bugün

görsel
aylak adam ve anayurt oteli romanlarının yazarı. büyük isim. eserlerinde cinsellik ögelerini bol bol kullanır.
“insanları yalan söyledikleri zaman dinlemeyi severim. olmak istedikleri, olamadıkları “kişi”yi anlatırlar.”

-aylak adam.
“Sizi bekleyenler vardır. Rahatsınız. Hem ne kolay rahatlıyorsunuz. içinizde boşluklar yok. Neden ben de sizin gibi olamıyorum? Bir ben miyim düşünen? Bir ben miyim yalnız?”
Sinemada alfred hitcook neyse edebi anlamda yusuf atılgan da odur.

Alfred hitcook filmlerinden aldığınız tadın aynısını alırsınız yusuf atılgan kitaplarından.
Aylak Adam ve Anayurt Oteli adlı romanlarında psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını başarıyla işleyen ve modern Türk edebiyatının önde gelen ustaları arasında yer aldı. (1921, Manisa – 1989, istanbul)
Türk edebiyatının en büyük romancısı.

Olric molricçilere göre boş beleş yazardır elbette.

Albayım yhaaaa
görsel
görsel
Edebiyatımızın en özgün en büyük romancısıdır.

Bir gün kabrini ziyaret etmek istediğim tek yazardır kendisi.
Dünyada katlanılacak tek şeyin sevgi olduğunu söyleyen bir yazar aynı zamanda öğretmen.

görsel
Fotoğraf: Cemal süreya, tomris uyar ve yusuf atılgan.
Geçiniz oğuz atay’ı. Oğuz atay tumblr yazarı, fazlası değil.

Türk edebiyatı öğrencisi olarak söylüyorum bunu türk edebiyatının belki de en sağlam roman yazarıdır.

Romanlarından alfred hitcook filmlerindeki tadı alırsınız.
Hikayelerinde köy ve kasaba insanlarini anlatir.
Bireyin yaşam içindeki yalnızlığıni öne çıkarmıştır.

Roman: anayurt oteli, aylak adam, canistan.

Öykü: bodur minareden öte, eylemci
1921 Manisa doğumludur. istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirmiştir. Türkiye Komünist Partisine katılarak faaliyette bulunduğu iddiasıyla sıkıyönetim mahkemesince tutuklanarak hapse mahkûm edilmiş ve on ay hapis yatmıştır. Aylak adam, Anayurt’ oteli ve canistan adlı eserleri vardır. Eserlerinde hayatın içinde olan fakat görmezden gelmeye çalıştığımız insanları farklı bir açıyla anlatmıştır. Aylak adam, gününü istanbulun sokaklarını dolaşarak geçiren, birini arayan ama seçtiği yollar yüzünden bir türlü bulamayan kişidir. Bu karakterin iç dünyasını belirten bir cümle değildir çünkü karakterin iç dünyası normal hesaplaşmalar içinde değildir. insanları inceler. Anayurt’ otelinde ise taşrada akrabadan kalma oteli işleten zeberçet’in bilinçaltındaki düşüncelerini bize yansıtır. Karakterleri bize hissettirir Yusuf atılgan.1946 yılında Manisa’nın Hacırahmanlı Köyü’ne yerleşerek çiftçilik yapan Yusuf Atılgan 1976’da istanbul’a dönmüş; burada danışmanlık, çevirmenlik ve redaktörlük yapmıştır. 1989 yılında istanbul’da kalp krizi nedeni ile hayatını kaybetmiştir.
anayurt otelini okurken çok üzüldüm, kitabın kapağını kapatıp dışarı çıktım, caddelerde dolaştım öylece.

Aylak adam bi nebze teselli etti. Halbuki o da iyimser değildi ama az da kabulleniş vardı ve beni kendimle barıştırdı.

Diyeceğim o ki, birini değil birden fazla kitabını okuyun.
aylak adam romanının yazarıdır. Ne güzel adamdır be.
gonçarov'un oblomov'u ile oğuz atay'ın selim ışık'ı arasında, muhayyel dünyada bir iskemlelik yer tutmuş c.'nin sahibi.
ümitsiz ve yalnızlığı kanıksamıs bir adamın giden kadının ardından,onun bıraktığı fincandaki dudak izini öpmesi nasıl bir yalnızlık tasviridir,ayrıntılarla anlatma ustalığı bu olsa gerek...
Türk edebiyatında oğuz atay' ı da etkilemiş, varoluşçuluk akımının en önemli temsilcisidir.

Şahsen ben orhan pamuk'u da etkilediğini düşünüyorum. Masumiyet müzesinin anti-kahramanı kemal'i de aylak adam c'ye benzetirim.

Aylak adam Yaşadığı Topluma karşı varoluşuyla yüzyüze kalan bay c'nin, roquentin kadar olmasa da geçirdiği sancılı sürecin anlatıldığı en ünlü romanıdır.
insanları yala söyledikleri zaman dinlemeyi severim. Olmak istedikleri ve olamadıklarını anlatırlar.

Aylak Adam.
benim yazarlarımdan. adaşım. örnek aldığım edebiyaçı. ah şu kitabı ben yazabilseydim dediğim romanları yazmıştır. türk edebiyatındaki yeri ve önemi bir yana başarısı ile okuyucuları edebiyatın gücüne inandıracak sayılı yazarlardandır.
http://merkezgar.blogspot...utun-siirleri-ve.html?m=1
https://www.youtube.com/watch?v=iRMaY_QjwsU
'Birden kaldırımdan taşan kalabalıkta onun da olabileceği aklıma geldi içimdeki sıkıntı eridi.' Okuduktan sonra hayatımı değiştiren nadir kitaplardan..
Sen hiç gerçekten sevişen iki kişinin evlendiklerini gördün mü? Ben görmedim. (Aylak Adam-Yusuf Atılgan)
"Konuşmam yetmiyormuş gibi düşünmeye de başladım. En kötüsü buydu. Çoğu insanlar gibi düşünmeden konuşsaydım kimse bir şey demeyecekti ama ben düşündüğümü söylemeye kalktım."
aylak adamda beni anlatmış asvssdgadgdafdsadsaf.
"C" ve tutamaçları aylarca çıkmamıştı aklımdan.
güncel Önemli Başlıklar