bugün

Sofraya bak. Böyle sofra olsun yerin dibine girerim.
insanlar yeter ki doysun da yerde yemiş, masa da yemiş bir önemi yok bence.

türkiye'de kaç tane aile evine ayda kaç kg et alıp yiyebiliyor bir de onu deseymişler keşke.
bu çalışmaların nasıl yapıldığını bilmeyen götoşların sputnik'e sallamasıdır.

olm soruyolar nerede yersiniz. demek ki %42 yer sofrasında yiyorum demiş. ne delleniyon.
Yuz kisiye sorduk gibi lan bu.
mal mal yazı yazanlar olmuş. ne var bunda amk, senin deden, lüle taşından yapılmış masada mı yemek yiyordu? sünepe.
anadoluyu iyi bilen biri olarak doğruluğuna katıldığım önerme.

fakat ilk entrydeki görselde sofra yer sofrası değil. masanın üstüne tepsi koymuşlar. google görsellerde yer sofrası yazınca ilk çıkan fotoğraf o. fakat yer sofrası değil. kime güvenelim arkadaş. birisi koskoca google, birisi gönülleri fethetmiş bir isim; jimmy tudeski.
Yalnızca Türkiye değil dünyanın büyük bir bölümü yer sofrasında yemek yiyor. Fastan japonyaya kadar bütün kültürler geleneksel olarak yer sofrasında yemek yer.
arap geleneği denmiş. eski türkler at üzerinde mi yemek yiyordu?

köyde dede evinde yaptığımızdır. yemişim bizim evdeki masayı.
babaannem böreği bazlamayı yapar yanıbaşımızda da. sıcacık götürürüz. fotoğraftaki ekmek ne öyle allasen bazlama varken.
masa icat edileli kaç yıl oluyor belli değil. ne bu inat?
gayet ilerici ve akılcı biriyim lakin çocukluk hatıralarımda, anneanne evinde hep böyle sofrada yediğimiz kaldığı için özendiğim sofra tarzıdır.
öyle ki anneanne evini virane olmaktan kurtarmak için bi daire parasına yakın para harcadım ve yer sofrası için o büyük tepsilerden fellik fellik aradım. altına da elek koyardık yükselsin diye.
Önemli olan yemeği yerde, masada yemek değil. Sofrada ne var, bu önemli?
yok daha memeler.
Yer sofrası tarih olma yönünde . hazırlanışı ve toplanışı zahmetli. Fakat oturup yemek yemesi rahat , muhabbeti de güzel oluyor.
akp tabanı size daha neler neler edecek .

yan gelip yatın bakalım .
Yemeği yerde yiyoruz ama soframızdan et eksik olmuyor, buna şükür. Öğrenci evinde masada yiyordum et yoktu.

Ayrıca yerde yenmesi bence daha samimi.
Oğlum ben masada yediğim zaman doymuyorum ya. Bak bir öğünde masada 1-2 ekmek ancak yiyebiliyorum ama yer sofrasında 3 ekmeğe kadar yolu var. Bu arada yiyip yiyip kilo da almıyorum. Hadi ben kaçtım.
Doğru olabilcek araştırma. işin aslı tv de dizi izlerken yaptığım eylem. Aç doctor Who. Bundan gocunmam. Bence güzel hede.
düşman nasılda belli ediyor kendisini değil mi kardeşlerim .

kabak çiçeği gibi açıyorlar çok şükür .
beygir olduğumuzdan kimi zaman saman torbasıyla ayakta yiyoruz ama genelde yerde yiyoruz. sanırım %42 içine dahilim.
Biz evde hala yerde, yer sofrasında yiyoruz. Ben kendimi bildim bileli bu böyle. Hiç de gocunmadım bundan. Anne tarafım da böyle baba tarafımda. Masa yokluğundan da değil. Kültürümüz böyle bizim.
kimse dikkat etmemis. o sofrayi masaya koymuşlar.
anadolu geleneğidir. arap kültürü ile bi alakası yok. çokta güzel olur kanımca. yer sofrasını masadan ayıran en iyi özelliklerden bi tanesi de herkes ayrı tabaktan değil ortadaki sahandan yer yemeği. midesi bulananlar kendini bi gözden geçirsin. yer sofrasının samimiyeti bir başka olur. modernizm sizin olsun.