bugün

lisans başvuru girişimlerimde elime tonla belge tutuşturan ve uzun süre sinir harbine maruz kaldığım okul. özellikle sosyal billimler konusunda çok iyiler . psikoloji'yi söylememe gerek bile yok sanırım. ayrıca "viyana çevresi" nam bir de felsefe ekolü kurulmuştu bu üniversitede zamanında. mantıkçı povitivist bir çizgileri olduklarını söylerler. lakin 1920'li yıllarda kuramsal çerçevesi az çok belli olan ekolün günümüze kayda değer bir etkisi kaldığı pek söylenemez.
yine belirtmem gerekir ki , türk öğrencilerin taleplerini pek kabul etmezler üniversiteye, sebebini de elinize tutuşturdukları okula başlayıp da bırakan öğrencilerin listesini vererek izah ederler.
(bkz: viyana üniversiteleri)
(bkz: viyana ekonomi üniversitesi)
(bkz: wirtschaftsuniversität wien)
(bkz: sigmund freud)
(bkz: alfred adler)
(bkz: rudolph carnap)
(bkz: gödel)
cok eski bir üniversitedir, avrupa ve dolayisiyla alman sistemine sahip en eski üniversitelerden biridir.

Türkiye'den her sene yüzlerce öğrenci okumaya gider çünkü harcı düşüktür, yaşam masrafı azdır.

Hemen her lisans bölümü vardır, yüksek lisansa geçiş sınavsızdır, türkiye'den de geçiş kolaydır.

falan fstık, güzel üniversite işte.

isteyene profesyonel destek burada.
başörtüsü sebebiyle eğitim hakları ellerinden alınan kız öğrencilerin en fazla tercih ettiği üniversite.
(bkz: viyana üniversitesi schnitzel meslek yüksek okulu)*
avusturyalilardan fazla yabanci ögrencisi olan üniversitedir.

girisinde sürekli reklam dagitan üniversiteli ögrenciler mevcuttur.( saati 6 euro, yazik ulan)
iyidir hostur lakin lisans programlari icin b2 seviyesinde almanca ister kabul ettigi almanca sertifikalari;

- avusturya (matura) veya alman (abitur) lise diplomasi
- mittelstufe 3-zeugnis des iuw (innovationszentrum der universität
wien, ehemals wihok)
- österreichisches sprachdiplom deutsch - mittelstufe deutsch - b2 (md)
- österreichisches sprachdiplom diplom wirtschaftssprache deutsch
(ösd-dwd)
- goethe institut - goethe zertifikat (b2)
- deutsche sprachprüfung für den hochschulzugang ausländischer
studienwerberinnen (dsh)
- deutsches sprachdiplom der kulturministerkonferenz (stufe ii)
- test deutsch als fremdsprache (testdaf mindestens niveau 4 in allen
teilprüfungen)
yıllık harçların 1455EUR'dan 727EUR'ya düşürmüş nadide devlet üniversitesi. türkiye'den gitmek çok avantajlıdır türkiyedeki okullara göre ancak almanca bilmiyorsanız zorlanmanın sınırlarını aşarsınız, sosyal hayat diye birşey kalmaz şimdiden söylemek gerekir. almanca ingilizce gibi kolay öğrenilen 1 senede olacak iş değil. aklınızda öyle bir fikir varsa oraya gitmeden 1 veya 2 sene almancaya ön hazırlık yapmanız sizin için en iyisi olacaktır.
avrupanin en iyi ve en eski üniversitesidir.
özellikle hukuk avrupada en yüksek düzeyde ögretilmektedir.
viyana üniversitesinden alacaginiz diplomayla dünyanin her yerinde rahatlikla is bulabilirsiniz.
1365 yılına kurulan Viyana Üniversitesi, Avusturya'nın en iyi ve en eski, dünya'nın da sayılı üniversiteleri arasındadır. 70 bin öğrencisi ve 8 bin öğretim görevilisi bulunan Viyana Üniversitesi Avrupa'nın en büyük üniversitelerinin başında gelir. Viyana Üniversitesi çıkışlı 9 bilimadamı nobel kazanarak üniversitenin gururu olmuşlardır. Üniversitenin kütüphanesinde tam 6.7 milyon adet kitap bulunmaktadır. Bu kütüphane Almanca konuşulan ülkelerdeki en eski kütüphane olduğu için içerisinde çok kıymetli eserler barındırmaktadır. Bu köklü ve kaliteli eğitim kurumunun senelik harcı sadece ve sadece 726 euro'dur ! Üniversite hakkında bilinmesi gereken en mühim şey, öğrenim dilinin Almanca olduğudur. Kabul lan öğrenciler almancaları yeterli değilse üniversite'de hazırlık okuyabilirler. Viyana Üniversitesi'nde lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans ise 2 yıldır. Viyana Üniversitesi'ne kabul almanız için sadece Viyana üniversitesi'nde okumak istediğiniz bölümü Türkiye'de kazanmış olmanız gerekmektedir.

http://uluslararasiegitim.../viyana-universitesi.html
açılan dava sonucu psikoloji ve iletişim bölümlerindeki kontenjanlar arttırılmıştır. önceki kontenjan nedir bilmiyorum ancak bu sene psikoloji 630 iletişim 1250 kişiye yükseltildi.

ve artık kabullerde çok bekletiyorlar.

edit: okul hakkında ayrıntılı bir yazı hazırlamayı düşünüyorum.
okumuşken viyana'da felsefe okumak lazım...
http://www.webometrics.info/top500_europe.asp kaynağına göre avrupa sıralaması 9, dünya sıralaması 69 olan üniversitedir.
bölümüm olan arkeoloji dalında en iyi üniversite olduğu için yüksek lisans olayı için kastıracağım üniversite.
(bkz: merzifonlu kara mustafa paşa kampüsü)
Ales'ten 45 puan alanları kabul eden üniversite. Eğitim kalitesi ile kabul kolaylığı arasında ters orantı var.

kaynak: http://www.avusturyam.com/viyana-universitesi.html
konya'da yaşayan arkadaşlar bilir, zaferin göbeğinde bu üniversiteye adam topluyorlar. Ciddi ciddi başvuru filan almıyorlar adam topluyorlar.''gel seni de alalım bak babanda para varsa'' tarzı şeyler söyleyerek bir ODTÜ'lü olan beni bile götürüyorlardı ya hayırlısı
nedir ne değildir bilmem lakin pek bi moda üniversite.
olm her fen edebiyat kazanan sayısalcının dilinde bi kere, neymişsin sen lan!

-nereyi kazandın
-bilmem ne biyoloji ama viyana'ya gidiyorum tıp okicam

-ne yaptın nerdesin
-fizik kazandım ama viyana'da bilgisayar mühendisliği okumaya gidicem bi kaç aya

viyana da sizi bekliyomuş amına koyim, özellikle tıp fakültesi...
neredeyse her okulla erasmus işbirliğinde olan üniversite.
avusturya vatandaşı olan öğrencilere bir senedir harc kalkmıştır. beleşe okuyoruz efendim.

türkiye den pek çok öğrenci gelir bu universiteye. gelirler burdaki gurbetcileri kücümsemekle gecirirler zamanlarını. yıllarca gezer tozarlar bir adım ilerleyemezler eğitimlerinde. sonra bir bakmışsın o kendini beğenmış insanlar yapamadım abi diyerek geldikleri yere geri dönerler.

kayıt yaptırmak kolaydır bu universiteye ama bitirmek asıl zorluktur.