bugün

Bence metallica’nın açık ara en iyi parçasıdır. Maksimum performansıda gece gözler kapalı kulaklıkla yüksek ses dinlerken alabilirsiniz.
her şeyi geride bırakıp çekip gitme isteği uyandıran metalika eseri. param olmadığı için çekip gidemiyorum tabi bi yere. yürü yürü nereye kadar.
Seyyahın hiç bitmeyen yolculuğunu anlatır.

"carved upon my stone
my body lie, but still ı roam"

Seyyah ölür, ama yolculuğu devam eder.

Her yolculuğa çıktığımda dinlerim bu şarkıyı.

Metallica'yı neden bu kadar çok seviyorsun sorusuna cevabım bu şarkıdır. Adamlar sanki (bkz: evliya çelebi)'yi anlatmışlar.

Metallica kadar olmasa da (bkz: Saratan)'ın yorumunu da beğendim. https://www.youtube.com/watch?v=2JZT4BxDagg
Dolandığım her yerde.

Böyle çevirmek daha anlamlı.
ne varsa eskilerde var.
geçtiğimiz cumartesi kanal d magazinde şok haberi verilirken çalıyordu. Hala gülüyorum ya.
metallicanın düşüş yaşamaya başladığı albümün elle tutulur parçalarındandır.
Şarkı hakkında bilgi;

"Metallica'nın 12 Ağustos 1991 yılında James Hetfield, Lars Ulrich ve Bob Rock'ın yapımcılığında piyasaya sürülen Black albümünde yer alan Wherever i May Roam...

Parçanın başı diğerlerinden farklı bir ses için Jason Newsted (Cliff'in ölümüyle gbuba giren ve 17 Ocak 2001'de ayrılma kararı alan Bascı...) çok düşünmüştür... Ve James'in aklına ilk etap'ta bilgisayar'dan efekt kullanma gelmiş.. Lars ve Bob buna sıcak bakmış ama Jason Newsted kabul etmemiş... Ve parçanın başında ki ses Sitar olarak kullanılmıştır...

Parça: One on One Stüdyo, Los Angeles, CA, Ekim 1990-Haziran 1991 tarihleri arasında kaydedilmiştir..

Hemen belirteyim, Jason Newsted sadece parçanın başında ki ses için düşünmüştür, parçaya pek bir katkısı olduğu söylenemez...

Ve inanamayacaksınız şarkı sözleri son 2-3 prova sırasında doğaçlama bulunmuştur. Parçayı doğal olarak Lars ve James bestelemiştir...
6:44 dakikadır..."

Alıntıdır.

Bu şarkının doğaçlama olması ne kadar da tuhaf değil mi? Keşke hep doğaçlasaydınız ulan...
By myself but not alone, gibi olağanüstü bir söze sahip efsane metallica şarkısı.
Tam da dinlerken başlık uplanmış. güzel bir şarkı.
Metallicanın sanatsal yaratıcılık konusunda zirve yaptığı arşa yükseldiği ilahi bir eser insan elinden çıkmış olması şaşırtıcıdır.
Metallica'dan buna benzer şarkılar görmediğim için üzülüyorum. Resmen bu şarkı Metallica tarihinde bir ilk, farklılık olarak. O kadar güzel riffleri, soundu var ki anlatamam. Metallica niye Wherever i May Roam tarzı şarkılar yapmadın?

Edit: Ulan şarkı bir de Hetfield, Ulrich bestesi, yazık be size. Newsted falan olsa dicem ki adam gruptan ayrıldı ondan böyle şarkılar yapmadı Metallica ama değil.
her zaman yanlış çeviriye maruz kalan deyim/şarkı sözüdür. gerçeği şöyledir; nereye gidersem gideyim.
tabi dilin lastik gibi esnemesinden ötürü 'ne yaparsam yapayım.' anlamı da taşıyabilir.
dota 2 için yazılmış bir şarkıdır. evet.
Her nerde mal mal geziyorsam artık ben anlamındadır.
Çok sevdiğim bir metoşcuğum şarkısı. favorilerimde ilk 3 e girer.
demosu orjinalinden daha güzel ve eğlenceli olan parça.
Hicaz makamında yapıldığına dair rivayetler olan ve türk ezgileri taşıyan metallica parçası ayrıca metallicanın en sevdiğim parçasıdır.
girişte ki sitar muhteşem. bana göre metallica'nın en gaz parçası, ilk 5'in içine rahat girer. black albümün en güzel şarkısıdır.
Metalika'nın Girişi muhteşem olan şarkısı. Islıkla çalması da ayrı keyifli.
Harika bir introya sahip, gaz veren parça. Hayat bir film sahnesi olsa arka fonda bu çalacak kadar mücadeleci olmak isterdim.
albüm kayıtlarında benim jamesin en beğendiğim 3 vocal performansından birini taşır. live performanslarının birinde bir I ASK NO ONE diye kükremesi vardır ki şurda

