bugün

esnaf lokantalarında sabah namazından sonra görebileceğimiz faaliyet.
Askerde domatesli tavuk çorbası çıkardı haftada iki kere, bir somun ekmekle beraber, ve hepsini bitirirdik be. Askerlik dışında kahvaltıda çorba içmedim sonra. Anadoluda yaygınmış.
Dedem hala her sabah önce bir kase çorbasını içer, artı normal kahvaltı yapar. Çift dikiş gidiyor adam
fazla yağlı olmamasına özen gösterirseniz, günün kalanı çok daha iyi geçecektir. sabahları içilen çorbalar genellikle ya hayvansal yağ açısından çok yoğundur ya da içine margarin vb. (mercimek çorbasında) katarlar fazlasıyla.
aksamdan kalmaysaniz sabah cok iyi gider.
Normalde pek yapacağım eylem değil ama geçen yıl doğu turuna çıktık 4 arkadaş yoldayız ve gaziantep e gidiyoruz. Ben yolda çok hastalandım. Antep e geldik sabah. dediler şimdi sana bir serum iyi gelir. Gittik beyran içmeye. Ben et çok yemem, böyle çorbalar içmem ama tat koku olmayınca şifa niyetine içtim biraz. iyi de geldiheheh.
Hastayken iyi gelebilir. *
sadece ''kelle paça'' ayrıcalıklı hissettirir.
lisedeyken kantinde sabahları çorba içen bir abi vardı. biz 9. sınıfa gidiyorduk o 12. sınıfa. adı çağatay'dı. acaba şu an ne yapıyordur.
Ben sucuk yedim elhamdülillah. Et lokması bişeye benzemez.
Mercidabık.

görsel
her gün her gün kahve yeter artık. bardakta sigara kahve ikilisi deneniyor...
sabahların en kaliteli aktivitesi, olsa da içsek.
Çok alkol tüketilen gecenin sabahında Kelle paça içmek insana çok iyi geliyor..
ben sabah kahvaltı yapmayı daha çok severim ama çorba da içilebilir. lisedeyken çağatay diye bir abi çorba içiyordu.
bir tas çorba 50 tl olunca artık zengin sporu haline gelmiştir.
yurtta kalırken kahvaltı da çıkardı daha doğrusu bi gece öncesinden kalma çorbaları verirlerdi. bazen mecbur kalırdık yemeye. o yüzden hala fazla sevmem.
bide tüm çorbaların tadı aynı oluyodu ya
(bkz: mercimek tarhana ve domates çorbası nasıl aynı olabilir)
gripten kurtulma yoludur aynı zamanda.
en sevdiğim aktivite, önce limonlu su, sonra bir adet elma, yarım saat sonra da sıcacık bir çorba ile güne başlamak gibisi yoktur.
gece boyunca alkol almış birinin tadına varabileceği aktivite.
pek sevmem.
Fakirlik gibi.
osmanlı zamanındaki alışkanlık böyleymiş. kahvaltıda bir çorba içilir veya içi çökelekli bir dürüm ile idare edilirmiş. yemek yeme alışkanlığı günde iki öğün ile sınırlıymış. birinci öğün sabah, kuşluk zamanı ikinci öğün de akşam ezanından sonraymış. geçmişte atalar tam doktorların tavsiye ettiği şekilde beslenirmiş.
özellikle az yağlı çorbaları tercih ediyorsanız çok yararlı bir öğüne dönüşebilecek, haftada en az iki kere yaptığım hede.
oyş olsa da içsek dedirten başlık.
kelle paçaaaa.
güzel oluyor, helede limonlu ise. ama bazen sıkılıyor insan