bugün

kore dizisidir. hikayesi kore tarihi nin ilk kadın doktorunu anlatır.
bir trt klasiği.
sik kafalı japon askerlerinin am kafalı japon kraliyet ailesini koruduğu siktir boktan dizi.
hürrem bunlar kadar entrikalı bir yaşam sürmemiştir.
dae jang kızımızın tıbba dair her şeyi keşfettiği dizi. lokal anestezi, sezaryanla doğum son bir haftada gördüklerimden bir kaçı. kızımız saray sekreterine aşık olduğundan kralın cariyelik teklifini bile reddetmiştir. hafta içi saat 14:00 de trt 1 de izlenebilinir.
kore'nin ilk kadın saray hekimi dae jang geum'un hayatını anlatan dizidir. güney kore yapımıdır. dizi oyuncularının gerçek yaşları 40+ dolaylarında olmasına rağmen hepsi 16-20 arası çıtır görünümündedir. bu ırk ne yer ne içer bilemem ama her oyuncu her yaşı oynuyor.

seri boyunca iki sevgili bir kaç kez sarılmışlardır. ancak bu sarılmalar bile aralarındaki aşkı anlatmaya yetmiştir.

bir çok konu sessiz ve derinden mükemmel kurgulanmıştır. başroldaki kadın 1971 doğumlu olduğuna yemin etseniz kimsenin inanmayacağı lee-young ae'dir. asya dolaylarında çok meşhur olan bir aktristtir. en son ünü iran'a sıçramış ve kendisiyle özel bir kanal röportaj bile yapmıştır.

velhasıl asla sıkıcı olmayan sürekli ilerleyen konuları ve hikayeleriyle akıcılığı olan, duygusal,müzikleri çok güzel izlenesi bir dizidir.
''dizi, 16. yüzyılda kore kraliyet sarayı'nda çalışan ilk kadın hekim olan jang geum'un hayat hikâyesini konu olarak işlemekte. kadının toplum içinde hiçbir statüsünün olmadığı bu dönemde tek başına bir kadının, başına gelen inanılmaz olaylara rağmen azmi, kararlılığı ile hedeflerine doğru adım adım ilerleyişi güzel görüntüler eşliğinde ekrana yansıyor. gerçek bir hayat hikâyesinden yola çıkılarak, dönem yaşantısı kültürel öğelerle bezeli şekilde izleyiciye aktarılıyor.''*
trt 'yi ne zaman açsam gördüğüm dizidir.
birçok versiyonuna yine trt 'de rastlayabiliriz. oyuncuların hepsinin gözü çekiktir.
şu an seyrettiğim ve beni benden alan bir dizi. Bağımlılık yapıyor, vaktinde seddin ardına sıkıştırdığımız tiplerin hayatını anımsatıyor. LAkin bunlar koreli olmalı. neyse yine de güzel. izliyorum. izleyeceğim. Yine de efsane prens cumong kadar değil.
ah cangema, sen de çok safsın be kızım.