bugün

Çerkesim o kadar da zor değil kız almak o eskidendi efendim. Çerkes olanlar eqlesin.
Hem başlı başına bir kavim adı hem de Kuzey kafkasya halklarının çatı adıdır

Öyle ki 93 harbi olduğunda rusların istilasından kaçıp anadolu'ya gelen halklar nogay,karaçay-balkar,kumuk,oset,çeçen-inguş,kafkas avarı,Stavropol Türkmenleri,abaza gibi halkları osmanlı imparatorluğu "çerkez" kimliği altında değerlendirmiştir

Bu da turanid ve mongoloid özelliklere sahip olup çerkezce konuşanları açıklıyor gibi.
Özellikle kabardinka kafkas halk dansları topluluğu bir harikadır. Türkiyede de konserler vermektedir.
Benimde aralarında olduğum ırktır. Kafkas dağlarında Rus tekmeleyen atalarımın ruhu şah olsun.
Hergün gözümün önünde bir sürü çerkes görüyorum (patronum ve çalışma arkadaşlarımdan bir kaçı) inceden gıcık aldığım millet.

Yemeklerinde hamur, patates ve sarımsak çok kullanırlar. 4 yılda çok fazla çerkes tanıdım samimi sıcakkanlı insanlar ama büyük bir çoğunluğu ırkçıdır. Bir kısmı dindar, azıcık bir kısmı türk milliyetçisidir kutay, börte, giray gibi isimleri çocuklarına verenler vardır. Fazla rahat bir millet bugün tanıdığı bir insanla aşırı samimi olup hatta sırf çerkes diye akşam onda yatıya kalabilir.

Kızları ortalama güzelliktedir ama erkeklerinde henüz yakışıklı göremedim. Kendi aralarında evlenirler genelde. işe alırken hiç bir vasfı olmasa bile çerkes diye diğerlerini es geçip kendi milletinden olanı işe alırlar. Düğünde türkçe şarkılar çalıyor diye düğünü terk edenleri de vardır.

Sayıları daha fazla olsaydı kürtler gibi başımıza bela olurlardı. Çerkes bir arkadaşım bir türkle evlenmeye karar verdi ortalık birbirine girdi. Vay efendim o türkmüş evlenemezmiş, dışardan kız alırmışız ama dışarıya kız vermezmişiz.

Türklerle arkadaş olurlar ama kendilerini daha üstün görme çabasında kibirli bir millettir. içlerinde çok sevdiğim insanlar var ama geneli anlattığım gibidir
ne kadar çerkesle evleniriz deseler de totemli gibi asla çerkesle evlenmeyen topluluktur. reklam yapmayı seviyorlar yok kızlarımız (psase) güzel yok alımlı diye nitekim beğenmedikleri gürcü kültüründe bile bu son derece ayıptır nerde kaldı haynape dedittirirler insana. kızlarına güzel demelerine rağmen tanıdığım tüm çerkesler esmerdi şaka gibi böyle diyince de kabardeydir diyorlar. kabardey çerkes değil mi derler adama biladerim
Çerkesler , vatanları Kafkasya'dan Ruslar tarafından soykırım ile koparıldılar. (1864) Ortadoğu'ya doğru göç ettiler. Şu an Ürdün Israil Suriye Irak ve Türkiye'de de bulunuyorlardır.(En çok Türkiye) Türkiye'nin de çeşitli bölgelerine dağılmışlardır. (Örn:
Kayseri Tokat Samsun Düzce Amasya) Hatta Tekirdağ'ın 93 harbinden sonra çerkeslerin yerleştirildiği bir ilçesi bile vardır. Bende çerkesim ve şuan çerkezköyde ikamet etmekteyim.
osmanlının kafkas halkarına verdiği genel ad. aslında bayağı yanlıştır.

mesela osetler çekes değildir. bayağı farklı gruplardır.
birazdan buraya birkaç arap artığı gelip hitlercilik oynarlar.
Sevmem. iyi tanırım. Müzik dediğinde yerli kızıl derili klanları gibi bağırmaktır.
düşük zekalı at hırsızlarıdır.
Benim ırkım. Mutluyum.
Türk olan Türk soyundan gelendir.

La familia es todo.

Familya her nenden önce gelir.
asimile olmamış, kendi kültürünü yaşayan, saygı duyulası topluluk.
Atalarım nur içinde yatsın. Onlara gelen en ufak bir çizik beni derinden etkiler her zaman. Rus zulmünü unutmayacağım..
müslüman bir slav ırkı. genelde bursalIDIRLAR.
%25 içinde bulunduğum...
Çeçenler gibi vatanlarını savunmak yerine türkiye’ye kaçmış topluluk.
Kadınları gerçekten güzel oluyor.

Millet olarak başka da bir işe yaradıkları görülmemiş.
görsel
150 yıl öncenin Suriyelileri. trt çerkes istemekten de geri durmuyorlar.
makalelerde genelde adigeleri kast ederek söylense de kimi zaman da kafkaslardaki birçok halkı içine katan bir etnonimdir. öyle ki kimi zaman kafkasyadaki kabardey balkarları bile içine katarlar.

bugün de 1864 yılındaki sürgünün sene-i devriyesi. bir süre önce direnişleri ve göç meselesi hakkında bir ödev hazırlamıştım. rusların yaptıkları gerçekten korkunç şeyler.
ülkemizin güzide ırklarındandır. Seviyoruz kendilerini.
sen de artık çerkes gibisin.
saygı, güzellik, asalet, zarafet, estetik.. ve daha nice güzel kelimelerin tanımı.

https://www.youtube.com/watch?v=uHDQSNuktQM