bugün

genelde anne veya baba'nın evladına sesleniş biçimidir.türk filmlerinde çok rastlanılan bir replikdir.argo da ise güzel bir kadın için söylenen bir hitap biçimidir.
bir erkek tarafından söylendiğinde tüyleri diken diken eden sözdür.
istanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın usta oyuncusu olan ve "Cilalı ibo" karakteriyle gönüllere taht kuran Feridun Karakaya'nın filmlerinde karşı cinse "yawyuuuummm" şeklinde ithaf ettiği kelime
bir şekilde kabalaştırılan tertemiz kullanım. oysa ne güzel yavrum, gülüm, canım.

şimdi napıyoruz? beybi, my luv.. yazık.
darling bile diyen var.
valla.
ilk gunden bugune.. tam 14 senedir.. "yavrum.. canimin ici"
sevgiliye hitap şekillerinden bir tanesidir. lakin " yavrum " kelimesinin asıl kullanımı evlat- evlat sevgisi için olduğundan, erkeğin bayana demesi hoş olabilir.

kadınlar, erkekler tarafından korumak, kollanmak istedikleri için bu kelimeyi severler. bir babada evladına bunu yapar.

bayanların, erkeğe "yavrum" diye hitap etmesi erkeğe, hoş gelmez. erkekler, bayanların anneleri gibi sevmesini, erkeğe, şefkat ve anlayış göstermesini ister lakin anneleri gibi olmasından sıkılır. bu sözde direkt annelerini hatırlattığı için hoşlarına gitmez. bayan söyleyince argo kaçar. argoda bayana pek yakışmaz.
1970 yapımı metin serezli'nin başrolde oynadığı ünlü film..

ali askere gider.. emine ali asker'de iken kızı ayşe'yi doğurur..
ebe nazife* küçük ayşe'yi istanbullu kısır ve zengin bir aileye satar..
Yesilcam filmlerindeki tecavuz sahnelerinde sikca kullanilan kelime
+ Yavrum ooaahhh benim olacaksin nihahahaa

seklinde.
vurugusuna göre anlamı değişen kelimedir.

ilk hecesi ve ikinci hecesindeki vurgular eşitse şevkat anlamı taşiyan hitap biçimidir.
örnek: yavrum kardeşine göz kulak ol emi!

ilk hecesi abartılı bir derecede vurguluysa anlamı kotudur.Soyleyen kişi tehlikeli olabilir.
örnek: saol yavrum (kemal sunalın kanlı nigar adlı filminden alıntı)
sevgiyi en güzel anlatan sözdür. * *
hülye koçyiğit'in sezercik'e hitap şekli.
nasiptir.
sevgiliden duyulduğunda kendini çocuksu özel hissettiren tek sözcük.
bsg denir bunu diyen sadrazamlara.
genelde laf atmakta kullanılır. (bkz: anketin olayım doldur beni yavrum)
bu filmdeki abimizin çok enteresan bir köyü vardır.
--spoiler--
homo köylü ali çavuş.
--spoiler--
aile büyükleri söylediği takdirde hoşa giden fakat sevgili söylediğinde kanı beyne sıçratan sözcük.
Aile bireyleri de söylese, sevgili de söylese hoşa giden sözcüktür. Ulan ben, bana "hatun" denmesinden de hoşlanıyorum. Halbuki genel kanıya göre kızmam, sinirlenmem gerekirdi.
(bkz: hatun)
(bkz: en güzel hitaplar)
sık kullanılınca anlamı pekişmesi muhtemel sözdür.
annenin, sevgilinin en içten kelimelerinden bitanesidir.
Nuri Alço' nun, filmlerinde severek kulladığı kelimedir.
annenin çocuğuna,
erkeğin sevgilisine,
arkadaşın diğer arkdaşı küçümseme babında,
hanzonun literatüründeki algıya.....
velhasıl hem hitap edenin, hem de hitap edilenin algısına ve vurgusuna göre değişen sesleniş biçimi...
yavru nun m li halidir. sahiplenmeyi gösterir. zall yavrum.
Bir aşkımdan bir hayatımdan daha içtendir kanımca. Duyması ayrı güzel söylemesi ayrı keyiflidir. Nedendir bilmem pek bi severim.
iÇten hitap şeklidir tabii vurguya göre de değişir.