bugün

Yurt disinda yasayan vatandaslarin nezaman ve nasil olacagi aciklanmamis kimliktir. Harc parasi,pulparasi almayi bilen devlet...
8 gb hafıza kartları 10 tl iken,

1 gb hafızalı karta 18 tl vermek akıllıca değil.

ben 32 gb lık flashıma kimlik bilgilerimi atar dolaşırım.
almak için cepten 18 liranın çıkmasına neden olacak bir çok özelliği bünyesinde barındıran yeni kimlik kartlarıdır.
Suriye vatandaşı olup tekrar türkiye ye dönülerek bedavaya getirilmesi gereken kimliktir.
hükümetimizin başka bir önemli icraatıdır. artık milletimiz basit kimlikler kullanmayacak. onlara hak ettikleri değeri veren birçok işe yarayan teknolojik kimlikler kullanacaklar. yeni türkiye çağdaş bir türkiye olacak. hükümetimize çok teşekkürler.

helal olsun
sacmaligin daniskasidir.
üzerinde entegre gprs olduğunu düşündüğüm, tıpkı cep telefonu gibi sinyal alıp verebilecek, kamu ve toplum güvenliği bakımından ciddi mesafe katettirecek, insanların bi yönüyle fişlenmesine de imkan verebilecek bir sistemin ürünü kimlik kartlarıdır. suçluların yakalanma süresini maksimuma çıkaracak olması bakımından oldukça faydalı olacağı kesin; lakin bu ceza yasalarıyla suç oranlarını azaltır mı orası tartışılır!?

bilim kurgu filmlerin işaret ettiği gibi teknolojik gelişmenin kaçınılmaz ve bir sonraki aşaması ise insan üzerine monte edilecek olan çiplerdir. bu çiplerle aldığınız nefesten tutun da, nabız ve tansiyon datalarınız bile sistem tarafından kaydedilip stoklanabilecektir. kaldı ki sarfettiğiniz her söz ileride hakkınızda delil olarak kullanılabilecek!
istihbarat ve bilgi savaşları küresel gücün yeni belirleyicisi olacaktır...
Allahım ne gerizekalı insanlarla aynı memlekette yaşıyoruz, alanı siksinler miş, lan saf zaten elinde telefon, internetin ip numaran, her türlü zaten kaydın tutuluyor, ama bir yenilik oldu mu bu geri kafalılar başlıyor lak laka, sonra sike sike koşacak almaya, antipartizanlıl da acayip komik lan, akp uzaya otobüs kaldırsa bunlar ona da gitmez kesin.
18lira nedir ayrıca fakir, yolu, elektriği, okulu kullanırken iyi, devletine karşılığı hizmet olarak ülkeye teslim edilecek olan şuncacıl bir ücret çok.
Kendilerini ehliyet boyuna küçültüp şirin göstererek koyun postuna bürünmüş kurt sürüsüdür. Koyunların arasına dalıp ziyafet çekeceklerdir.

Hadi parmakizi ehliyet alınırken alınıyor. Damar izi neymiş?

Tüm banka hesaplarınızın kimliğe bağlı olduğunu düşünün.
-Alo, merkez bankası mı? Kilmiğimi iptal ettirmek istiyorum da çok acil!

18lira korkmayalım diyedir. E-devlet şifresini kaybedince maliyeti on kuruş olmayan yeni şifre için kaç lira almışlardı? Kimliği kaybetmenin cezası deyip 92tl keserler. 98tlye yeni kimliği verirler. Kriptosu değişti falan diye bahaneleri de olur.

Pasaport yerine geçiyor bahanesine ingilizce kelimeleri de yerleştirdiler. Bi on yıl sonra türkçeleri ordan çıkarırlarsa ne olacak? Kılıf hazır, ab uyum süreci derler. Farkedilmesin diye din hanesini çıkarmışlar mesela. tartışmayı dikkati orası çekecek.

Nasılsa kaybediyonuz, küçültelim hem deyip ense kökümüze de takarlar çipi 50 yıl sonra. Kimsenin gıkı da çıkmaz.

(bkz: Big brother is watching you)
gerek resmi gerekse özel işlemlerimizi kolaylaştırıcı her türlü yeni özelliği açık olduğumuz kimlik kartlarıdır.
7sınıftan beri bunu bekliyorum biran önce cıksın artık o yıldan beri kimliğimi değiştirmedim hala 7 sınıf resmim var ahanda üniversite bitti babam sağolsun çipli kimlik çıktı çıkacak diye diye yenisi çıkartmamıştı sanırım bu kimliği en çok isteyen ve bekleyen benim lanet olsun kac sınavdan kapıdan döndüm kaç kimlik kontrolünde ispatlamak için uğraştım o kimliğin bana ait oldugunu.
(bkz: yeni kimlik kartlarının 1 gb hafızası olması)
almak için 10 çocuklu 2 karılı bir kürdün toplamda 234tl ödemesi gereken kartlardır. ama ödeyecekler mi acaba diye sorulması gerekir.
özellikle doğuda zorluk çekilecektir bu kartların satılması noktasında.

(bkz: devlet bize kart basiyir)
devletin bizi daha rahat fişlemesi için kullanılacak kartlardır.
Geldiği zaman* bunun yerine cebimde pasaportla gezerim, sığması baya zorlayacak ama en azından fişlenme tehlikesi yaşanılmaz.
Verilsin artık. Şuanki mevcut kimlikler sırf istediğim cüzdana sığmıyor diye gidip saçma sapan cüzdanlar alıyoruz sadece kimliğin boyutuna göre.
Yeni yılla birlikte tüm Türkiye'de uygulamaya konulacak olan sistemdir. Ancak bunu nasıl yapacaklarını merak ediyorum. Adamlar her şeyin bedavasına alışmış olanlardan 15 tl'yi nasıl alacak. Şöyle bir hesaplama yapacak olursak Türkiye'nin nüfusu 78 milyon 741 bin 53 x 15 TL = 117677295 şöyle bir para yapıyor.

Kimliklerin değişmesini biz istemedik. Bir şeyi de bedava yapsanız şaşardım.
Para lazım tabi. Nasıl beslenecek bunca suriyeli nüfus. Her boka zam yapıldı koyun gibi bakıyoruz. Çipli kimliğe geçince terörün biteği falan da yok. Vizesiz gideceğimiz yerlerde pasaport olarak kullanılacakmış(!)
memleketin götüne girecek yeni yılbaşı hediyesidir. hayırlı olsun ...
hackerlar artık kişisel bilgilerimizi değiştirebileceklerdir.

nasıl hacklenmeyen çip yapmış olabilirler ki.

illa birileri bi şekilde hackler.

olsun teknoloji iyidir.
Devlet'in bizi takip edip edemiyeceğini çok düşündüğüm konu. Her neyse pasaport, ehliyet vs. bir kartta birleştirme fikri hoşuma gitti.
daha önceleri pasaportlardan bizleri takip eden devlet babanın artık herkesi bir bir fişlemesine vesile olacak kartlardır.
Devlete para lazım olum e yesin Suriyeliler acından ölsünmü adamlar.
çağı yakalarken güvenliğin sağlanması da esastır. bu çiplerdeki sheetlerin tasarımından tutun da datasetine, datasheetine dek tüm bilgiletin hazırlandığı kurumun güvenilirliği ne durumda.

ayrıca bakteriye dinleme cihazı yapıp frekans dalga boyundan herkesi dinleyecek teknolojiye sahip dünyanın ülkesiyiz. bu durumda güvenlik ne aşamada.