bugün

"Kavruk anadolu köylüsü" cümlesindeki "kavruk" kısmı kadar esmerdir. Cono esmerliği gibi değil.
onu bilmem de çekik gözlü gidip çakır gözlü geldiğimiz doğrudur.
Yöreye göre değişir. Türkiye'nin en çok güneş ışınımı (radyasyon) alan bölgesi benim memleketim olan Giresun ve Trabzon'un sahil kesimi bölgesidir. Bu bölgeler bile Almanya'nın en çok güneş alan bölgesi olan Güney bavyera kesiminden kat kat daha çok ışınıma maruz kalmaktadır.

Buna karsın Türklerin en "Avrupalı" tipindeki insanları gene bu bölgeden çıkmaktadır. Acık renk sac, (open Hair), acık renk göz (open eyes) yada ak tenlilik genler ile ilgili olduğu kadar çevre&beslenme&bakım ile ilgilidir.

Yediğiniz fazladan baharat bile sizin derinizin fazladan kararmasına gerekçe gösterilebilir. isin özü Avrupalı, Avrupalıdır. O da biziz, Ortadoğu ve ortaasya propagandası yapacak olan insanlardan az ötede yapmalarını diliyorum.
bilmem ama ben çikolata gibiyim.
Asimile olan doğu avrupa kökenliler ve gerçek türk boyları beyaz tenli olur çünkü türkler caucasian bir ırktır, esmerler arap ya da kürt kırmasıdır.

atalarımız araplara vermiş, araplardan almış kürtlere vermiş kürtlerden almış derken bayağı cins bir şey çıktı ortaya.
türk'ün hangi türk olduğuna göre değişiklik gösterir cünkü tarihte esmer,çekik gözlü ve beyaz tenli türk boyları vardır hatta aynı klana bağlı iki aşiretlerden birisi çekik gözlü iken diğeri sarışın olmuştur

türkleri oluşturacak topluluklar andronovo,anav,tagar,kelteminar,karasuk,afanesyevo kültür bölgelerini kuranlardır bunlar deşt-i kıpçak,mezopotamya(zagros dağları),kuzey çin ve sibirya'dan gelmişlerdir tabi bunun yanında bölgeye mançurya kısmen de iran'dan gelenleri de saymak lazım bu dediklerim tabi 10.000-8.000 yıl önce oluyor sonra bunlar sonra bahsettiğim kültür bölgelerini kuruyorlar onlar da hiung-nu kuruyor bu hiung-nu da kıpçak/kıfçak,oğuz,tatar,basmil,uygur,hun,hazar,avar,akhun,göktürk,çiğil,türgiş/türkeş,bulgar,karluk ve daha türevleri gibi sürüsyle türk boy ve devletlerinin atasıdır

işin özü türklerin genetik kökeni uzak doğu,mezopotamya,kuzey karadeniz,sibirya kısmen de keşmir-iran taraflarıdır lakin türklerin ortaya çıktığı yer türkistan ve moğolistan bozkırlarıdır yani uzak doğulu ve orta asyalıdır 8.000 yıl önce zagroslar veya avrupadan bir klan türk kültür bölgelerine katılınca türkler avrupalı veya ortadoğulu olmuyor aksini iddia eden varsa götünü carlos ve el-raşid'e siktirebilir.
Eski çin kaynaklarında Türklerden beyaz ırk olarak bahsedilirmiş.
Hani Türklük 'Ne mutlu Türk'üm diyene!' ?? Şimdi ukraynalı sarışın biri çıksa 'Ben Türk hissediyorum' dese veya herhangi birisi kimlikte Türk vatandaşı olup....
Ya ne konuşuyorum ben. Kısaca boktan bir düşüncedir
(bkz: Atatürk)
Buğday tenli, yuvarlak yüzlü, cekik gozlu, siyah düz saclidir.
Valla ben bilmem. Sarışınım, bayrağımı öper, istiklal marşımı okur, atam'a selamı çakar geçerim.
https://www.uludagsozluk.com/e/40169112/
Türkiye türkleri esmerdir.
Ataları gibi sarı saçlı mavi gözlüdürler.
arkadaşlar ben sizi ortadoğu, siyaset ve cinsellik uzmanı diye biliyordum. bayağı bayağı genetik ve etnik bilimcilik falan da varmış siz de.

bir boku da bilmeyin amk. bir bok hakkında da fikriniz olmasın. ne yarak kürek insanlarsınız ya.

t: bazı dallamaların götünden uydurduğu sorunsaldır.
ten rengi iklim ve coğrafyaya göre değişir. ayrıca dünya üzerinde saf kan bir ırk yoktur. mesela resimdekiler özbeklerdir. kimse bu insanlara arap, kürt diyemez. türk oğlu türklerdir.

görsel
kırmadır. her çeşiti içinde barındırır.
Türkün de kürdün de esmeri de sarışını da vardır fakat genetikte esmerlik, sarışınlığa baskın olduğundan sarışınlar azınlıkta kalıyor ve sarışın esmer evliliği arttıkça sarışınlık kaybolup gidecek.
Kınık ve kıpçaklar sarışın türk boylarıdır.

Türklerin genel olarak saç olarak esmer ama ten olarak çok esmer olmadıklarını söyleyebiliriz. (Arabın da beyazı vardır.)
Çoğunluğu, evet..
Beyaz tenli biri ortalamanın altında mı yoksa üstünde mi oluyor diye düşündürür.
Yoo ben bembeyaz bir türk'üm şahsen. Melezliğe dair de en ufak bir bilgimiz yok çok şükür.*
buğday tenli.
Türkler sarıdır esasında fakat coğrafi olarak artık farkilik göstermektedir. doğal seçilim ile yaşadığı bölge şartlarına uyum sağlamış nesiller, atalarından farklı ten rengine sahip.