bugün

allah'ın işine karışılmaz diyecek kadar basit beyinli yaratılanlar, acaba onlarında annelerine yapsaydılar aynısını allah'In işine karışılmazmı diyecektiler çok merak ettim açıkcası.

allah'lık bir durum yoktur. kızı yakıp öldürmüşler sizin aklınız buradamı kaldı ibneler?
BELKI KOTULERE GUCU YETMEDIGI ICIN BISE YAPMIYORDU VEYA KOTULUGU ENGELLEMEK ISTEMIYORDU CUNKU KENDISI DE KOTUYDU KIM BILIR.
sorunsal olarak ifade edilmesi için gerçekten bir çıkmaz olması gereken aptallık durumudur.

allahless isimli şahıs, küçük beyniyle içinden çıkamadığı aptallık durumunu başkalarında da aynı durumu oluşturmak için burada parmaklara getirmiş...

allah senin gibi pezemenkler adam olup toplumu düzeltsinler diye 124 bin peygamber yollamış ama sen ve senin gibiler beş para etmediğiniz için de yaşadığınız toplum boklaşmış...

işte bu boktan toplumda da bazı hayvanoğlu hayvanlar da, senin ne yaptığını merak ettiğin allahı unutup, o kızcağıza zulmetmişler...

senin kafandaki sorunsalın çözümü ise şöyle;

Özge yaşamayı hayal ettiği hayatın milyon kat güzellini cennette yaşayacak,

ona zulmeden piçler de her türlü azap ile cezalandırılacak,

aslında olayla alakası olmayan senin gibi mallarda yukarıdaki soru nedeniyle küfür bataklığına batıp hem bu dünyada rahat yüzü göremeyecek (içi rahat olmayacak), hem de öbür dünya da önce ağzı açık bir şekilde şaşırıp sonra da it gibi yalvarmaya başalayacak....

tövbe et git camiye 2 rekat namaz kıl, allahın adaletine inan sen de kurtul....
büyük patlamadan bu yana 13,5 milyar yıl geçti. yani patlamaya 1 ocak deyip 13,5 milyar yılı 12 aya indirgersek insanlığın başlangıcından şu ana dek olan tarihi sadece son 14 saniye temsil ediyor. yıldızlarda yapıtaşlarımız üretiliyor ve patlama sonrası yen, yıldızlar ve gezegenler oluşuyor. dünyadaki tüm organik yapılarda bulunan hepimiz yıldızlardan meydana geldik. yani başlarda bir yıldızın patlaması bizim hayat bulmamızı sağlamış.
özgecan a yapılan bu vahşet belki hepimize insan olduğumuzu hatırlatır. kötü kadar iyiyi yapabileceğimizi gösterir bize. bu olaylardan ders almıyorsak elbet bizden yaşamaya daha layık bir tür dünyaya hakim olur elbet.
Bu dünya, imtihan yeridir. Burada hak ile bâtıl; haklı ile haksız karışıktır. Burada, Allahü teâlâ, dostlarına sıkıntılar, belalar vermeseydi, yalnız düşmanlarına verseydi, dost, düşmandan ayrılır, belli olurdu. imtihanın faydası kalmazdı. Halbuki, gayba iman etmek gerekir. Dünya ve ahiretin bütün saadetleri, görmeden inanmaya bağlıdır. Hadid suresinin, (Allahü teâlâ, Peygamberlerine, gaybdan, görmeden, yardım edenleri bilmek için...) mealindeki 25. âyetinde, bu hâl bildirilmektedir. Dostlarını bela içinde göstererek, düşmanlarının gözünden sakladı. Dünya, imtihan yeri oldu. Dostları, görünüşte belada, gerçekte ise, zevk ve sefada. Peygamberlerin, düşmanlarla savaşması da böyle olurdu. Bedir’de Müslümanlar, Uhud’da kâfirler galip gelmişti. (Al-i imran 140)
Allah'ın insanı bu dünyaya niye gönderdiğini anlamayan yazar beyantıdır. "imtihan için gönderildiğin bu dünya da her kötülük olduğunda tanrı yetişecekse imdadına, cennet cehennem niye var hemşerim?" dedirtir.
komşu ülkede "yüzbinlerce insan" çoluk çocuk yakılıp ülkeleri yıkılırken sen ne yapıyorsan onu...hiçbir şey.

keşke idam kalkmamış olaydı da asaydık şu özgecanın katillerini değil mi.

altından kalkamadığınız vicdanlarınız onlar sayesinde rahatlardı belki, tanrınız da hoşnut olurdu.
ben bir ateistim ve şunu net söyleyebilirim ki din güzel tasarlanmış bir hikaye/oyundur. kitabın tek seferde inmemesi bunu kanıtlıyor. çünkü her sıkıntı yaratan soru bir sonraki vahiyle güncellendi. sonunda soracak sorular kalmayınca(tabi o zamanın cahil insanları için) kitap tamamlandı.

