bugün

göktanrı dini olarak da bilinir. türklerin islamiyete geçmeden önceki inancıdır. şamanizm ve totemizm göktanrı dininin ana hatlarını oluşturur. gök'ün ruhunun adı tengri, toprak ananın adı da ötüken'di.
ayrıca büyük dağların, ağaçların ve bazı göllerinde yüce ruhu olduğunu düşünür onlar için de dua ederlerdi fakat onlar tanrı olarak adlandırmazlardı. göğün ve yerin 7 katı olduğuna, her katta çeşitli ruhların varolduğuna inanırlardı. tek tanrılı dine geçişte zemindir.
Türklerin ilk dini diyebiliriz aslında. Kam'lar ve Şaman'lar kutsal din adamları. Sanırım Tengriciliğe doğru bir kayma var bende de acayip kendime yakın hissediyorum. Hele son dönemdeki müslümanları(!) gördükçe daha bir uzaklaşıyorum bunlardan.
islam öncesi türklerin dinidir. hristiyan geleneklerinde olan bazı şeylerinde tengricilikten geldiği söylenir.
tengriciliğin besmelesi şu şekildedir.
müngke tengriyin küçüdür.
"sonsuz tanrı'nın gücüyle." manasını taşır.
inanca dışarıdan bakarsak bu da bir tatmin biçimidir. dolayısıyla biri tengriye inanarak tatmin oluyorsa gerisinin bir önemi yoktur. saçma geliyor dediğin ben inançsızım bana hepsi saçma geliyor. inançsız adama tabi ki saçma gelir, mantıklı bulsa zaten inanırdı.

olabilir yani, inanç neyle tatmin olduğunla ilgilidir ve tengrici olmak birini tatmin ediyorsa adam tengricidir. en azında tengriyo ekber değip kafa kesenine rastlamadık, zararsız bir inançtır efendim.
resmi ismi göktanrı inancıdır. ayrıca türkler doğaya tapan tek kavim değildi. zerdüşt inancı ardından günümüzde de devam ezidi inancı doğayı temel alan inançlardır.
özellikle son bir iki yıldır çok fazla konuşulan türklerin eski dini.
Sürekli şamanizm ile karıştırılan eski türk halklarının inancı

Günümüzde kırgızistan civarında hala inanan mevcuttur.
atalarımızın eski inanışı.
şamanizmle karıştırılabilir anlaşılır bir durumdur, şamanizm de ata inançlarından biridir.

islamiyet vuku bulduktan sonra bitmiştir.

bitmelidir.
sırf ataları inanıyor diye inanacaklar mevcuttur.

kana bu kadar bağlı olmak.

ilginç.
(bkz: TENGRi BiZ MENEMEN)
Şamanizm,totemizm ve animizm genel hatları bu dinin

Günümüzde tuva cumhuriyeti ve Kırgızistan da yaşayan Kırgızların bir kısmında(ata geleneği olarak bizdekiler gibi benim atam şamandı hıaaaa! Şeklinde değil) inananı bulunmaktadır.
yunanlara peygamber mi geldi de ? hades'i var ettiler (hades sadece tanrı adı değildir, ayrıca ölümden sonra gidilen yeraltı da hades olarak geçer) burda iyiler mükafatlandırılır, kötüler cezalardırılır. en kötülerde hadesteki tartarus'a gönderilir.)

demek ki neymiş ölümden sonraki yaşam için kitaba peygambere ihtiyaç yokmuş.

akıl yürütmesini sevdiklerim.

dinler, mitlerinden bağımsız olarak düşünülemez.
Ne güzel dinimiz varmış, araplar bizi katlede katlede dayamışlar kendi dinlerini. Hala Türkler kendiliğinden kabul etti yok çok benziyordu vs masalına inanan Türk vatandaşı varsa onun da beynini ......
(#34570928)

Türkler'in siyasi bir topluluk olarak ilk tarih sahnesine çıkmalarının hiung-nu'lar ile olduğuna dair kanıtlar vardır. Başlangıcı hususunda tartışmalar olsa da Türklerin tarihi, dünya tarihinin önemli bir parçasıdır. Avrasya ve Kuzey Afrika'da ortaya çıkan her halkın tarihi uzaktan veya yakından Türklerin hareketlerinden etkilenmiştir. Türkler doğu kültürlerini batıya ve batı kültürlerini doğuya taşımakla da önemli bir rol oynamışlardır. Kendi dinleri Tengricilik'ten sonra benimsedikleri yabancı dinlerinde çok kez öncüsü ve savunucusu olmuş ve yayılmalarını ve gelişmelerini sağlamışlardır (Mani dini, Musevilik, Budizm, Ortodoks ve Nasturi Hristiyanlığı, islam).
(#34570985)

Türklerde asimilasyon olayı pek yoktur zaten asimile ettikleri bir göçebe irani kavimler ve toharlar var başka da yok

Genelde türkler slav,yahudi,çinli,hindu gibi toplumlara karışarak ortadan kaybolmuştur

Objektif olalım tarih konusunda lütfen.
(bkz: tengri biz menemen)
Sabah güneşi, akşam ayı selamlamaktır.
neredeyse ölmek üzere olan bir inanış. türkler'in öz inanışıdır. bununla birlikte yeni tengricilik akımları da vardır.
kendini tengrici olarak ifade edenler küffar takımındandır. bir hristiyandan farklı olarak kestikleri yenmez ve nikahları geçersizdir. bir yahudi veya hristiyana gösterdiğiniz muameleyi bunlara gösteremezsiniz. bunlar kitapsızdır ve kızıl kafirlerdir. bunlar bizim nezdimizde üçüncü sınıf insandır. bunlarla dostluk caiz olmadığı gibi çok gerekmedikçe diyaloğa da girmeyin. ahmak tiplerdir, dünya ırkçılık ligi olsa sonda yer alırlar.
uydurulan yüzlerce dinden birisidir.
diğer dinler gibi insanlara sunulma sebebi yönetim kolaylığıdır efenim.

ayrıca millet ve ülke kavramları ilahi katta geçerli olmayacağına göre artık sırf millet kavramlarına tabii bir din diye bu dine inanmak aptalca. bu kadar da çomar olunmaz ki.

kim jong-un ne demiş. ''büyük anneme tapın sefiller''

dinlerin gerçek yüzünü görünce dinlerin amacını anlamak gerek. diğer başka bir dine geçmek değil. ateist olun sayımız artsın.
bazı yollarından sapmış kaltak insanlar tarafından karalanmakta olan inanış. eğer her şey için bir kitap gerekseydi dünyada suç oranı sıfırlanırdı. 5. sınıf arap dölü ya da Musevi dölü olmaktansa 1. sınıf türk olmayı her daim yeğledim. bir de 5. sınıf arap dölleri fetvaya başlamış. kendilerine göre fetva verenler acaba küfre gitmiyor mu sorulur bunların hesabı.
Eski türk dini diğeri için
(bkz: şamanizm)
bugün itibariyle mensup olduğum din. deisttim.
Türkler müslüman olmadan önce bu dine inanırdı o yüzden her türk bunu bilmeli

Şaman türkler de mancurya dan kırım a kadar her yere hükmetti onu niye soylemiyorsun keko.