşünün. işe yarar.
(bkz: kilo vermek)
seviyosan git öp mesela daha buyuk özguven mi olur.
şunu yap bunu yap demek ile olacak bir şey değil. insandan insana değişiklik gösterir elbet. spor, ödül, kişisel gelişime gösterilen dirayet, bol seks, seyahat, sevmek sevilmek.
götünüze giren kazıklardan çıkarabildiğiniz derslerle veyahut yetiştirilmeye de bağlanabilir.

Koy verirsen, rüzgara kapılırsın. dik durursan, yön verirsin.