bugün

Türk sinemasının en sevdiğim filmi. ilginç bir detay: filmde Asya ile ilyasın oğlu ( samet) rolünü oynayan çocuk oyuncu aslında kız (elif inci). Filmin sonunda; "babama gidecem ıhı ıhııı" diye zırlamasından şüphelenmiştim zaten. Tam bir kız zırlayışı.
dün izlerken böyle dudağım ağlama modunda izledim, böylesine seven insanlar ne saçma sebeplerde öyle kırmışlar birbirlerini ve sırt çevirmişler birbirlerine?
filmi güzeldir ama müziği abartılmışır. ve cahit berkay'ın en basit bestesidir. koskoca cahit berkay'ı sadece bu besteyle hatırlamak büyük ustaya hakarettir.
Biraz süt versene bacım diyen ilyas için sanki bebe de meme emecek deli oğlan ihihi diyor asiye içinden.

Bizim ilyas da kamyonun içinde zaten Çoktan moda girmiş.

Ah, kekliği düz ovada avladım,
Al yazmayı çam dalına bağladım,
Şıkı dıkı dıkı, mıkı dıkı dıkı oynadım

Sonra işte Sevgi neydi sevgi emekti:d geç bunları anam babam geç

Edit: gece gece dalga malzemem olmuş film. Arkadaşlar bu saatlerde her şeyle dalga geçebilirim. Yoksa ben de çok seviyorum filmi.
Özellikle de asiyenin ona yillarini vermiş, çocuğuna öz babasından çok baba olmus, emek vermiş güven vermiş hayatını adamaya hazır Cemşidi ilyasi gördüğü anda iki seçenekten bir şık olarak gördüğü sahneler efsaneydi.

ilyasi mi secsem tedirginliği bile Cemşide ihanettir.

Sevginin emek olmadığı gözler önüne serilmiştir. Sonra Cemşidi seçmesinden çıkan sonuç sevginin emek olduğu değil ilyasin kesinlikle güven vermeyen bir adam olduğudur.
Biraz güven verse Asiye emeği siktir eder onu secerdi.

Hala sevgi emektir ama yhaa
He he
şu filmde aslanlar gibi ahmet mekin abimizin 2 sene önce kimse şans vermediği halde ingiltere liginde şampiyon olan leicester city gibi gerilerden gelerek asya hanımın ilk tercihi oluşunun hakkı yıllardır verilmemiştir.
Herkes sanır ki ''Selvi boylum Alyazmalım ''bir aşkın filmi !
Oysa ilyas'a aşıktı Asya ,
Cemşit' i sevdi !
Aşk ömürde bir defa olur ,
Ama insan iyiyi güzeli hep severdi !
Asya aşıktı ilyas'a ama Cemşit'i sevdi !
Hayat hani o Asya'nın dönüp bakarsam gidemem dediği çizgi !
Sevdi ama Aşk başka ,dönüp baksa gidemezdi !

Çünkü Cemşit gibi severse bir adam !
Öyle sevilirse Asya gibi bir Kadın !
Dönüp bakmazdı ölse bile !
Dönüp bakmadı ve gitti !
O filmde sevgi aşkı yendi !

Sahi neydi sevgi ''sevgi emekti ''
Aşk mı !
Kaybedenler konuşulmaz
Aşk kaybetti ....

Alıntı
Ziyanı yok usta,
Gülüşü yeter...
Dudakları yukarı olsun yeterli.

görsel
Şu filmin tamamını ili defa bu sene izledim.
Vasat bir film.
Çok sıkıcı klasik bilindik konular vakit kaybı.

Neden bu kadar abartildışını anlamadım.
Herkes gibi repliklerini bildiğim halde henüz izlediğim film. Bunca zaman izlemek istediğim halde zaman ayırmaya layık görmemiş olmam oldukça üzücü..

Filmin sonunda eğer Asya Cemşiti değil ilyası seçmiş olsaydı bu kadar değeri olmazdı.. Ve Eminim hepimizin bir ilyası bir Cemşiti olmuştur hayatında. Dilerim hep seçilen Cemşitler olur..

