bugün

star wars jedi fallen order oyunun devam oyunu. Respawn Entertainment tarafından geliştirilmiştir ilk oyunda olduğu gibi.

Gamepass'e gelmesiyle oynadım ve bitirdim oyunu. ilk oyundaki o hamlık yüzünden ikinci oyuna kesinlikle para vermek gibi bir niyetim yoktu, yani yerinde de karar almışım gibi hissediyorum öncelikle. Oyun kötü mü, değil ama ortalama bir oyun olduğu gerçeği de göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek.

Optimizasyon açısından, valla oyunu ben 4070ti ile 1080p de oynadım, çok aşırı bir sorun yaşamadım ama arkadaşım 3060 ile ciddi sorun yaşadığını söyledi. Özellikle Ray Tracing oyunda olsa da açmanızı çok tavsiye etmem, jedha gezegeninde RT açık ise direkt çöküyor oyun. Tavsiyem ise eğer bir nvidia kart ile oynuyorsanız oyunun dlss dosyasını güncellemeniz. Ben frame generation da açık şekilde 40-50 fps artış gördüm DLSS versiyonu değiştiğinde. Frame Gen kullanmıyorsanız bu kadar artış yaşamayabilirsiniz de, en azından baya toparlayabilir. Dosyayı da nasıl atacağınızı google'a kısa sorabilirseniz hızlıca yanıtını bulabilirsiniz. Yine de arada frame droplar ve çökmeler yaşadım.

Hikaye açısından valla ben Star Wars'tan hiç haz eden birisi değilim. Bana hep çok sıkıcı gelmiştir, bu oyunda da açıkçası çok orijinal bir hikaye anlatmaya girişilmemiş, o yüzden takip dahi etmedim. ilk oyunda çok daha bariz bir hikaye akışı vardı, burada biraz daha çetrefilli hale gelmiş, valla çok bakmadım.

Görsellik ses falan açısından oyun gayet güzel görünüyor. Hoş ben en üst grafik seçenekleri ile akıcı oynadım fakat düşük ayarlarda da çok üzücü olacağını sanmıyorum, ilk oyunu 740M gibi bir ekran kartıyla oynadığımda da dönemi için iyi bir görselliği vardı, bunda da düşükte iyi görsellik olacaktır diye tahmin ediyorum.

Oynanışa gelirsek, işte burada işler biraz karışacak. Oyunda artık arkada bir frame sorunu olduğu için mi problem var yoksa oyun mu bozuk bilemiyorum, bazı noktalarda gerçekten dodge ve block mekanikleri sorunlu. Karakter baya geç tepki alabiliyor kimi zamanlar. Perfect block ile guard counter falan yapmayı bekliyorsunuz, bazen hasarı yiyorsunuz, bazen normal block sayıyor, tam tersinde de perfect atmış olabiliyorsunuz, aşırı dengesiz. Bu yine kabul edilebilir bir dert olsa da asıl dertler bence diğer noktalarda ortaya çıkıyor. Çeşitlilik anlamında oyun bir miktar ilerlese de, tam olarak o ilerlemeyi yapamamış. Ben yine bu oyunun aceleye getirildiğini düşünüyorum. Silah ve skiller açısından oyunda gerçekten bir ilerleme var, ama düşmanlar çevre etkileşimleri konusunda aynı noktada olamıyorum ne yazık ki. Oyundaki düşmanların çok büyük bir oranı ilk oyundakiyle aynı. Yeni eklenen üç beş şey olsa da bu büyüklükte bir oyun için bence yetersiz kalmış. Senaryo üzerinden gittiğinizde belki yeterli olacaktır ama yan görevlerde birbirini tekrar eden o kadar çok içerik var ve o kadar ödüllendirmiyor ki bu içerikler, gezmek için gerçekten bir sebebiniz bence yok. Bazı bosslar hele o kadar sinir bozucu ki, anlatamam. Şöyle ki, yan içeriğe legendary beasts konseptli yaratıklar koyulmuş ve bazı grab hareketleri size tek atıyor. Oyunda da bir gecikmeli tepki olduğu için belki %10 da çok iyi götürdüğünüz savaşta küt diye tek yiyebiliyorsunuz. Acayip sinir bozucu, ben sinirden kolu kırıyordum. Ödül olarak experience ı da iyi verdikleri için heralde en ödüllendirici içerik bunlar. Onun dışında normal düşmanların boss halleri var ki, yani canlarının çok olması haricinde hiç bir esprisi yok. Etrafta da topladığınız eşyalar büyük oranda kozmetik olduğu için yani çok dolanmak istemiyorsunuz. Belki perkler için dolanabilirsiniz de, ben standart zorlukta çok keşif yapmadan rahatça bitirdim, çok ihtiyacınız olacağını zorluğu arttırmadıkça sanmıyorum. Zaten bu legendary beastler dışında da çoğu boss bile sizi gram zorlamayacaktır.

Jedi serisinin bir üçleme olacağı ve üçüncü oyunun da yolda olduğunu açıklamışlar yakın zamanda.

Özetle, bence Jedi Survivor arttırılan içeriği ile takdir edilesi olsa da bu içeriği destekleyecek materyalleri eklememesi ve oyunun tam anlamıyla doğru oynanışa sahip olmaması sebebiyle ben bir miktar aceleyle çıktığını düşünüyorum. Üçüncü oyunla birlikte daha zengin ve tatmin edici bir hikayeyle çıkabilirlerse ortalamanın üzerinde bir oyun olacağı kanaatindeyim. Bu haliyle senaryoyu bitirdikten sonra gerçekten geriye dönüp oynama isteği benim için sıfır. Tekrar oynar mıyım sorusuna da muhtemelen hayır diyeceğim, çünkü tekrar oynatabilecek bir içeriğe ne yazık ki sahip değil.