bugün

bir paradokstur aslında.
hani türban laik devlet olgusuna karşı ya, e türban aslında orada ama devlet hala laik?
türban takana da takmayana da saygılıyız ancak türban üstüne peruk takmak ne kadar saçma sapan bir davranıştır, teşbihde hata olmazmış ; afedersiniz ama at sikine kelebek konmasıgibidir.
tanrı'ya boyun eğme isteğiyle toplumun şartlarına boyun eğme arasında sıkışıp kalmış, vicdanını rahatlatmak isteyen genç kızlarımızın uyguladığı fiil.
bir paradokstur aslında.
hani kafadaki kıl tahrik unsuru ya, e kıl aslında orada ama kimseyi azdırdığı yok?
kafaların içiyle değil de, şekliyle ilgilenen zihniyetin insanları düşürdüğü komik durum. açılmadan gelmecilerin özgürlük anlayışlarının bir garip yansıması.
niyet olarak her ne kadar sağlıklı olsa da, işleyiş olarak ciddi sorunları ve çelişkileri beraberinde getiren durumdur. efendim başörtüsü dediğimiz şeyin temeli dikkat çekmemeye dayanır. ama sokakta görmekte ve ağzım açık izlemekteyim kimi örnekleri... misal kırmızılı, morlu, yeşilli, mavili... gökkuşağı gibi eşarbı olan hanım teyzelerim, bayan vatandaşlarım var. bunu yapmamalarını "yanlış anlaşılma" korkusu ile çekip de söyleyemiyorum da...

tekrar ana meseleye dönelim. peruklu bir bayan başı açık olandan daha çok dikkat çekmekte, bu da baş örtme eyleminin temeli ile çelişmektedir. yaşanmıştır:

- olum şu kızın saçı peruk mu, gerçek mi?
+ amma yaptın kendi saçı olum kızın, baksana; belli...
- olur mu lan kendi saçı? bak yan taraftan kırmızılık görünüyor. peruk belli ki...
+ doğru lan şimdi gördüm. perukmuş...
bir protestodur. ondan göze hoş gözükmez.
eğer sen bu peruğu erkekleri tahrik etmemek için takıyorsan;

erkekler genel olarak perukla daha çok tahrik oluyorlar haberin olsun. e sonuçta türban erkekler tahrik olmasın diye takılmıyor mu? sende türban yerine peruğu tercih ediyorsun.

bu ne çelişkidir.
takmayanların, takanlar hakkında atıp tutmaktan keyif aldığı eylem.

ben sana kara çarşafla denize gir desem girer misin?

girmezsin! ne saçmalıyorsun diyorsun biliyorum...

* sen en iyisi s.ktiret!
saçımı gösterirsem tahrik olursunuz, ama sahte bi saç takıverirsem tahrik olmazsınız.*
(bkz: hayata dair iç burkan detaylar)
amaç saçlarını kapatıp erkeği tahrik etmemekse bu türbanlı bayanımız gayet salaş kıyafetler giyerek özensiz bir at kuyruğuyla dolaştığı taktirde eminim ki o peruklu halinden daha az dikkat çeker ve tahrik etmez...
yok ama ben salağım illa ki bu örtüyü takacağım kafama diyorsa yapılacak bir şey yok..
ayrıca (bkz: türbanlı dar kotlu kız)
işin en kötüsü, bide bunlar beyinlerinin üstüne de türban takarlar, vah ki ne vah.