bugün

huzur veren ama bir süre sonra tatlı belaları kapınızda yatıracak olan tatlı eylemdir.
küçük bir yavruyu bu soğuk havada bulup eve getirip itinayla şartları zorlayarak beslemektir. zamanınızın çoğunu ona harcarsınız alışana kadar heryere sıçar evde kokudan durulmaz. ama yardıma muhtaç ve daha çok küçük olduğu için kıyamasınız onunla oynar konuşur entry bile girebilirsiniz.
(bkz: fena kafa dağıtır)
günümüzde çoğu insanoğlunun egoist aç yanlarını tatmin etmek amaçlı gerçekleştirdiği eylemdir. Ha bu şekilde kediler doyuyor mu? Doyuyor. insanoğlu 'insanlık' üzerinden yaptığı tatminlerle günden güne sığlaşıyor mu? Sığlaşıyor. Gerisi mühim değildir.
keşke hepsini eve alma şansım olsa. kışın bulduğum bu yavrucak herşeyim oldu birden.
görsel
insana huzur veren iş.

bir süre sonra en yabani olanı bile sizi görünce sevgi pıtırcığına dönüşüyor.
kediler köpekler ve kuşlar şeklinde yapılması gereken mevzudur. hiç bir şey kaybetmiyorsunuz emin olun..

bir sokak canlısının kuyruğunu sallaya sallaya yemek yemesi bitirdikten sonra resmen suratınıza minnet ile bakması ve gözlerindeki parlamalar yaptığı şebeklikler paha biçilemez..
Her gün beni bekliyorlar, ezberlemişler sanki ne vakit yemek getirdiğimi. Herkesin yapması gereken, Yapmayanlarında zarar vermemesi gereken durumdur.
bir ara ara sıra yapsam mı diye düşünüp sonrasında oturduğum çevredeki hayvanların mamalarda bile seçicilik yaptığını ve aç olsa dahi kedilerin fare avlamadığı aklına gelince vazgeçtiğim düşünce. ama gene de yapılmasını tavsiye ederim ne de olsa hayvanlar da bir canlıdır.
Köpekleri neyse de kedileri yanlıştır. Köpeklerin avlanma yetileri yok oldu. Kedilerin de olmamalı. Kediler kendi avlanmalı, karnını doyurmalı diye düşünüyorum. Bu yüzden köpekler beslenmeli kediler her türlü yolunu buluyor zaten. iyilik yaptığımızı süşünüp zarar verdiğimizi düşünüyorum ben. Ancak hani yemek, tavuk, balık artıkları poşette çöpe gideceğine sokak köpek ve kedilerine verilebilir. Ancak avlanamadıkları için sokak köpekleri önceliklidir. Yanlış düşünüyorsam aydınlayın.
Bazı andavallar yüzünden insanı çileden çıkaran durumdur. Alt komşunun kızı (bugün öğrendiğime göre anası danası hepsiymiş) sokak kedilerini apartman kapısının dibinde beslemek suretiyle kedileri kapıya alıştırıyor. Geçenlerde denk geldim insan gibi selamlaşıp sorunumu belirttim " kedileri beslemen güzel ama birşey söyleyeceğim bak ben de yemek hazırlıyorum kedi köpek hepsine ama sitenin ağaçlık bölgesine sokağa yakın olan ağacın dibine zaten belediye de oraya su kabı koymuş rica ediyorum benim fobim var kapıyı açtığımda 3-5 kedi üzerime geliyor biri varki tıslıyor aşırı tedirgin oluyorum" diye. Geri zekalı kız o gün de " ama birşey yapmıyor ki" dedi. Kıza 'fobi' diyorum 'uzerime atlıyorlar ' demiyorum ama kafa o kadar alıyor. Bugün yine akşam saatlerinde apartmandan çıktım ki kapıyı açtığım an kedi üzerime geldi. Söylendim... Apartman kapısı önünde 2 kadın vardı misafirleriymiş söylediğimi yetiştirmiş olacaklar ki analı danalı çemkirmeye başladılar geri döndüğümde. Yok Allah yaratmış kediyi ben yaratmamışım terbiyesizmiş bilmem ne vıdı vıdı tipik turk yellozları. Yahu arkadaş zannedersin hayvanları kestim , yaraladım. insan gibi laftan anlamıyorsan bari hedef şaşırtma.

Fobi ne demek bilmiyorsan kapa çeneni. Her kapıyı açtığımda tıss diyen kediye merhaba demek zorunda değilim. Sen o miyavlamayı " seni seviyorum " algılayabilirsin. Ben " seni ne güzel dişlerim küçükken seni dişleyen dedem gibi ne güzel asılı kalırım bileğinde" olarak algılıyorum. Bende sokak köpeklerini alıştırayım o halde küçük kızın giremesin kapıdan..

Tüm sokak hayvanlarına iyi davranmamız gerek hatta elimizden geldiğince yardım etmemiz fakat bunları başkalarına zarar vererek, bencilce değil. Ulen biri hayvanları neden besliyor diye bir arıza çıkarsa ilk ben koşacağım desteğe Kezbanların yaptığına bak.

Etik kuralları es geçmeden yapılması çok iyi insani harekettir.
bazi andavallarin davranisi.
isi gucu birakip sokaktaki kedilere yemek veriyorlar.
ben tekmeleyip geciyorum, hic acimam.
pis olmaktır. Mümkünse uzak dursunlar.
huzur veren ama bir süre sonra tatlı belaları kapınızda yatıracak olan tatlı eylemdir.
Dünyanın en tatlı hayvanlarıdır. Besleyebildiğiniz kadar besleyin. Bir zararları yoktur insanlara.