bugün

vizyona girmedi diye kızdığım ama hak da verdiğim filmdir.
Onur ünlü nün belkide kanser olduğu zamanlarda ki duygu durumunu anlatan eser. Güzel bir hitabet gücü var tabi anlayana.
https://www.youtube.com/watch?v=ZsVAhXMnG4Q

şu sahnesi bana göre en sağlam sahnesidir. o değil de serkan ne güzel sigara içiyor lan, ne zaman şu sahneyi izlesem yakasım geliyor bir tane.
Film boyunca eh üh fena film değil, türk standartlarının çok üstünde dersiniz ama afedersiniz yarrak gibi bir sonla biter film.

Daha iyi ve daha açıklayıcı olabilirdi. Mesela niçin bu insanların öyle yetenekleri var ve dış dünyanın nasıl haberi olmaz? VeYahut filmin sonu pek noktalayıcı değildi ondan sonra ne oldu gibi...

Gerçekten filmin sonu tam bir hayal kırıklığı.

6/10
Çevremdekilerin müthiş, harika, çok farklı demeleriyle gaza gelip izlediğim ama beğenmediğim film. Bir ben mi anlamadım, sevemedim bilemiyorum.
Vasat film. Ancak ozentiler begenebilir.
absürt filmdir. yapılmak istenen de, yapılan da kendine göre ayrı ayrı absüttür.

--spoiler--

+öyle bir film yapalım ki, farklı olsun
-nasıl farklı
+ya ne biliyim işte, farklı, absürt olsun
-abi absürt filmden bol ne var, de sen dram demiyor muydun
+evet diyordum
-evet abi
+yani diyorum ki, farklı olsun. komik ögeler olsun, ama komik olmasın. dram olsun. mesela bazı insanların özel güçleri olsun, dış dünyanın da bunlardan haberi olsun ama sanki gayet normalmiş gibi davranılsın. o kişilerin neden öyle olduğunu siktir et. önemli olan normal olmayan şeyler normalmiş gibi görünsün, ama bütün bunlar olağan bir dünyada olsun. karakterler gerçek hayattaki sorunlara sahip kişilikler olsun.

tamamen bu kafada yazıldığı kanaatindeyim. mesela cemal psikolojik sorunları olan biri mi, eğer öyleyse kafasında kurguladığı dünyadan dış dünyanın nasıl haberi var? herkes mi deli?

diyelim ki cemal aslında yangında ailesiyle beraber ölmüş biri. bu da çok kuvvetli ihtimal. yine faili dış dünyayla bağlantısı olmasıyla vermiştir.

evet aşk hikayesi güzel aslında.

ama bu kadar derin anlamlar yüklenmesine gerek yok.

benim bir arkadaşım vardı rapper. güzel sözler yazardı, acayip derecede sert, derin, kafiyeli şeyler. ama gariptir ki sözlerinde ne anlatmak istediğini kendi bile bilmezdi. sorduğumda da "önemli olan o değil, liriklerin sende yarattığı o ruh" derdi. gerçekten de okuduğumda tuhaf olurdum.

bu film de tam olarak öyle bir şey. sanki çok çok derinmiş gibi bi ruh haline kapılmanıza neden olur. zaten hakkında binbir türlü felsefik konuların yazılmasının konuşulmasının sebebi de bu aslında.

ama hiçbir numarası yok filmin. bizden sonraki kuşaklar "2014 yılında bunu mu yaptınız yapa yapa?" diye dalga geçeceklerdir eminim.

kısaca; olmamış.

--spoiler--
Shakespeare'in kitabıdır. Onur Ünlü filmidir. Her ikisi de siyah beyazdır ve zarar etmiştir.
gecelerimi aydınlatmak için beklediğim dilberdir.Bir gece lambasından çok aydınlatır eminim.
Şu sıralar 2.kez izlemeyi düşündüğüm müziği oyunculuğu ve senaryosuyla çakı gibi Onur Ünlü filmidir.
mükemmel bir onur ünlü filmi daha.
❝ yarayla alay eder yaralanmamış olan.
bak nasıl da sararıp soluvermiş tanrıça kederlerden.
sen çok daha parlaksın çünkü...
sen tüm göklerdeki yıldızların ilki,
sen aydınlatırsın geceyi. ❞
Şu an izleyecek olduğum kadrosu çok sağlam olan Onur Ünlü filmi.

Edit:
--spoiler--
aşırı derece kaliteli ve güzel bir film, her an göt olma hissini tattırıyor. Tavsiye edilesice.
--spoiler--
--spoiler--
o değil de, filmin genelinde bulunup bende; genç çocuğun kendisini astığı ve cemal'in çocuğu halı silkeler gibi silkelediği sahnede can bulan bir ironi buhranı hasıl oldu ki daha da nasıl tarantino izlerim bilmiyorum. filmin yaş aralığını görünce yine abarttıklarını sanmıştım ama bu sefer haklımışlar sanki. piskanaliz herkes için olmamalı keza varlık felsefesi de. onur abiye de selam. bi de yeni fark ettim kendisi kör değil sanırım gözlük seviyor -mış. *
--spoiler--
yarayla alay eder yaralanmamış olan
bak nasıl da sararıp soluvermiş tanrıça kederlerden
sen çok daha parlaksın çünkü
sen tüm göklerdeki yıldızların ilki
sen aydınlatırsın geceyi.

