bugün

i am legend efsanesinin daha çok para harcanarak hazırlanan versiyonu.
yılın kaybedeni olan film.

--spoiler--
sinemadan şimdi geldim malesef inanılmaz bir hayal kırıklığı yaşadım. o zombilerin hayvani gücü aksiyon ve adrenalinin yerlerde sürünmesi tam bir kabustu. bir i am legend değildi ve kesinlikle de olamaz.
--spoiler--
bekleneni veremeyen film. skandallar arasına girebilir belkide.

--spoiler--
o son mevzu neydi abi ya. Gerry 50 tane bilmediği ölümcül ilaçlardan tam istediği ilacı rastgele alıp kendine iğnelemesi.
şans olurda bu kadarmı olur?
--spoiler--
Filmin baslangictaki ilk 3 dakikasi 'deep impact' varisi mi bu da dedirtti, sonra ki yarim saatte cernovil faciasi filmine goturdu, sonu her bilim kurgu filmdeki gibi bitirildi. Fena degil.
cumartesi gecesini değerlendirmek adına 2 eski dostumla beraber gittiğimiz filmdi.

bursa carrefour sinemalarının 21:30 matinesindeydik. salon neredeyse tamamen doluydu. sizleri bilmem ama ben dolu salonda izlemekten çok hoşlanırım.

filme gelirsek; klasik bir senaryonun başka türlü işlenişiydi. giriş sahnelerinin uzamaması ve ( son zamanlarda artık görmekten gına gelinen) son saniyede kurtulma sahnelerinin olmaması filmi beğenmemde baş etkendi.

brad pitt çoğu filminde olduğu gibi yine döktürüyor.

lakin filmden arta kalan ve canımı sıkan bir nokta var. oyuncu inatla jerusalem ve israel dedikçe çeviriyi yapan süper arkadaşlar bu isimleri ortadoğu diye çevirmişler, arkasında ne aranır bilmiyorum ama bence doğru bir uygulama değil.

sonuç olarak; kendimce filme 7/10 veriyorum

--spoiler--
sırf diş tıkırdatan zombiden 2 puan düşerim de yine bonkörüm.
--spoiler--

ama zombi filmi sınıfında puanlarsak 9/10 veriyor ve filmi evine uğurluyorum.
karınca modeli zombilerin olduğu filmdir. kötümüdür değildir.
tam çerezlik film.her zamanki zombi filmlerinden daha iyi olmuş,marc foster da iyi yönetmiş.

--spoiler--
brad pitt abi kameraya "aileme onları çok sevdiğimi söyleyin bla bla" yazacağına doğru ilacı gösterdiğimde telefonu çaldırın yazsaydın ya.bir sahne önce kameranın başındaki kadınla telefonda konuşmuştun.dişlerini takırdatan zombiden dolayı aklının karıştığını varsayıyorum.

--spoiler--

7.5/10 puanım.
pepsi reklaminin dibine vurmustur. *
pepsi yaşatır seni.*
benim anlamadığım israil isminin neden "ortadoğu" olarak çevrilmesiydi? mal mı bunlar? bildiğin israil diyorlar işte.

doğanın seri katil olduğunu söylediği konuşma cidden çok afilliydi. gene de izlenecek bir filmdir. 28 hafta sonra'da depar atan zombileri görünce, bundan sonrası gelmez diyordum ama buradaki zombiler bir harika dostum!
4*100 metre olimpiyat sampiyonu zombileriyle unlu film. o nasil bir cilginliktir oyle amk. boyle kosabileceksek zombi olalim anasini satayim.
gelmiş geçmiş en iyi 2 zombi filminden biri.
ötekisi ise 28 gün sonra.

film olmuş. ciddi ciddi olmuş. bu kadar iyi bir film beklemiyordum açıkçası ama harbi harbi çok sağlam olmuş.
tereddüte bile düşmeden 9/10 u basıyorum.

--spoiler--
şimdi öncelikle saçma eleştirileri çökertelim.
-zombi o kadar hızlı koşar mı yea?
+koşar aslanım. neden koşmasın? hayır zombi diye gerçek bir şey mi varda ona uygun değil?
28 gün sonra, dawn of the dead, ve hatta resident evil ın son filmlerinin hepsinde zombiler koşuyor. niye olmasın?

