savundukları ezilen halkın gayrimeşru milliyetçiliğini yapmaları.
devrim yapamamaları.
türk düşmanı olmalarıdır. rojava diye bağırırken, telafer'de gerçekleşen katliam hakkında hiç konuşmazlar. sorsak kendilerine hümanist falan derler.
Oruç tutmamaları.
oruç tutmuyor diye solculardan nefret edebilirim çünkü önemli olan benim imanım değil başkalarının imanı.
Halki, fakirleri sevmeleri ve savunmalari. Afedersiniz ama asagilik turkiye halki ve igrenc; asagilik ortadogu halklari yasadigimiz cografyada tanik oldugumuz igrencliklerin basinda gelmekte.
nefret etmiyorum ama çok da haz etmiyorum. Bazıları (dikkat çekerim) geniş görüşlü olduğunu savunan aslında bağnazın teki. hiçbir şey kabul etmezler, dinlemezler, tek doğru onlardır. he lan he.
Türkiye coğrafyasında ben Türküm diyen her insan candır . sağı da solu da birdir . insan ayırmak vatanı bölmeye çalışmaktır , vatanı bölmeye çalışmak ise hainliktir . hainliğe mahal vermeyin . nefreti bir erdemmiş gibi dile getiren insanlar vatan için en büyük tehdittir . akıllı olun , eleştirin ama olayı nefret boyutuna getirmeyin .
Boyun eğmeyi güdülmeyi seven bünyeye sahip olmaktır. Kalp her zaman soldan star. Nerede ezilmiş varsa kardeşimizdir.
Dava adamı olmadıkları gerçeği.
Bakınız anti emperyalist bir ideolojiyi benimseyip adidas nike ayakkabı giymek, burger king veya mc donalds ta yemek yemek gibi...
Genelde kanaat önderlerinin kürtlere özgürlük istemeleri.
genellemeyi sevmedikleri için olabilir. nasıl başlık lan bu. biri demiş oruç tutmamaları, öbürü demiş kendilerini tek bilgin sanmaları. dünyayı dolaşmış ve kendini solcu olarak tanımlayan her insanla zaman geçirmişler yıllarca uğraşmışlar ve bu sonuca ulaşmışlar sanki. birde kendinden emin bir şekilde, kaynağı belli olmayan bir özgüvenle söylüyorlar ya bunu. bende bu özgüven olsa evreni ele geçiririm lan.

edit: (bkz: durduramıyoruz efendim) (bkz: çok güçlüler) alkol almayı demokratik hak olarak gördükleri için yazmış adam lan. delireceğim lan bu sözlükte. daha bu kadarla bitmiyor bile. üstüne o kadar entry yazdık kocaman be adam bunu okuyup gitmişsin yine genelleme yapmışsın. adamın yazdığı her şey sakat, sahip olduğu her düşünce zehirli hangisine cevap vereyim bilemiyorum. kanser olacağım öyle bırakacağım uludağ sözlüğü bu gidişle.

edit2: aha biri daha geldi. hayırlı olsun. bakalım bugün kimler uğrayacak buralara.
sağcılardan nefret etme sebeplerimle aynıdır. sonuçta içinde -cı(-cu) eki vardır, aidiyet belirtir. kız sikmekte, alkol almakta, dinle dalga geçmekte bir sıkıntı görmezler, bu davranışları demokratik hak olarak savunurlar ama misal kapalı bir bayanın üniversiteye girerken türban takmak istemesi onların gözünde demokratik hak değil vatan bölmektir. lenin'i marx'ı adları gibi bilirler lakin çoğunun gözünde bozkurt mhp'nin sembolü olmaktan öte değildir. siyasette zirveye çıksalar rte'nin laciverti olurlar.
benim için sağcı solcu yok kendi değerlerime göre insanları severim yada sevmem.
Dinsiz.
Ne istediklerini fasist beyinsizlerin anlayamayacagi insanlardir.
Din konusu. Dinsizlik.
Solcu ile pkk' lının ayrımını yapamayanlar için var olan sebeplerdir. Örneğin vandallık yapan pkk lılardır. Solcu değil. Solcu dediğin vatanını milletini sever.
Vatan, millet gibi kutsal kavramları reddetmeleri.
sağcı değiller.
patron şeyine duyulan hayranlık...
Dinsiz imansız olmaları..
Solculuğun ne olduğunu bilmemek.
çoğu işin özünü bilmez, kavramaz, kavramaya çalışmaz üç beş kelime öğrenir solcu oldum sanır. işin kötüsü her görüşte olduğu gbi solculukta da eksik ve yanlış düşünceler vardır. bunları da kabul etmez, sorgulamaz çünkü. idol aldığı birinden etkilenerek yada ortamı güzel diye solcu olur. vardır böyle tipler.
Aslında sol denilen şey çok geniş bir yelpaze. Sosyal demokrasi, komünizm, sosyalizm giriyor. Ülkemiz için de Kürt solcuları ve ulusalcıları da ekleyebiliriz. Ancak bu insanlar biribiri ile çok farklı şeyler düşünürler. Örneğin HDP sol olduğunu söylüyor ama konjonktürün etkisiyle çok fazla Kürt milliyeçiliği yapmaya başladı. Kürt olmayan sosyalistler de kızgın, biz bunun için oy vermedik diyorlar.
Ulusalcıların CHP içinde sanıldığı gibi çok karşılığı yok. Nur Serter, Birgül Ayman Güler gibi isimler hiç tutulmuyor. Atatürk, laiklik, cumhuriyetin temel değerleri tabi ki önemli ama sadece bunlar üzerinden ideolojik bir siyaset yürütülsün istemiyorlar. 70'li yıllarda Bülent Ecevit nasıl umut verdiyse öyle umut versinler istiyorlar.