bugün

DiNi RESET olarak nitelendirilecek işlemdir.
çok kullanma gereği duyuyorsan, lugatında ya da asabiyetinde bir problem vardır, ancak sopa yemediğin sürece birçok kapıyı açıyorsun demektir.
Bass gitar tonları mükemmel olan duman şarkısı.

(bkz: kahrolsun hain dünya)
"allah günahları affeder;fakat kendi dinine ihanet edenleri affetmez. bu bir şahsiyet meselesi."
solosuyla beni benden alan duman şarkısı. ellerine sağlık batuhan.
vicdanı rahatlatmak için yapılan avuntu yöntemidir.
günahlarından arınmak.
duman'ın son çıkardığı 2 cd lik albümünde bence en güzel şarkılarıdır. sözleri, soloları insanı alır götürür. hatta rahatlıkla kendisi en çok sevdiğim 5 duman şarkısından biridir diyebilirim.
muhteşem duman şarkısı.

cancağızım dayan
geçmiyor yaran
sıkılma
boşver gitsin aldırma

kor gibi yansın
halinden utansın
hor görme
o yansın sen söndürme

dönecek halin mi var
kahrolsun hain dünya
yıllanmış halim mi var
kurtarsın

sor zalim günler
beyhude hayaller
öldürme
boş laflarla güldürme

dönecek halim mi var
kahrolsun hain dünya
yıllanmış halim mi var
kurtarsın

başka çaremiz mi var
nerde
hala bir ümit mi var
bekle
sol yanım feryat eder
dinle
söyle bu kaçıncı ettiğin
tövbe
söyle bu kaçıncı ettiğin
tövbe
belkide son 2 albümün en sağlam parçasıdır.solosunu söylemeye gerek yok bence.
sol yanım feryat eder diyerek beni benden alan şarkıdır.
kur'anda birçok ayette geçen yaptığımız hatalardan pişman olup yaratana dönüş yapmaktır. ki yüce allah kendine yönelen tevbeleri çokça kabul eder.

bakara sûresi
(54) mûsâ kavmine dedi ki: "ey kavmim! sizler, buzağıyı ilah edinmekle kendinize yazık ettiniz. gelin yaratıcınıza tövbe edin de nefislerinizi öldürün (kendinizi düzeltin). bu, yaratıcınız katında sizin için daha iyidir. böylece allah da onların tövbesini kabul etti. çünkü o, tövbeleri çok kabul edendir, çok merhametlidir."

bakara sûresi
(128) "rabbimiz! bizi sana teslim olmuş kimseler kıl. soyumuzdan da sana teslim olmuş bir ümmet kıl. bize ibadet yerlerini ve ilkelerini göster. tövbemizi kabul et. çünkü sen, tövbeleri çok kabul edensin, çok merhametli olansın."

bakara sûresi
(160) ancak tövbe edip durumlarını düzeltenler ve gerçeği açıkça ortaya koyanlar (lanetlenmekten) kurtulmuşlardır. çünkü ben onların tövbelerini kabul ederim. zira ben tövbeleri çok kabul edenim, çok merhamet edenim.
(bkz: bakara suresi)
hadis-i şerif'te tam olarak şu demektir:

"Tövbe, günahtan sonra o günahı bir daha yapmamaktır." [Kaynak: ibni Mes'ud]
günahın yüzüne erkek gibi bakmaktır.

not: alıntı
hazreti mevlana dan bir şiir;

Ey çalgıcı, şu gazeli oku: Ben sevgiliden geçtim, de.
Gülden, dikenden geçtim, tövbe ettim, de.

Bir gün sarhoştum, bir gün şöyle böyle.
ikisinden de yumdum elimi.
Baktım na buraya kadar tövbenin içindeyim,
Dedim tövbelerime tövbe.

Bu köyün şarapçısı hani nerede?
Çabuk şu sağrağı doldursun.
Ar da neymiş, namus da ne?

Körkütük olmuşum, körkütük işte,
Sıcağa, soğuğa tövbe etmişim,
Yaşa, kuruya tövbe.

Gel çalgıcı, gel, ben yolumdan çıkmışım bir kere.
Sen bilirsin yolunu, al çalgıyı, vur tele.

Gönlüm benim paramparça.
Bir çare derdime, bir çare…
Göster kendini, çık ortaya,
Gecemizi aydınlat, çok karanlık, çok.
halikulade bir duman parçasıdır. Özellikle kaan tangöze'nin sol yanım feryat eder dediği bölüm insanı bitirir içtem içe.
(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=gl6LJiyvrCg)
duman grubunun bassçısı ari borakasın yazıp bestelediği parçadır, pek bilinmese de en sağlam duman şarkılarından biridir. (bkz: kahrolsun hain dünya)
izmirli alternatif endüstriyel * rock grubudur.

Bir gün geleceğim konserinize tamam söz semih gruptan gruba atlıyorsun takip edemiyoruz artık seni.
Cesaret istenen kelime.
günah işyelenlerin işledikleri günahtan
pişmanlık duyması ve yaradandan af dilemesi.
günah işleyen kişinin af dilemesi için yaptığı ilahi dua.
Tövbenin farzı pişmanlık duyuyor olmaktır. Tövbenin kabulünün farzı ise tövbene sadıklığındır.
Mü'min kulluk elbisesi günahlarla yıprandığında, onu tövbe iğnesiyle yamayandır.
Talihli kişi de, tövbesi üzere ölendir.(bezzar)
La bebe ben nasıl insanım laa böle diyorum. Yakındır tövbe kapısını aşındırıcam.
din tövbenin sınırlarını çizer. saçma olsa da bir örnek vereyim, bir hayvanı öldürmek bir dinde büyük bir günah olabilir, ve sen bir hayvan öldürdüğünde derin vicdan azapları yaşayabilir ve tövbe edersin. ama başka bir dinde kurban kesmek farzdır ve bir hayvanı öldüremediğin için vicdan azabı çekersin. veya öldürdüğün için hiç bir vicdan azabı çekmezsin. işin özü vicdan öğrenilmiş ahlakın ruh halinde yarattığı rahatlılık veya rahatsızlıktır.