bugün

My imagination makes me human and makes me a fool; it gives me all the world, and exiles me from it.
Bir ara fantastik edebiyata sarfıydım lotr, ejderha mızrağı, zaman çarkı ve son olarak ursula ablanın yerdeniz serisini okumuştum çevik atmacaya selamlar.
Listemde. Okumaya başlayacağım yakında.
yazıldığı gibi okunuyo dimi?

ursula keyleguin.

söylerken hep tribe giriyorum.
Tanıdığım tek ursula, Viking kralının kuledeki hapis kizi olan ve seviştiği erkeklerin kafatasından şarap içen ursula.

görsel

Cehennem kayalıklarında
Cehennem kayalıklarında
Tarkan marsin kılıcı cehennem kayalıklarında.

Tarkan kuleden atın üstune atlar, pıt diye oturur poposunun üstüne.
Digidik digidik gel kurt.
Hav hav hav
Kız bağırır arkasina cehennem kayalıklarında cehennem
Nihahahahha koca genseriko marsin kılıcını asla bulamayacaksın

Koca genseriko: salak mısın kızım sen bagra bagra söyledin işte cehennem kayalıklarında diye. Gidip Alcam işte. Pat küt pat.

Evet koca genseriko cs1.6 nickimdi
Çok hakimim bu konuya
en sevdiğim yazarlardan birisidir. mülksüzler, karanlığın sol eli ve yerdeniz serisi gibi muhteşem kitapların sahibi. ışıklar içinde uyu. seviyoruz, okuyoruz.
Aramızdan ayrılan bilim kurgu ve fantastik edebiyatın kraliçesi.

Hayatımda tanışmak istediğim iki yazar var. Birisi frank herbert diğeri ise kraliçem ursula'ydı.

ikisi ile de tanışmak nasip olmadı. Ulu çınarlar aramızdan ayrıldıkça fantastik ve bilim kurgunun paragöz yeni nesil yazarlarının eline kalıyoruz.
birkaç gün önce aramızdan ayrılan sıradışı, ilgiyle okunan bilim kurgu ve fantastik edebiyat yazarı.
kitaplarını okumadım ancak mutlaka okuyacağım ütopik eserleri severim kendisine de r. i. p. diyorum .
iyi uykular çocukluğum ve ilk gençliğim.

"Bir nesil, bilginin cezalandırıldığı ve cehaletin saadet olduğunu öğrenerek yetişiyor.
Bir sonraki nesil cahil olduklarını bile bilmeyecek çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecekler."

Ursula k. le quin
Vefat eden kıymetli yazar ". Yazan herkese faydası olmuştur kendisinin.
mülksüzler ve yerdeniz diyip susuyorum.

büyük kadındın.
Düşünceler baskı altına alarak yok edilemezler, onlar ancak dikkate alınmayarak yok edilebilirler.

Mülksüzler.

Bilim kurgu edebiyatının büyük kaybıdır.
annares ve Urras'ı kaderlerine terk edip o güzel ütopyanın sonsuz maviliğine göçmüştür...
ölmek, kendini yitirmek ve diğerlerine katılmaktır. o ise kendini kurtarmış, diğerlerini yitirmişti.
88 yaşında vefat etmiş yazar.

http://www.hurriyet.com.t...tm_campaign=dunya_xmlfeed
ölüm haberini gördüğümde bu kadın daha önce ölmemiş miydi? gibi saçma bir tepki verdiren yazar.

internetin ve google in olmadığı yıllarda yazarı erkek sanan arkadaşlarımız da vardı. ne bilecek ursula isminin dişi olduğunu?

mülksüzler ile hatırlanacak.
fantastik, bilim kurgu yazarı.

bu gece itibariyle bu dünyadan ayrıldı, arkasında çok nitelikli eserler ve fikirler bıraktı, çok insanın hayatına dokundu, onunla tanıştıktan sonra farkında olmadan değişir insan, bir düşüncesi, bir davranışı değişir, değiştirir le guin.

