bugün

ismi gibi babanın da babası film.
en 50 kere izlediğim hala ağladığım filmdir babamı her daha bi özlediğimde izlediğimdir...
Kitabınında filminden aşağı kalır yanı yok . Her anlamda her şeyiyle tam bir başyapıt.
şu an digiturk 13.kanalda serinin 3 filmi ardı ardına yayınlanacak yılbaşı hediyesi olarak.
tüm üyelere açık.
telefonunuza bu şekilde kayıtlı biri varsa (ki muhtemelen babanız olur) sizi ararken triplere girebilir.
bir türlü oturup da izleyemediğim film. çok istiyorum izlemeyi ama nasip olmadı henüz, hayırlısı.
Her türlü oturup izlediğim film.
her bir sahnesi, her bir repliği ezberlense de yeterli gelmez.

gelmiş geçmiş en sevilesi seri.
https://www.youtube.com/watch?v=T1-y9-m-CU0
sistem yaklaşımına göre incelemem gereken filmdir. yardımcı olabilecek arkadaşları mesaj kutuma beklerim. büyük sevap kazanırsınız demedi demeyin. *
imdb listesinde shawnsak redemption dan sonra ikinci filmdir. film hakkında bilgi sahiplerinden mesaj bekliyorum.

edit: filmin ilk bölümü az önce bitti. izlenimlerimi anlatmaya başlayacağım, sorun tam olarak ne bilmiyorum ama filmin ilk bölümü bende çok vurucu bir etki bırakmadı. belki boş izledim belki de beklentiyi çok yüksek tuttum. yada böyle bir etki için tüm seriyi izlemem gerekliydi. film tabi ki tartışmasız mükemmeldi. fakat ben sonunda vay be ne filmmiş diyemedim maalesef. ara ara uykum geldi, uyumamak içim kahve içtim. vito calderone çok basit öldü. Üzülemedim bile. belki de ilk vurulduğu an ölse her şey daha güzel olabilirdi. böyle kült bir yapımı eleştirmek tabi ki bana düşmez. fakat ben o kadar çok şey bekledim ki beklentilerim boş kaldı. filmi daha iyi anlayabilmek için şu an ilk bölümü tekrar izleyeceğim. Değinmeden geçemeyeceğim vay be dedirtmemesine rağmen kesinlikle sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olduğuna kanaat getirdim.
vito carleone nin dublajını atilla olgaç yapmıştır.
2. Nesil bir yazar.
hayalperest ve abazan gençlerin gözyaşları eşliğinde izleyip secde ettiği dandikötesi film. italya'nın haritadaki yerini göstermekten aciz olan bu bünyeler konu godfather olunca sicilya uzmanı kesilip, ağzından salyalar akıtarak savunurlar bu filmi.
evet abartılmış bir filmdir ama bu onun efsane olduğu gerçeğini değiştirmez. dönemi göz önüne alınarak eleştirilmelidir. konusu, oyunculukları ve müzikleriyle döneminin ötesindedir ve onu efsane yapan, arşivlerimize girmesini sağlayan da budur.
ilk filmini milyonuncu kez izledim, 2.si de güzeldi ama sonuncuyu sevemedim. unutulmaz replikleri olan efsane film serisi.
(bkz: sana reddedemeyeceğin bir teklifte bulunacağım)
o vaftiz sahnesi... ara ara tekrar okunan başucu kitabı gibi izlerim o sahneyi.
enfes filmdir. enteresan mesajlari vardir. birinci bolumde soylenmis kucuk bir soz, son bolumde islenen cinayeti anlamaniza yardimci olur.

cok guzel ozlu sozleri vardir. "dostlarini yakin tut ama dusmanlarini dahada yakin tut" gibi.

bire bir hayat hikayesi olmasada kitaba ilham kaynagi olan kisi carlo gambino'dur.

carlo gambino'da tipki godfather gibi cok kucuk yasta amerikaya gelmistir. mucadele etmis ve en buyuk italyan mafya ailesi olmustur. ayrica eceliyle olen tek mafya lideridir.
Çok sağlam bir filmdir. Özellikle godfather 1 un yeri bende ayrıdır. Marlon Brando ve al pacino gibi ustaları seyretme zevki şahanedir. Santino nun ölüm sahnesi etkileyicidir.

izlemediyseniz en kısa zaman üç filmi de izleyin. Soundtrack ları muhteşemdir. ennio morricone harika işler başardığına şahit olacaksınız.
2. Nesil karışık şahıs. Ne yazar, ne troll bu..
ikincisi birincisinden daha güzeldir., her sahnesi efsahanedir, ilk ikisi öyle üçüncüsü değilmiş izlemedim zaten.
(#27692310) yağlı kazığa oturtan yazardır. helal.
Serinin 1.filminin efsane olduğu doğrudur. Pek tabii 2. film de efsanedir. Replikler soundtrack ler mimikler on numaradır herşey. Ancak 3.film için aynısını söyleyemiycem üzülerek. Sırf seriyi bir sona ulaştırmak için final yapmak için çekilmiş gibidir serinin son filmi. Ve 1ve2 nin yanında biraz vasattır. Aynı tadı vermez. Ancak corleone ailesi kesinlikle tekrar tekrar izlenmelidir.
Esaretin bedeline diz çöktürür tövbe ettirir.

Tabii bu da subjektif görüştür. Herkesin beğenisi/zevki kendinedir. Saygı duyulur.
'şiddet dolu, katı, kırılan ama bükülmeyen bir "gelenek".

gerekirse kanla korunan alternatif bir "ahlak".

bir "jest" olarak ölünen ve öldürülen, stilize bir "savaş"...

hatırlanacak ve unutulacak ne çok şey var...

soluk kesici bir roman, soluk kesici bir film...'

"mario puzo- the godfather" (bkz: e yayınları) arka kapağından.
kafadan 10 verilen filmdir.
güncel Önemli Başlıklar