şimdi arkadaşlar, afrikada müslüman çocuklar açlıktan ölüyor, acı çekerek hemde.. günahsız bir çocuk. üstelik dua da ediyor Allaha. hiç mi aklınıza gelmiyor nerede merhamet? diye. tamam cennetlikler ama bu dünyada açı çekmelerine neden göz yumuluyor. aynı soruyu özgecan içinde sorabilirsiniz.

cevap net: eğer bir tanrı olsaydı buna göz yummazdı. biz vicdanlı bir insan olarak bile kudururken yerimizde, bir tanrı olsaydı kesinlikle müdahale ederdi böyle olaylara.

peki bu bug nasıl kapatılmış? bir ayetle, diyor ki; onlar öteki dünyada ödüllendirilecek, sizin içiniz ferah olsun. işte bu yüzden müslümanlar hep kaybediyor. çünkü her şeyleri var olduklarını sandığı öteki dünyaya endeksli.

bende bir zaman müslümandım. bazı şeylere vicdanım el vermedi, biraz vicdan, birazda mantık yeterli zaten dinde ki kusurları görebilmeniz için.

saygı duyuyorum yinede inanana da inanmayanada. benim görüşlerim bunlar. tanrı olsaydım asla böyle olmazdım.
insanlara irade verdiği için olanları sınav sonucu belirlemek için inceliyordu.

irade lan irade. allah kontrol etmiyor seni. sen yapıyorsun ne yapıyorsan.
izliyor olabilir.
tevhidi kaza ve kader i anlamamış kişilerin inanacağı sözde akıl bulanması.
Son dediğimiz şey büyük bir başlangıca gebe olabilir kiminin çektiği ıstırap da onun kurtuluşu olabilir ... Herkes ettiginden ve çektiğinden sorumludur. Muğlak bir düşünce ile mutlagı sorgulamak muallaktır. Şüphesiz Allah in adaleti sorgulanamaz kimse ne bir eksik ne bir fazla yargılanır. O üç canavar cehennemde yanarken Özgecan ne yapıyor olacak merak edilmesi gereken aslında.....
Ne yaptığını merak ettiğimiz tanrıdır gerçekten.
düşünün lan siz bu olayı görüyorsunuz hatta müdahale edebilme kudretiniz çok yüksek ama buna rağmen hem görüp hem de olaya Müdahele etmiyorsunuz. Siz olsaydınız buna nasıl dayanırdınız.
burada başlığı açanı lanetleyeceğinize mantıklı açıklamalar yapın hadi bakalım.
Kendini üstün sanan insanların sorduğu merak ettiği bir soru. Sayısızca hayvan insanlar tarafından katlediliyor bunun suçlusu da mı Yaratıcı?

Yaratıcı bir düzen oluşturdu, bu düzende sizleri var etti. Yaşanan tüm kötülüklerin kaynağı sizsiniz! Yaratıcı sende negatif ve pozitif yol seçme eylemini özgür bıraktı.
Dünyada iyi gelişmeler, iyi olaylar olurken yada insanın kendi hayatında olurken akla bile gelmeyen allah kötü bir olay olduğunda hemen akla gelir ve inanmayanlar tarafından suçlanır. Ne kadar da güzel bir düşünce iyi olan her şeyi insanlar yapıyor ama kötü olduğunda allah.

O olaydaki insanı yaşadığı her şeyden arındırıp yeniden yaratabilecek allaha söylenen bir söz, bir o kadar da saçma.
Saygısızca açılmış bir başlıktır.
Dilimiz döndüğünce açıklayalım. Allah hepimizi yaratırken bize akıl vermiştir. Bunu nasıl kullanacağına karışmaz. Özgürsünüz !
Nasıl ki sen iyilik yaparken kafandan güller dökmüyorlar kötülük yaparken de kurşunlar saçmazlar. Zaten dünyadaki amaç da budur. Yanlışa da doğruya da karışılmaz bunu aklınla sen bul diye verilmiştir 'beyin' ve tabikii vicdan.
Bulursun bulmazsın , sonucunda giren çıkan sana olacaktır sevgili yazar.
allah varmıdır yokmudur bilemiyorum ama varsa gerçekten çok acımasız. özgecan ve daha niceleri hatta küçücük bebekler tecavüze uğrarken, insanlar soğuktan donarken bunu değiştirebilecek bir kudret var fakat değiştirmiyor ise sorgulanması çok normal dir.
tanrinin olmadigini kanitlayabilecek sorunsal degildir.