"Sevgi neydi? Coşkun akan dere, sonbahar rüzgarıyla ürperen yapraklar, cama vurup dağılan yağmur damlaları,
bir yürek çırpıntısı?"

"Sonunda coşkun dere durulur, yapraklar kurur dökülür, yağmur diner, güneş çıkardı.
sevgi neydi?
Sevgi sahip çıkan, dost, sıcak insan eli, insan emeği miydi?
Sevgi iyilikti,
sevgi emekti."
Kamyon şoförü ilyas (Kadir inanır), istanbul'dan Asya'nın (Türkan Şoray) kaldığı köye gelir. Birbirlerine aşık olup evlenirler. Çocuklarının adını Samet koyarlar. ilyas, kamyoncu olduğu için sık sık yollara çıkar ve Asya, Samet'le yalnız kalır. Bir gün yine yola çıkan ilyas, eve dönmez ve Asya yı bir sekreter ile aldatır. Asya bunu pencerede görür ve ilyas'tan kaçar. işleri bozulan ilyas, Asya’nın karşısına öyle çıkmak istemez ve bunalıma girerek Asya’yı terk eder. Asya, bu acıya dayanamaz ve oğluyla birlikte yollara düşer. Yolda Cemşit (Ahmet Mekin) adında bir adamla karşılaşırlar. Cemşit onlara kol kanat gerer. Birlikte yaşamaya başlarlar. Bir gün ilyas karşılarına çıkar. Asya şimdi büyük aşkı ve kendisine zor gününde kucak açan Cemşit arasında bir tercih yapmak zorunda kalır.
jehan barbur'un bir başka söylediği şarkıdır. aynı zamanda yeşilçam filmidir.

https://www.youtube.com/watch?v=g4cFz0tcOqg
“Elini tuttum, sıcacıktı; sanki yüreği elimdeymiş gibi.”

görsel
En güzel türkan şoray filmlerinden. Asya ilyas'a dönecek diye çok korktum. (bkz: sevgi emek demektir)
Yillar sonra bana hayatimin sokunu yasatmis olan filmdir.

Neden mi?
Daha bir ay oluyor. Youtube'de mogollarin sarkisi esliginde filmden bir bölüm vardi. Merak edip samet'in simdiki durumunu merak ettim.
bizim samet elif inci cikti.

Atif yilmaz, o dönem neden bir erkek cocuk rolüne bir erkek cocuk yerine bir kiz cocugunu oynatti ki?

Edit: bilal inci'nin kizi oldugundanmis.
Müziği güzel kendisi sıkıcı.
Kadınların piç erkek sevdiğini açık açık, bağıra bağıra, söyleyen turk filmidir.
Kalbimdeki yeri çok ayrı bir film.
Ayrıca Cahit Berkay'ın mükemmel bestesinin üzerine jehan barbur'un sözlerini nakış gibi işlediği mükemmel şarkı.
Balon filmlerden biridir. Evet.
Karakterleri arasında sabah akşam ıslak odunla dövülmeye layık can isimli piç bir kamyon şoförü de olan aşk filmi.
alıcı gözüyle söylüyorum türkan şoray ın en güzel olduğu filmdir.
dünya iyi bir yer olsaydı her yerde ilyas-asya posteri yerine cemşit-asya posteri olurdu.
Meğer hep benim memlekette çekilen film imiş, yeni öğrendim.
Tamamı Osmaniye, bahçe, Düziçi, Kozan, Kadirli civarında çekilmiş.

Şaşırdım.
günaydın ozaman size.
kadir inanır ı zerre kadar sevmem ama bu role de yeşilçam da ondan başka kimse yakışmazdı herhalde türkan şoray ı değerlendirmeye almıyorum bile zaten kadın oynadığı her filmde filmin hakkını vermeye çalışmış ve de hakkını da vermiştir.
bu da al yazmalım jehan barbur dan ,bilmeyenlere ...
https://www.youtube.com/watch?v=AL2Nlt1Yezo