bugün

bakım ile makyaj arasındaki farkı da bilmeyen cehalet yumağıdır.

sözlükte bolca bulunur bu andavallardan.
Resim el ile çizilir, Fotoğraf makina ile çekilir. Bunu bilmeyen ikisine de resim der. Cahil demek ağır oluyor tabi.
Tam olarak mallıktır başka açıklaması olamaz.
bu bakmak ile görmek arasında ki fark gibidir. Üzerine dikkatle bak
Resim dedikçe ağzına ağzına vurulası cahil.
Resimle fotoğraf aynıdır aslında. Eğer hiçbir şey katmadan kendi elinizle bir şeyler çizer boyarsanız bu sadece resim olur. Ama eğer resime kişiliğinizi toplumu ruhunuzu vs. katarsanız sanat icra etmiş olursunuz. Fotoğraf da öyledir. Kamerayı alıp bir yeri çektiğinizde sadece fotoğraf çekmiş olursunuz fakat eğer o gerçeği farklı bi şekilde sunan anı yakalamak için defalarca fotoğraf çekip o anı yakaladığınızda fotoğraf sanatı icra etmiş olursunuz.
Edit: imla
Güncellemekte fayda var.
toplumun yarısından fazladır.

resim çekelim ne cahil köpek.

fotoğraf çizelim o zaman, hı?

sonra ortamlarda kendinizi bi bok sanıp sikik sikik geziyorsunuz " ben entelim " diye.

bokuma entelsiniz.
esas cahil bu ifadeyi onaylayandır.
resim kişi, obje ve manzara görselleri için kullanılan genel bir tabirdir.

resim denen şey çizim olabildiği gibi fotoğraf da olabilir.

görsel
Arasındaki farkı Bilinende dahi olma ihtimalinin çok düşük olduğu bir gerçektir.
türk dil kurumunun resmi sitesinde resim kelimesinin 3. anlamı olarak ''fotoğraf'' kelimesi yer almakta.
yani bu ne demek?
resim fotoğrafı kapsar, fotoğraflara resim denilebilir.
acun ılıcalı herhangi bir hata yapmamıştır.
http://www.tdk.gov.tr/ind...gts&kelime=RES%C4%B0M

fotoğrafa resim denilebilir ama resime fotoğraf denilemez yine tdk'da bu kelimelerin anlamlarına göre.

bu arada ben din anlatımcı, türkçe öğretmeni filan değilim. mühendisim.
tdk sitesinde iki kelimenin anlamlarına bakarak vardığım sonuçları burada paylaşarak kendimi aklıyorum esasında.
çünkü bende birisiyle yazışırken fotoğraf yazmak zor geldiği için her şeye resim diyorum.
nasıl olsa fotoğrafı kapsıyor?
yani benim vardığım sonuç bu en azından.
Bunların silik yemesi gerekir. Evet
O kadar önemsiz ve bir o kadar gereksiz bir ayrıntı ki.. yaptığın strese değmez.
içten içe sinir olsamda sözlükte keyifli vakit geçirmelerini diliyorum. Mutlu ama uzak olsunlar.
her ikisi de bilgisayarda dijital olarak 0 ve 1 lerle oluşturulur, ve monitörle gösterilir. aralarındaki tek fark, birinin ışığı yakalayan optik kameraların lensleri aracılığıyla elde edilen, fiziksel objelere çarpıp absorbe edildikten sonra yansıyan foton demetlerinin görüntüsü olmasıdır.
transistörlerin içinde renk yok.
koku yok.
tat yok.

resim de yok,
fotoğraf da yok.

ne fotoğraf tanımlı,
ne de resim.

resim ve fotoğraf arasındaki ayrımı yapmamızı sağlayan şey, transistör bazlı mikro işlemci mimarisine gömülen, mantıksal işlemlere dayanan microcode u okuyan bios la işletim sistemidir.

microcode temelinde sadece x86_64 komut setini oluşturan kelime gruplarından bahsedebiliriz.

bunlar rengin, resmin, fotoğrafın ne olduğunu açıklamaz bize.
ekran kartı mikro işlemcilerinde de (rdna 2.0 mimarili navi 21 gpu su için ) resimle fotoğraf arasındaki farkı komut setleriyle tanımlayamayız, bu hemen hemen imkansız, o ölçekte her şey manipüle edilebilir.

işletim sistemlerini bu yüzden kullanıyoruz bakınız navi 21 komut setinden bazı örnekler:

Scalar işlem Birimi Komut Seti:
Vektör ve skalar işlemleri için komut setleri içerir.

Wavefront işlem Birimi Komut Seti:
SIMD (Single Instruction, Multiple Data) mimarisini destekleyen komut setleri içerir.

Çeşitli Grafik Komutları:
Grafik işlemleri için özel komutlar içerir.

Shader işlem Birimi Komut Seti:
Vertex ve fragment shader işlemlerini gerçekleştirmek üzere özel komut setleri içerir.

Bellek işlemleri Komut Seti:
Bellek okuma ve yazma işlemleri için komut setleri içerir.

ilave Grafik işlemleri Komutları:
Özel efektler, geometrik işlemler ve diğer grafiksel operasyonları gerçekleştirmek üzere özel komutlar içerir.
Bu da cpu da, x86_64 işlemci mimarisini oluşturan temel derleyici komut setlerinden bazıları:

Veri Transfer Komutları:
MOV: Bellekten veri okuma ve yazma işlemleri.
LEA: Bellek adresini yüksek seviyeli bir kayıta yükleme.

Aritmetik ve Mantıksal Komutlar:
ADD, SUB, MUL, DIV: Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri.
AND, OR, XOR, NOT: Mantıksal AND, OR, XOR ve NOT işlemleri.

Bellek işlemleri:
LOAD, STORE: Bellekten veri okuma ve yazma işlemleri.

Dallanma ve Döngü Komutları:
JMP: Zıplama (koşulsuz).
JE, JNE, JG, JL: Koşullu zıplama.

işlemci Durumu Kontrolü:
CMP: Karşılaştırma işlemi.

Yığın (Stack) işlemleri:
PUSH, POP: Yığın üzerinde veri ekleme ve çıkarma işlemleri.

Sistem Çağrıları:
INT: Kesme (interrupt) çağrısı.
fotoğraf piksel tabanlıdır. ordan ayırt edebiliriz.
Torbacin kim hocam. Picasso ünlü bir fotoğrafçı mı
Resim arapça bir kelime olup çizilen surete denirken fotoğraf ise makinayla çekilen surete denir.
Bizzat cahil değil anlatım bozukluğu yapan kişidir.
2 deliğin arasındaki farkı da bilmez o cahil.

(bkz: burun)

Pis herifler.
Cahilliğe tahammül yüzünden yaygınlaştı iyice kullanımı.
Madem farkı bilmiyon Görsel de geç.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar