görsel
yunus nadir Eraslan'ın bir eseri.
gurur ile taşınacak çok değerli bir kavramdır. bu kavramı sadece esnaf (berber,tamirci) çırağı olarak düşünmemek gerekir. Bilim, spor ve felsefede de bu yoldan geçenler başarıya ulaşmışlardır. maalesef günümüzde yitirilmektedir. Şahıslar temel eğitim alıp (sertifika, diploma...) doğrudan usta olma telaşesindedir.

Güzel bir atasözü der ki: "çıraklığını yapmadığın işin ustalığına soyunma"
adamlığa terfi ettiren meslek.
tuncay bey eşini erkeklerin lokanta işlettiği yere denemek için yolladığını ve hanımının muhatap kimse bulamadığını, ilgi görmeyip orayı terkettiğini söylediğinde erkeklerin dut yemiş bülbüle döndüğünü gördüğüm program.
aynı zamanda çıraklar ustasını eğlendirmekle mükelleftir. yıllar önce fotoğrafçıda kürt bir çırağım vardı. yaşı 10 11 falan yaz tatilinde geldi öyle. çok eğlendirirdi beni sağolsun.

sürekli kurcalama dediğim halde fotoğraf makinesinin ayarını bozup benden tokat yemişti. keşke tokat atmasaydım velede derim hep. çocuğu karşıma alıp öğretsem merak ettiklerini ne vardı sanki? zeki çocuktu şıp diye anlardı neyin ne olduğunu. eyy ismini hatırlamadığım kürt veledi beni affet.
görsel
ustası tarafından hep azarlanan, ensesine vurulup ekmeği alınandır.
cerrah'ı okumadan pek bir şey anlaşılamayacak, tess gerritsen'ın the apprentice romanının türkçesi.
genelde çok azar işiten zanaat öğrencisidir. fakat bazı yerlerde aksi çıraklar olabilir.
(bkz: ustasına fırça çeken asabi çırak)
barda film'inde ki nejat işler'in çırağı.en ufak işerin yaptırıldıgı butun buyuk suçların ustune yıkıldıgı eleman.
(bkz: çırak aranıyor)
(bkz: tamirci çırağı) *
+ abi fermuarın açık
- merak etme çırak içerde çalışıyor.

yarıcı diyaloğuna konu olmuş kişilik.
(bkz: the apprentice)
(bkz: tuncay özilhan)ın (bkz: donald trumph)lığa soyunduğu yarışma programı..
ilgi çekemediğinden gecenin köründe yayınlanan ve ardından da kaldırılan kötü yarışma programı.
1.Zanaat öğrenmek için bir ustanın yanında çalışan kimse.
2.Dükkânda ayak işlerine bakan kimse.
3.Saray,daire vb. büyük yerlerde yıllarca hizmet ettikten sonra geçimi sağlanarak başka yerde yaşamasına izin verilen kimse.