bugün

rus füze savunma sistemidir.

http://www.ensonhaber.com...-400-fuze-savunma-sistemi
anlaşması imzalanmış. toplam maliyetinin 2,5 milyar doları bulabileceği belirtiliyormuş. bu paralar nereden çıkıyor ben de bunu bilmek istiyorum.

http://www.bbc.com/turkce...3?ocid=socialflow_twitter
(bkz: atlantik çözüm operasyonu)
başımıza çok iş açacak hava savunma sistemidir. nato üyesi olupta s-400 sahibi olan kullanan ülke yoktur. diğer s serisi sistmeleri kullanan ülkeler olmakla beraber nasıl entegre olunacağı meçhuldür.
Turkiye ye bu sistem gelince, tam anlamı ile bölgenin hakimi olacak. diğer ülkeler artık öyle kafasına göre it dalaşı köpek dalaşına giremeyecek. Şöyle ki, türk hava sahasına yaklaşan her cisimin önceden koordinatinı türkiye tarafina bildirilmesi gerek. Aksi durumda sistem bunu bir tehdit olarak görecektir.
nato'ya entegre olmayacak sistem. neden olsun ki, nato ülkeleri şuan tehdit bizim için.
dost düşman ayrımı yapma konusuna gelince, yerli yazılım entegre edilecek.

kafa karıştırmasın , bu sistem ile nükleer balistik füzeleri engelleyemeyiz, engelleyebilen sistem de yok zaten dünyada. japonya ve abd başarılı testler yaptığını söylüyor bugünlerde. ne kadar gerçek bilemeyiz.

nükleer balistik füzeyi atışın yapıldığı yerden vurmak lazım basit tabir ile, hava sahana girdikten sonra vurman sadece etkisini azaltabilir.
illa ki dışarıdan bir şey alınacaktı ve ben bunun s400 sistemi olmasından dolayı memnunum. amerika'nın suriye'ye 50 tane toma hawk atıp neden hiç bir yeri vuramadığını merak ediyorsanız, sebebi bu füzelerdir. tartışmasız dünyanın en iyi hava savunma sistemidir.
adam sarayları 3 günlüğüne boşuna yaptırmıyor, tabi alacak s 400'leri.
bir tür silah.

yalnız bu silah yalan olacakmış gibi bi his içimde.

rusya'ya verilen kapora da yalan olur.

neyse.
yunanlıların götüne sokulabilecek en güzel şeydir efendim.
motosiklet sanıp gelenlerdenim.

tanım: yeni hava savunma sistemimiz. hayırlı uğurlu olsun.
ooohhh yeni cematimize taze taze gelişmiş füzeler.
oohh mis yeni darbe girişiminde neyle vurulacağımız belli oldu.
Beni bu fuzeden çok NATO'nun bu füzeyi aldığımız için bize keseceği ceza ilgilendiyor. Sen NATO'nun Ortadoğu'daki tek topragisin ve şuan Ortadoğu için çin ve Rusya ile NATO savaş halinde. Nato kendi üyesinin , kendi dusmanindan silah almasını onaylayacak mı ? Ya da cümle aleme ibret olsun diye bir şey mi yapacak ? Bekleyip göreceğiz.

Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Türkiye'de kendi savunmasını kurmak zorunda, nato ülkeleri de türkiyenin kendini savunması için gereken silahları sağlamadığı için, Türkiye'de kendi başının çaresine baktı.

Yani kısaca nato senin ne kadar silah alacağına ben karar veririm dedi.
Türkiye eğer sen bana istediğim kadarı vermezsen bende başımın çaresine bakarım dedi.
Rusya ise senin en büyük 2. orduya sahip ülkenin güvenliği benim silahımla sağlanacak diye kendisine karşı kurulmuş natoya karşıdan gülüyor.
Çok yakında neler olacağını bekleyip göreceğiz.
biz bunu alalım

almayalım demiyorum

ama

önce bir rize de deneyelim

eğer o rizeyi dümdüz ederse

çok mübarek bir şeydir, devamını da alalım.

