bugün

biri gitti diğer ikiside gidecek.
birde temel bir uçakta... diye devam ettirilesi üçleme.
üçünün de yaptığını bir türk başaramadığı için sonucunun ne olduğu önemsiz olan vs.
steve 1.70
bill 1.40
mark 2.10
*
benim gözümde mark'ın alacağı kesindir.
bill gates her türlü alır dediğim kıyaslama modülü.
dünyanın her yerinde her an içinde milyonlarca insanın gezindiği , insanların kaderini etkileyen sitesiyle mark alır. mark zakırberk alır. evet.
değişik parametreler vardır bu kıyaslamalarda. misal;

saçları platin rengine boyalı ve düz fönlü kız; mark zuckerberg.
babasının parasına tapan 27 yaşındaki üniversite 2.sınıf öğrencisi; steve jobs.
geri kalan her şey için; bill gates.
jobs ve gates yüzyılın dahileri. zuckerberg facebooktan çok karı kaldırdı emme.
zuckerberg'in önünde daha çok katetmesi gereken yol var. eğer fırsatlarını iyi değerlendirirse daha çekişmeli bir kıyas modülü olabilir.
bill gates, bin hektarlık bi arazi satın almıştır. (microsoft)

steve jobs, o araziye bir çeşit meyve ekmiştir. (apple)

mark zuckerberg, ise o arazide sanal insanlar türetmiştir. (facebook)

kanaatimce;

"gates > zuckerberg > jobs" sıralaması bu karşılaştırma için en uygun olanıdır.
çok saçma bir karşılaştırmadır. tamam jobs ile gates bir nebze de zuckerberg ne lan? bildiğin sıradan coder adam. haha...
mark'ın hırsız*, bill'in vasat*, steve'in dahi olduğu *kıyaslama.

edit: hangisine inanmadın, örneklerle açıklayayım eksi veren kelek, pardon melek.
karşılaştırılacak malzemelerin aynı kulvarda olması gerektiğinden, yapılamayacak kıyaslamadır.
komik bir karşılaştırmadır.

steve jobs olmasaydı, bill gates maaşlı bir çalışan, mark ise bir hiç olurdu.
zuckerberg fikir calmis iyi bir coder dir. bill gates de firsatlari cok iyi degerlendirmeyi bilen ve ticarete kafasi cok calisan bir adamdir. steve ise ikisinden de farkli olarak bir deha bir hayalcidir.
steve jobs on numara fikir seçici, bill gates fikir işleyici, mark zuckberg üretici.
zuckerberg'in halt ettiği karşılaştırmadır. sıfırdan-birden işletim sistemi yaratmak başka bişey, o işletim sitemini kullanan başka bir programı kullanıp web tasarımı yapmak apayrı bir şey. tamam harvard'lı kafa çalışıyo belli ki ama o kadar da değil hafızoviç.