-o kadar hızlı gelişen bir hastalık mümkün değil.
+zaten zombi dediğimiz şey de mümkün değil? yine söylüyorum 28 gün sonrada da koşuyordu bunlar.
ve hatta ona bakarsak walking dead de hükümet güçlerinin, ordunun böyle ağır aksak yürüyen 10 küsür saatte zombiye dönüşen zombiler karşısında devrilmesi , yokolması mümkün değil. senaryo sonucunda bir tehdidin oluşabilmesi için o tehdidin gerçekçi olması lazım.

-uçakta el bombası patlattılar uçak niye hemen düşmedi? uçaktan bir tek brad mi kurtuldu? bilinçlerini kaybetmediler mi o irtifa da bik bik.
+uçaktan 50 kişi daha kurtulmuş olsa ne yazar? kim kimi o haldeyken niye umursasın? ayılan, kendine gelen basıp gider.
bilinç kısmına hadi katılıyorum. ama önemli mi? ben o bradin o bombayı atsammı kararsızlığını görmüşüm. zira orada sivillerde vardı. önemli olan da bu. o gerginliği yaşatabilmek.

-onca aşı arasından doğru olan aşıyı nasıl seçti?
+seçmedi. zombiler hasta olan herkesi eliyorlar. özel bir hastalık gerekmiyor. en sondada aşı olarak dağıttıkları hastalık en az ölümcül risk taşıyan, en tehlikesiz hastalık.

-hiç kan yok...
+evet yok. lakin yine takdir etmeliyiz ki şiddeti sonuna kadar hissettirmiş yönetmen. kan yok misal ama zombinin kafasına levye ile vurunca levyenin kafaya sıkışması var. ve öyle gerçekçi ki...

film cidden olmuş. ilk bir saat resmen gerim gerim gerildim. zombileri iyi yansıtmışlar. öyle kurşun işlemeyen, elleri silahlı binlerce askerin çaresiz kalma durumu söz konusu değil.

özellikle hava alanında yakıt doldurma sekansı devrim niteliğinde bir sahnedir. ben böyle adrenalin görmedim dostlar.
ayrıca hep zombi filmlerinde aradığım ama göremediğim sakatlanmış zombiler de vardı. omurgaya ,bacaklara gelen mermilerle koşamayan ama sürünen zombiler...

kollara bacaklara dergiler, süngerler vs sarma olayı çok gerçekçiydi. ben olsam şöyle yaparım dediğim çoğu şeyin uygulanmış olduğunu görmek sevindirdi açıkçası. insanın zekasına küfretmeyen bir yapım olmuş.

kuzey korelilerin 1 günde 23 milyon vatandaşın dişini çekmeleri hadisesi ise ohannes dedirtti.

ayrıca biyoloğun uçaktayken ayağının kayıp yanlışlıkla kendini vurması çok gerçekçi bir yaklaşım olmuş.
finali beğenmeyenler olmuş lakin final de gayet muntazamdı.

anlamadığım tek nokta o kadar hastalığın kaynağını araştırdılar o mevzu havada kaldı.

--spoiler--
zombilerle insanların savaşını anlatan aksiyon filmdir.
--spoiler--
brad pitt'in oynadığı en sevdiğim tarzdaki film. tarzın nasıl diye soracak olursanız. tek bir adama dünyanın ihtiyacı var ve bu adam onu başarıyor. filmin sonunda. cidden beni çok etkiledi film. o kadar on numara bi kurgusu yoktu ama sevilen tarz olunca güzel oluyor.

he bir de filmin en sevdiğim sahnelerinden biri ; hani brad abimiz prof.un yanında korumalık yaparken benzini mi ne bitiyor. o yerde sessiz olmaları gerektiklerini anlıyorlar. sonra bisikletle sessiz sedasız giderlerken 1999 model az kullanılmış telefon çalıyor. küfür etmekten kendimi alamadım o sahnede.
--spoiler--
fazla bir şey beklenmemesi gereken film. ancak çok sürükleyici, filmden hiç kopmuyosunuz. brad pitt reyiz film son sahnesinde filmin devamının geleceğini fısıldadı 2 gelirse şaşırmamak gerek.
ya bugün yapacak hiçbişey bulamadım hadi sinemaya gideyim dediğiniz bir gün izleyebileceğiniz izlemezseniz hiçbişey kaybetmiyeceğiniz bir film.
Sinemada, alt yazılarda, isral'in, Ortadoğu diye çevrildiği film.
bildiğin korku komedi tarzı zombi filmi. üç boyutlu daha da komik. brad pitt e yazık etmişler. yine klasik holywood film arası amerikan-israil propagandası yapmışlar.
3d olarak seyrettiğim en iyi aksiyon-gerilim filmi.

