bugün

açılışının zip, kapanışının po sesi çıkardığı, bu adı bu yüzden aldığı öne sürülen çakmak. (bkz: öne sürmek)
geçen yaz amerikadan gelen bir arkadaşımın sayesinde sahibi olduğum çakmak.velhasıl ülke insanının zippo kültürü ilginçtir her gören ister,hareket yapmaya çalışır,sahte veya gerçek diye ahkam kesmeyi de severler.
sigara içmeye bir görüntü güzelliği getiren her alanın tricklerini ezberlemeye çalışıp çoğunlukla beceremedikleri ve hayal kırıklığını uğradıkları çakmak diyemeyeceğim bir ateş çıkarma aracı.
(bkz: zippo kulturu)
türkiye ve kktc distribütörü olan "buluş çakmak san. ltd. şti." işini gayet güzel yapmakta, son derece profesyonel çalişmaktadır.

nedenini çözemediğim bir sebepten ötürü yanmayan ve bir köşede istirahate çekilmiş olan zippomu en sonunda tamir ettirmek amacıyla tahtakale "cam-porselen han"daki buluş çakmak san. ltd. şti'ye götürdüm iki gün önce.

dünya markası olmak ne demektir kavramış adamlar. sorunu anlattiktan sonra ordaki bir arkadaş zippo yu hemen aldı, şöyle bir baktıktan sonra "hiç telaşa gerek yok. hemen hallediyorum" dedi gayet sakin bir şekilde. gözümün önünde zippo'nun iç aksamını çırakdığı gibi çöpe attı. sonra tüm iç aksamı yenisiyle değiştirdi. bu işlem de toplamda 1 dk. gibi bir süre aldı tabi. müşteriyi bekletmek, işi yokuşa sürmek vs. kesinlikle yok.
çikarken âdet yerini bulsun diye: "borcumuz nedir?" diye sordum. yine aynı arkadaş: "uluslararası garanti sözleşmesine göre ömür boyu ücretsiz garanti altındadır." dedi. helal olsun dedim şahsen. zippom boşuna beklemiş onca zaman bir köşede. bu kadar kolay halledileceğini bilsem çok daha önceden giderdim herhalde. eğer istanbulda yaşiyorsanız ve zippo sahibiyseniz mutlaka bir defa uğramalısınız buraya. en azından gider modellere göz atarsınız.

artık zippo'yu daha bi seviyorum.
tam bir baş belasıdır. çakalları etrafınıza toplar. 5 adet aldım bana kala kala 1 tane kaldı. sizi hiç terketmeyecek gibi durur ama ya kaybolur ya çalınır ya da kırılır. basit işlerde kullanılmaya gelmez. en favori zippom omlet yapmak için ocağa hamle yaptığım esnada harakiri yapmıştır. şimdi ben ne yapayım elimde kalan 4 kutu benzinle kendimi mi yakayım?
constantine filminde keanu abimiz üzerinde sanat yaptığı hede.
tutkudur. ayrıca camel için ürettiği özel bir seri vardır.
kokusuna ve duruşuna hasta olduğum ve gün itibariyle edindiğim çakmak.
yalnız yeni olmasından mıdır bilinmez kokmuyor bu, hayallerim yıkıldı.
* görsel
karizma çakmaktır, 300-400 tane açma şekli vardır. bildiğim kadarıyla zippo açma-yakma yarışmaları düzenlenir. lükstür, sonuçta altı üstü ateş bu, benzin de pahalı bildiğiniz üzere, gereksiz yani...
1990 yapımı bi tanesini evin saklı köşelerinden birinde bulduğum çakmak markası. en erken 1989 var zaten. kaça gider lan acaba?

edit: saatlerce süren uğraşlardan sonra yakmayı başardım hadi bakalım...
edit2: en erken 1932 varmış girsin.
sigarayı bırakamamanın bir nedeni!!
tokai çakmaklarından usananların paraya kıyıp aldıgı çakmaktır.
Sov amaçlı kullanılabilen tek çakmaktır.Bir sürü kendine özgün açma hareketleri vardır.
kullan at çakmaklardan bıkan, kibrit kokusundan hoşlanmayan insanın çakmağıdır. son derece kullanışlıdır ve basit ötesi mekanizması sayesinde neredeyse hiç bozulmazlar. kolay yanarlar, ve rüzgarlı havada kolaylık sağlarlar. benzini biter doldurursunuz, hatta isterseniz arabanıza benzin koyarken 3-5 damla da çakmağınıza doldurabilirsiniz. yalnız bunu yaptıktan sonra burnunuza çok yakın tutmayın çakmağı, burnunuz is olur.* çakmaktaşı biter, yenisini koyarsınız, fitili biter, yenisini takarsınız. bu yenileme işlemleri mekanik şeylere ilgisi olan erkekler tarafından keyifli olarak nitelendilebilecek işlemlerdir. orjinallerinin açılırkenki "kılak" şeşi çok parlak ve hoştur. türkiye'de 60-100 lira civarındalar evet de buralarda 10-20 dolara var bir sürü. zaten sigaranın pakedi 7.5 dolar. pek de zengin oyuncağı değil.

edit: of şeşi yazmışım. sesi olacak tabi ki, bu dalgınlığımı düzeltemiyorum ki bana bir uyarı olsun.*
ilk zamanlar gösterişli ve pahalı özel bir çakmakken, şimdi bakıyorum çoluk çocuğun eline düşen çakmaktır. yani bir converse neyse çakmakların converse'idir. şahsım gözünde pek bir havası falan kalmamıştır. özel üretimleri vardır bir de. onlar 600 lira civarı falan sanırım, onlardan aldığınızda dünyada o dizayna sahip tek zippo'yu almış oluyorsunuz. o bir derece gösterişli olabilir ama kime nasıl inandıracaksın bak bu 90 değil 600 lira. special edition diye.
fransız yapımı bir dupont çakmağın varsa o havalıdır, zippo ayak kesimine inmiştir.
amerikalıların vietnam savaşı için ürettikleri çakmaktır.
(bkz: #6897752)
Bazılarının bir süre kullandıktan sonra ' ay artık zippoyla yakmazsam tat alamıyorum sigaradan' şeklinde hava atmalarına fırsat tanıyan çakmak.
yakıtının ismiyle özdeşleşmiş zengin tipi çakmak.
kazanılmaya çalışılan bir imajda, genellikle karizmayı tamamlayıcı unsur. gösterişli yakacak.
atraksiyonlar eşliğinde yakılan bir çakmak markası.

elde tespih niyetine taşıyanlar da vardır.
kesinlikle kullanamadığım, sigarayı benzin kokturan çakmaktır.
(bkz: zippo ya veren kızlar)