dinimiz amin.
Kendi f16 uçaklarimizi yanlislikla vurabilir bu sistem ama gereklidir daha farkli sistemleri yapmaliyiz yada almaliyiz çünkü yakinda büyük bi savas patlayabilir.
Bugün haberlerde izlediğim füzelerdir. Ufak, orta ve büyük ebatlarıyla karadan karaya veya denizden karaya uzun menzilli balistik füzelerdir. Bazıları gidemeden infilak ediyor ama neyse.
keşke kendi savunma sistemizi yapabilseydik fakat bu da olumlu.

ayrıca nato adlı görünürde adı olan ama uzun zaman önce ölmüş bir birliği dert edenleri anlamakta güçlük çekiyorum.
Bir kere de üretelim tepsi verdiriyor bana. Şimdi natoya karşı rusyadn silah aldık muhtemelen santralden sonra nükleer için de heveslenecez tüm bunların yanında biz ne zaman üretecez? Avrupaya arap coğrafyasına süveyş dolasıyla güney asyaya yakın sayılırız mesela biz ne zaman gemi üreteceğiz öyle ufak şeyler değil okyanusaşırı çalışacak yük gemileri tankerler vb. bunları ne zaman satacagız yakın ve zengin devletlere? Ne bileyim ne zaman yeni bir fikre dayanan bir silah üreteceğiz, ne zaman tıpta çok htiyaç duyulan bir çare üreteceğiz, hadi geçtim yeni fikri ne zaman bir mr cihazı üreteceğiz? Resmen üç büyükler gibi sonunu düşünmeden ve bu yoldan nasıl çıkılacağına dair fikir üretmeden hazır malları, fikirleri alıyoruz sürekli, gün gelir uefadan da ceza alırız.
rusların geliştirmiş olduğu; kısa, orta ve uzun menzil tercihlerine hizmet edebilen hava savunma sistemidir.
Türkiye'ye maliyeti adet başına 500 milyon dolar olan roket sistemi. Umarım faydalıdır.
Ödemeleri yapılmış. Hayırlı olsun. Şimdi NATO düşünsün.
üstüne geliştirecekmişiz. anlaşmanın süresi, adedi var mı bilmiyorum ancak ileride bunun yerine daha iyi bir şeyler üreteceğiz gibi görünüyor.

En güzeli de, aselsan, roketsan, havelsan, bmc, otokar, vestel gibi şirketler savunma sanayisinde ortaklaşa çalışıyorlar. bu kısmı çok güzel işin.
merak edenler için , nedir ne değildir soruları konunun uzmanı tarafından yanıtlanmış hava savunma sistemi.
https://www.aydinlik.com....acak-turkiye-eylul-2017-2

--spoiler--
S-400 hakkında neredeyse hergün medyaya farklı bilgiler yansıyor. Siyasi koşullardan bağımsız düşündüğümüzde S-400, Türkiye için mantıklı bir seçim mi?

Bence mantıklı bir seçim. Çünkü iyi bir hava savunma sistemi. Üst kademe hava savunma sistemi olarak dünyada en iyilerden birisi diyebiliriz. Ama balistik füze sistemi açısından aynı şeyi diyemem. Çünkü S-400'lerin balistik füze engellediği bir muammadan oluşuyor. Ruslar bunu sadece teoride belirtiyor, pratikte hiç gösterebilmiş değiller. S-400'ler bir savaşta denenmiş değildir. inandırıcı bir test yok, bilimsel bir kanıt yok. Üretici firma, kataloglarında MRBM'ye (1000-3000 kilometre menzilli balistik füzelere) karşı etkili olduğunu yazsa da bugüne kadar bunu destekleyen hiçbir test sonucunu güvenilir bir biçimde açıklayamadı. Biz iyi bir yüksek irtifa hava savunma sistemi alıyoruz ama başka bir şey değil bu.
--spoiler--
Dünya liderimiz iki kere masraf olmasın diye s400,5G siparişi vermiş, onu bekliyoruz.
aldığımız an jet uçurmadan komşu ülkelere höt diyebileceğimiz rus füzeleridir

https://www.youtube.com/watch?v=NF5uOyiL9bg