devrimin, iyiliğin, güzelliğin, iyilik için edilecek mücadelenin bireyde başlayacağını savunmuştur, ben le guin'den hep önce kendimi değiştirmem gerektiğini öğrendim, güzel bir toplum için önce benim güzelleşmem gerekmekteydi. bu bireysel mücadeleye verdiği önem ve mülksüzler kitabıyla "anarşist" olarak da nitelendirilebilir le guin fakat kendisi anarşizmi sadece daha heyecanlandırıcı bulduğunu ifade etmiştir, etiketler üstüdür le guin.

kapitalizm karşıtıydı her şeyden önce, bize ne yazmamız gerektiğini yayınevi sermayedarları söylememeli diyordu, en son ödül konuşmasında da şu etkili cümleleri kurdu;

"kapitalizm yenilmez sanıyoruz, kralların iktidarı için de böyle sanıyorduk, her türlü insan iktidarına karşı insanlar tarafından direnilebilir ve bu iktidar değişebilir, direniş ve değişim çoğu defa sanatta başlar."

huzur içinde uyu güzel insan.
yaşamını yitirmiş sadece mülksüzler ve George Orwell'in 1984'ü de dahil olmak üzere üniversite de bir dersten sınav bile olmuştuk be r.i.p diyelim kendisine

https://www.nytimes.com/2...iction-is-dead-at-88.html
Yine 2018'in aramızdan alıp götürdüğü dünyamıza ışık tutan insanlarından biri... kimi sevsek aramızdan alıp götürüyor hayat. Yerdeniz öyküleri hep hayatımda ayrı bir yere sahip olacak onun sayesinde.
"words are my matter: writings about life and books" derlemesiyle kariyerinin 4. hugo ödülü'nü kazanan yazar.
Bu ursula ismini ne zaman görsem aklıma nedense Ünzile ismi geliyor.

Bir yazar.
''eğer bir nesil cehaletin mutluluk olduğunu sanarak yetişirse, bir sonraki nesil cehaletini bile fark edemeyecektir.
çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecektir.''
Dünya'nın gelmiş geçmiş en iyi düşünce bilim-kurgu yazarı.
Arthur c. Clark, Douglas Adams, Philip k. Dick gibi aşmış salt bilim kurgu yazarlarının yanı sıra Ursula ablamız bunun içine bir de düşün koyuyor. Böyle olunca en iyi bilim kurgu düşünce yazarı oluyor.

Bakın yanlış anlamayın en iyi bilim kurgu demiyorum: en iyi düşünce bilim kurgusu diyorum.
ilk okuduğum kitabı "mülksüzler" ile düşünce dünyamdaki anarşist eğilim tohumlarını yeşillendiren bir yazar olmakla beraber 2014 ABD Ulusal Kitap Ödülleri töreninde yaptığı konuşma ile insanın içinde bir şeyleri kıpır kıpır etmiştir. Yaptığı konuşmanın final ve bence en çarpıcı kısmı:

"Kitaplar, biliyorsunuz, sadece meta değildir. Kâr güdüsü, çoğu kez sanatın amaçlarıyla çatışır. Kapitalizm içinde yaşıyoruz. iktidarından kaçılamaz gibi geliyor. Kralların ilahi kudreti de öyle geliyordu. Her türlü insan iktidarına insanlar tarafından direnilebilir ve bu iktidar değiştirilebilir. Direniş ve değişim çoğu kez sanatta başlar ve daha da çok bizim sanatımızda -sözcüklerin sanatında- başlar.

Uzun, iyi bir kariyerim oldu. Yalnız değildim. Şimdi burada, kariyerimin sonunda, Amerikan edebiyatının satılıp ortada bırakıldığını görmek istemiyorum. Biz hayatını yazarak ve yayıncılık yaparak kazananlar, hasıladan hakkımıza düşen payı istiyoruz -bunu talep etmeliyiz. Ama bizim güzel ödülümüzün adı kâr değil. Onun adı özgürlük.""