bugün

(bkz: boy mühim değil önemli olan işlevi)
uzun olmayı bir işkence haline getiren şeylerdir bu batıl inançlar. mesela yaş 15-16'dır. boy ise 185 civarı... bir takımda futbol oynamak istersiniz yazın çevrenizdeki bir futbol okuluna gidersiniz... sahayı baştan başa adam geçerek gidip gol atabiliyor bile olsanız hocanız sizi defansta oynatır. ülkemizde böyle yanılgılar çoktur. o yüzden milletten filinta gibi cristiano ronaldolar çıkarken bizden ayıboğan servetler çıkar.
uzun boylu ve zayıf-normal kiloda olan kadınların bacaklarının ve kollarının incecik sanılması.
ne kadar zayıf olursa olsun boyu uzun olduğu için o kişinin vücudundaki uzuvlar orantılı olmalıdır. bu nedendendir ki çiroz ötesi biri bile olsa bacakları kısa ve şişman bi insanınkiler kadar hatta daha kalındır.
en çok dile getirileni deve oldukları görüşüdür. hani eşek çekiyoya kervanı. yalandır efendim kıs kıs kıskançlık kokar. eşek palavrasıdır.
tarihi çok eskilere dayanan inanışlardır bunlar. çok eski zamanlarda (tam tarih veremeyeceğim) tanrının insanlara eşit miktarda akıl verdiğine inanılırmış. burdan da yola çıkılarak kısa boylu insanların vücudu daha az hacimli olduğu için aklın daha yoğun olacağına, yani kısa boyluların daha akıllı olacağına kanaat getirmişler. haliyle de uzun boylulara da mal insan muamelesi yapmışlar. sonra uzun boylu zeki insanları farkeden ampirik gözlemciler bu hurafeyi yerle bir etmiş.
kesin basketbolcudur ya da kesin voleybolcudur gözüyle bakmayın ya anası uzundur ya babası.
uzun boylular hakkındaki tezim şudur çoğrafya bilgilerimle de tezi desteklemek isterim. kafadan üşütüktür çoğu çünkü yükseğe çıkıldıkça sıcaklık düşer... her 200 metrede bir sıcaklık 1 derece düşer fakat konu insan olunca bu rakam artmaktadır. daltonlardan (bkz: avarel) buna kanıttır.
götü yere yakın olandan korkun gibi bir teorinin olduğu ortamda uzun boyluların melek olacağı inanışı !!
Arkadaşlarımın benimle ilgili edindiği yanlış inanışlardır.
1- Uzun olmam boyumun bir metre yukarısına atılan topu tutabileceğim anlamına gelmez. Zaten zıplamaktan da nefret ederim. Sürekli ''Yea o kadar boyun var nasıl tutamıyorsun?'' tarzı yorumlar yüzünden voleybol bile oynamıyorum. Yani boyunuz uzunsa tüm sporlarda iyi olabileceğiniz gibi bir algı var.
2-Hayır sulak yerde büyümedim. Büyük ihtimalle boyumun uzun olması genetiktir veya olsa olsa küçükken çok ip atladığımdandır.
3- Sizden uzun olduğum için 7/24 'çok uzunum ve çok mutluyum siz de çok eziksiniz' modunda gezmiyorum. Ben de insanım ve yanınıza geldiğim zaman of çok uzunsun moralim bozuluyor dediğinizde sizin adınıza üzülmek ve bir gün uzamanızı dilemekten başka elimden bir şey gelmiyor. Hayır ne istiyorsunuz bacağımı kesip size mi vereyim ne yapayım.Üzüyorsunuz beni yapmayın ben de normal bir insanım.
4-Evet kıyafet alırken paçasını kesme gibi bir derdim olmuyor ve giydiğim şey yakışırsa hemen alıp çıkabiliyorum.''Uf ne güzel boyun uzun ya her giydiğin yakışıyor'' diye düşünmeyin yakışmayan şeyler de var. Sadece yakışanı almaya özen gösterdiğimden size her giydiğim yakışıyormuş gibi geliyor.
- her sporu yapabiliyor sanılmaları
yapamıyoruz. hatta basketolu kollarımı kullanmayı yeni öğreniyormuş gibi oynarım.
- penislerinin uzun oluşu
herkesinki uzun değil. tecrübeyle sabit.
- yükseğe zıplamaları
lan oğlum asıl uzun olan bizler zıplayamıyoruz. çünkü ihtiyaç duymamışız şimdiye dek. adam nasıl o golü yiyorsun diyor mesela, kale 2.50 ise ve ben kalenin 1 metre ilerisinde isem 2.10 olsam ne yazar ?
- kavga edebildikleri, karşısındaki çoğu kişiyi indireceği sanılmaları
kalıplı olmadıktan sonra sadece uzun boyun kavgada hiçbir artısı yok. hantal hantal yumruk yersiniz sadece.
Boyu uzun olanın aklı kısa olur derler bide ki akıllara zarar.