66.sone
“ yarayla alay eder yaralanmamış olan.
bak nasıl da sararıp soluvermiş tanrıça kederlerden.
sen çok daha parlaksın çünkü...
sen tüm göklerdeki yıldızların ilki,
sen aydınlatırsın geceyi. ”

william shakespeare
Bir onur ünlü şaheseri. Gerçi pek tutulmasa da yaptıkları olsun iyi bir filmdir.
bunca zamandır izlemeyerek haksızlık etmişim onur ünlü'ye. izlenmesi gereken filmdir vesselam. lakin baştan uyarıyorum bir şey anlamadım vesaire diyebilirsiniz. her film bir şey anlatmak için çekilmez. daha doğrusu öyle görünen filmlerin çoğu birilerine mutlaka bir şey anlatıyordur fakat siz o birilerinden değilsinizdir.

--spoiler--
cemal'in uçamaması beni benden aldı. bir de sayesinde mreyte ya mreyte ile tanıştık, eyvallah onur ünlü.
--spoiler--
değişik bir tarzda yazılmış bir senaryo, somut ve soyut kavramların içiçe geçişi gayet uyumlu bir film, değer!
ilk yarım saat, hatta 40 dakikasında içimin bayıldığı fakat beni yavaşça kendine bağlayan ve filmin sonlarına doğru az vakit kaldığını anlayınca bitmesin istediğim filmdir. harikadır, türkiye standartlarında çekilmiş en iyi filmlerdendir. şimdiye kadar neden izlemedim, çok pişmanım. en yakın zamanda tekrar izleyeceğim filmdir.

--spoiler--
cemal'in son sahnede uçamaması ve kız şevket'in bayan oyuncu tarafından canlandırılması beni onur ünlü'ye bir kez daha hayran bıraktı.
--spoiler--
bir onur ünlü filmi. işbu entry akabinde hayvanlar gibi spoiler içermektedir.

--spoiler--

anadoluda yaşayan ve süper güçleri olan bir grup insanın hikayesini anlatmaktadır. öyle ki bir yerden sonra süper güçleri olsa da insanın yine insanca sorunlarla uğraştığını, insanca kötülükler yaptığını güzelce vurur yüzümüze.

ince noktalar vardır filmde. örneğin cemal'in evliyken defne ile öpüşmesi ve akabinde başlarına tam anlamıyla taş yağması. cemal'in defne'nin kollarını kestikten sonra birkaç defa zamanı durdurup devam ettirebilmesi ve son durdurduğunda bir daha devam ettirememesi ki bence bu defne'nin öldüğüne işaretti.

veyahut cemal'in son sahnede eşiyle tanışıp uçtuklarında aldığı hapların aynısını alması ama bu sefer uçamaması.

cemal'in eşine ne olduğunu dahi bilmediği bir şiiri o denli duygulu okuması, o sahnede cemal ve eşinin adeta silüetlere dönüşmüş olması oldukça güzel bir görüntüydü.

ayrıca beğenmeyenler olmuş ancak film boyunca çalan parça tek kelimeyle harikaydı. (bkz: mreyte ya mreyte)

olumsuz yönleri yok muydu? elbette vardı. mesela keşke şive olayı bu kadar abartılmasaydı, bir yerden sonra kulak tırmaladı.

çok güzel bir konuya, senaryoya; yukarıda bahsettiğimden çok daha fazla güzel noktalara ve de oyunculara sahip olmasına rağmen hikayede sürükleyicilik yoktu. yani öyle ki bazı yerlerde "hadi bitsin" artık dedirtmiştir.

özetle izlenmesi gereken hoş bir filmdir.

--spoiler--
--spoiler--
"Bu hayatta herkesin bir derdi var Cemal. Benimki de bu. Ölemiyom be amına koyayım. Eyi bi şey sanıyon bunu demi? Herkesler öyle sanıyor ama gel bir de bana sor. En berbat tarafı ne biliyon mu? Hiç kimseden hiçbir şeyden korkun kalmıyor. Ar damarı çatlıyor adamın. Doğru ne yanlış ne her şey karışıyor kafanda. Bu amına koduklarımın 100 sene önce neye inandıklarını görsen çok gülersin. Ben biliyom mesela. 100 sene sonra neye inanacaklar onu da biliyo olcem. Ya her şeyleri biliyom ben Cemal. Hee her şeyleri bilmekle hiçbir şey bilmemek aynı şey. Odun gibi oluyon işte. Onun için çok fazla kurcalamicen meseleleri. Eninde sonunda ölcek olan birisinin bu dünyanın derdini çözmesine imkan yok."
--spoiler--
Onur ünlünün mükemmel ötesi filmidir.
Her şeyi bilmekle hiçbir şey bilmemek aslında aynı şeydir.
izlerken farklı farklı düşüncelere sürükleyen bir onur ünlü filmi. bence istediğini kesinlikle başarmış bu filmde. her noktada farklı bir mesaj veriyor. ek olarak bana çok alegorik geldi film. karakterlerin birer süper kahraman oluşu yanılsama yaratmış, çok da mühim değil yani.
(bkz: 819148) no'lu entry i okuduktan sonra cemal'e isabet eden kurşunun önce kolyeye sonra kitaba deldikten sonra neden othello sayfasında takılı kaldığını anladığım filmdir. Netice itibariyle onur ünlü türk dizi ve sinemalarını bir değil birkaç gömlek fazladır.
bali kafası gibi filmdir. hoştur, güzeldir, farklıdır. izlenmelidir.

''yarayla alay eder, yaralanmamış olan
bak nasıl da sararıp soluvermiş tanrıça kederden
sen çok daha parlaksın çünkü
sen tüm göklerdeki yıldızların ilki
sen aydınlatırsın geceyi.''

adamda yazmış şimdi. şekspır emmi.