Filmin senaryosu çok iyi olmasada çok iyi gerilim sahneleri vardı. Pepsi reklamına herkes götüyle güldü.
Yazarı max brooks, ünlü komedyen mel brooks'un oğludur.

Her zamanki gibi filminden ziyade kitabı tercih edilmelidir.
--azcık spoiler var--
güzel film. şehirdeki ilk sahne, kore hava alanı, apartmanda kaçış, israil bölümü, uçak sahnesi, bm sağlık tesisi ... olm bir sürü ekşın vermiş işte adamlar. zombi filmine girmişsin. zombi göreceksin, ekşın olacak, dünya önce göte gelecek sonra kahramanımız tarafından kurtarılacak. dram izlerim, oyunculuk izlerim, mesaj alırım diye beklenti içinde olmak ahmaklık.

bu türü seviyorsanız gidin izleyin. eğlenin 2 saat boyunca. bir de brat pitt abimiz var. daha naapsın adamlar. film zaten hayali ve saçma bir kurgu üzerine çekilmiş. zombiler var olm. zombilerin olduğu bir dünyaya inanıp ufak tefek ayrıntılara takılmayacaksın.

ben türkçe seansa denk geldim. ama mutlaka orjinal dilde de izleyeceğim.
--spoiler--
yüksek beklenti ile gidilmemesi gereken film.. çünkü karşılığını alamayabilirisiniz..

ancak şöyle bir durum vardır ortada ki diğer zombi filmlerinden kendini ayırır.. bu sefer zombi konusuna ve zombileri yok etme konusuna çok farklı yerden başvurmuşlar.. filmin devam serisi gelebilir nitelikte bırakmışlar sonu ve film şu anda ortada kalmış durumda.. ondandır ki izlenebilir ve keyif alınabilir..

ama ben kan görücem abe ekşın görücem yeaa kafasında giderseniz ağlayarak geri dönersiniz..
temposu ve bir çok noktada i am legend'e benziyor.

bu arada fragmana kandım biraz ekşınlı görünce. 21 haziranda izledim, ilk gündü. bilsem yorumları gerçekten gitmezdim. ama film kötü olduğundan değil, tipim değil. *
2 yıl rötarla yayınlanan film.
Yine felaket temalarıyla insanların aklını bulandıran bir holivud filmi.

ortalık yürüyen ölülerle, yani zombilerle dolu. zombilerin sağlıklı insanlara saldırdığı keşfedilince herkes hastalık aşısı yaptırıyor.

Zombi olmamak için ruh hastası olmak lazımmış, bunu da yeni öğrendik.
--spoiler--
Gerçekten aksiyon dolu ve insanı strese sokuyor. Açıkçası çok zeki, güçlü, çevik ve cesur biri olarak karşımıza çıkmış Brad Pitt, Gerry ismiyle bizleri karşıladı. Aslına bakarsanız dünya savaşı diyince insanlar arası bir çatışma olarak düşündüm ancak tanım doğruysa sürprizlerle doluydu.

Hastalık nasıl yayıldı, nereden çıktı merak ettim ama buna dair hiç fikir dahi ortaya atılmadı. Film bittiğinde dahi hala bunun nasıl olduğunu, acaba ben mi kaçırdım diye düşünüyordum.

Sanırım filmin en güzel, en heyecanlı kısmı, Hindistan'da "zombilerin" ülke sınırına girememesi için yapılan surların işe yaramadığı kısımdı. Sese zaafı olan zombi kardeşlerimiz, aşırı sesi ve megafonla yapılan konuşmanın gürültüsünü duyunca sur işe yaramadı, düz duvara tırmandılar vallahi. Zombiler fırladı, sur falan hikaye, garip yaratıklar... 3D başka.

Son olarak: final muhteşemdi ve üstüne basa basa söylemeliyim, Brad Pitt amcamız muhteşem bir kahramandı adeta. Çok da cesurdu.
--spoiler--

Bir kişiden ortalama dünyanın yarısına yayılan bir salgın sebebiyle doğmuş zombilerin ve insanların arasındaki, ilginç ve gerçekten güzel bir filmdi.
'diğer aileden bunların yanına gelen o küçük erkek çocuk nasıl kurtuldu acaba? yoksa ondada ölümcül bir hastalık var mıydı?' diye beni düşündüren filmdir.