aşk tutulması filmini izledikten sonra bir çok arkdaşımın ve kendimin maç saatlerinde

sıklıkla yapmış olduğumu farkettiğim hadise.

çok gerçekçi değil ama işe yarıyor.
kocaelisporumun bu sezon gittiğim iç saha olsun, dış saha olsun tüm maçlarında gol dahi atamaması sonucu başvurduğum hadise. ikinci yarı maça gitmiyorum, takır takır alıyoruz puanları.
kutsallaştırmaktır. Totem yapılan o şey her ne ise, iyi şans getireceğine inanılır.

- Karşı takımın oyuncusu penaltı * veya serbest atış * atarken, izleyicinin o oyuncuya gözlerini sabitleyip "atmaa, atamazsınnnn, atmaycaksınnnn, atmaaaaaaaaa" diye mır mır mırıldanması.

-Sıvana giderken uğurlu kolyeyi takmak.
'the secret' adlı zırvalıkta evrene mesaj vermek diye geçen psikoloji ürünü. bkz hurafe bunlar hurafe.
(bkz: sözlük yazarlarının totemleri)
(bkz: (bkz Batıl inanç))
dünyanın en gerzekçe faaliyetlerinden biri.
annemin yeni olayıdır. Yemeğin dibi tutmasın diye, maçlarda kazanalım diye, saç boyasının rengi tenine uyum sağlasın ve bunlar gibi ottan bktan durumlar için kadın 7/24 2 parmağı üst üste geziyor, bu kadar pozitif enerjiye 3.gözü açacağız kısmetse.
neslimizin batıl inancı olarak nitelendirebiliriz.Bu totemlerin en çok maçlar üzerine yapılması ise tamamen saçmalamanın ve mallığın sınırlarını zorlamaktadır.Ben aylık 70 lira bayılacağım lig tv'ye bide totem ayağına maçı izlemeyeceğim. (bkz: oldu canım)
ancak totemleri daha derin bir şekilde irdelersek insanların inançlarını kendilerine göre yorumlamış ve aslında en doğrusunu yapmış olduklarını görürüz.putperestlikten farksız olmadığı aşikardır ancak insana inanılmaz derecede umut verdiği ortadadır.ancak korkulması gereken taraf ise sözde totem tutarsa insan kendisini peygamber olarak görmeye başlayabilir o konuda dikkat edilmesi gereklidir.
batıl inancın önde gidenidir. çok afedersiniz afrika 'da yaşayan medeniyetten nasibini almamış bir kabilede mi yaşıyoruz da totem yapacağız? akla ve mantığa sığmamaktadır.

ha inanına saygım sonsuzdur, ama inanan kişi de totem yapıyor diye dileğine kavuşmaz bunu çok iyi bilir ama kendini kandırmaya devam eder.
bütün maçlar tutmuştur, tek maç kalmıştır. totem yapılır.
çarşamba günkü malum derbi için gerçekleştirdiğim batıl'dır.. 21.15'e kadar tek kelime dahi etmeyeceğim malum maçla ilgili..

aylar sonrasında gelen edit: o gün tuttu ve 3-1 aldık.. sonrasında (bkz: 26 şubat 2012 galatasaray beşiktaş maçı) yine aynı totem sonuç 3-2.. ve şimdi tam 3 haftadır tek yorum,tek konuşma yok benden yana.. susuyorum sadece.. cumartesi akşamı 21.45'te görüşmek dileği ile..
eğer yarın esesim yenerse:
-bütün öğrencilere 2. sınavlarında fazladan 5 puan vereceğim.
-leyla ile mecnunun 56. bölümünü 4 gün geç izleyeceğim.
-anneme hep anneciğim diyeceğim.
-bir daha asla sigara içmeyeceğim.
-daha fazla iyilik yapmaya gayret edeceğim.
-bir daha totem yapmayacağım.
aslında bir şeye yaramayan inançtır.

not: denedim olmuyor bi türlü.
çok deneriz maçlarda, genelde tutar. çekim yasası diye bi hadise var sonuçta. atalarımız bile demiş; bi şeyi 40 kere söylersen olur.
piknikte yapılır genelde, sıçılan bok aynı kızılderili totemlerine benzer. bol bol yaptım yıllarca, isteyen gitsin tapsın.
(bkz: atem totem ben seni)
Çoğu zaman yaptığım ve işe yaradığını gördüğümde de '' yok lan totemden dolayı değildir '' dediğim batıl inanç. Bir oturuş, duruş, renk, sayı, cisim gibi şeylerden de yapılabilir.
maç sabahı her mac gunu oldugu gıbı aynı t shırt gıyınır, mac saatı koltuga oturulur yastıga sarılır ve basını egıp dua okunur bırsey yenılmez, su ıcılmez o üçlü koltuktan kalkılmaz kalkılırsa takım yenılır cunku.
Ise yarıyo dıye dusundugum ve her ıse yaradıgı mac sonrası 'Allahım çok şüküür' diye aglanılan benım olayım.
babamın maç izlerken koltuğun üstüne tüneyerek gerçekleştirdiği eylem.

kimisi uğurlu formasını giyer, kimisi maçı izlemez, kimisi o gün yemek yemez vs. vs.

bizimkisi kuş gibi koltuğa tünüyor arkadaş. ne desem bilemiyorum artık.
ruyada olduğunun farkına varmak için kullanılan aletin adınada totem denir.
BU ViDEODAKi GiBi TUTTUGUNDA BÜYÜK MUTLULUKLAR VEREN HAREKETTiR. http://www.youtube.com/watch?v=WhLUYi3ohnU
Bugün lys'nin nasıl geçtiğini kimseye söylemeyerek iyi bir sonuç geleceğini umut ettiğim batıl inançtır.
-Ne zaman sevgilimin numarasını ezberlesem; ayrılırız.
-Ne zaman sevgilimin adını bir yerlere yazsam; ayrılırız.
-Ne zaman bir şeyin olmasından korkarım; o şey başıma gelir.
-Ne zaman annem bir şey öğütlese ve ben tersini yapsam; burnum boktan kalkmaz.
Totemin Allah' ını yapmışım la ben!
maç izleme sırasında insanların kendilerinin de birer toteme dönüşme ihtimali vardır.