https://www.youtube.com/watch?v=lP5vkDuyc8c
2.31 e bakabilirsiniz.
sene 2000.
orta 2 deyim. kaç oluyo o ? 7 mi?
evet. yedinci sınıftayım.
tabi o zaman internet falan böyle yaygın değil.
saçmalama tabii ki en büyük zevkimiz internet cafede counter atmak.
ama evlere girmemiş henüz. daha doğrusu bizim eve girmemiş. girmiş de çıkmış.
1998 yılında almıştık bi bilgisayar. weezy mı ne boksa onunla bağlanırdık 56k hızla.
evi aradılar mı meşgul çalardı. sonra kol gibi telefon faturaları vs derken kaldırıldı pc. neysee.
ne diyodum evlere girmemiş henüz adsl .
o dönemler sevdiğim bi yakın arkadaşımla kaset değiş tokuşu yapıyoruz sürekli.
sikimdirik walkman'lere 5.000.000'luk * hoparlör bağlayıp; 20,000wattl'lik ses sisteminden şarkı dinliyormuş hissiyatı yaşadığımız dönemler.
ha ne diyodum? kaset değiş tokuşu yapardık. eminem'in albümü * vardı mesela severek dinlerdik.
kurban ın ilk albümü vardı. hatırladıklarımdan. neyse çok paralı olduğum bi gün, gideyim güzel bi cd doldurayım dedim kendime. mp3 kavramını keşfetmiştim. kendinden vcd'li profilo marka 72 ekran bi televizyonumuz vardı. onda dinleyeceğim.
doldurdum içine kurban haluk levent teoman vs. bi baktım metallica diye bi klasör. (daha öncesinden pentagrama da aşinalığım var ama çok da dinlememişim fakat metallica komple yabancı bişey. bi kaç kere adını duymuştum sadece.)

açtım klasörü fareyi hiç oynatmadan random tıkladım black album açıldı. yine fareyi oynatmadan 5. şarkıyı tuttum attım.
adına bile bakmadan. bi baktım nothing else matters. onu da attım ayça sever diye *
neyse aldım cdyi dinliyorum sevdiklerimi. kurbandır vs.

bi gün annem eve geldi elinde bir kutu. heyecanla açtım. premier discman. kafaları yedim sevinçten.
görsel

20,000 wattlık ses sistemimden walkman'i çıkarıp, discman'imi taktım. hah şimdi oldu işte. daha güzel görünüyor.

neyse çok uzadı. random parça dinlerken bi şarkı başladı sitar ile. bilmiyoruz tabi o zaman sitar mitar.
ilk distortion'a girdi. kökledim son sesi. kuş sesi duymuş kedi gibi kulak kesildim.
ta ta ta ta dıınn dın dın dın...
main riff girdi.

ulan koşasım var evin içinde. ne evi?! duvardan geçesim var. sokakları yakasım var. yok böyle bir şey....
ve metallica efsanesi böylelikle hayatıma girmiş oldu.

ne demiş papa het;

...and the road becomes my bride.

(#29605705)
Ilk dinlediğim metallica şarkısıdir.ve bu şarkidan sonra metal müziğe olan Tutkum başlamıştır.herseyi Ateşleyen James hetfield denen muhteşem yakışıklı seksi karizmatik oyhs .... erkeğin Yeah Yeah Wherever i May roaaaaaam demesi ile daha da gaza gelirsin ve içindeki bütün şeytani şeyleri disa vurmak istersin.
Mükemmel bir introya sahip metallica şarkısı.
balçova agoranın önündeki lambalarda bekleyen bir araca çok hafif bir şekilde arkadan çarpmama sebep olmuş parçadır. gaza getirir.