bugün

Zannedersem en çok benim gibi sürekli yeni besinler alan, besinleri öğüten, gecesi gündüzü olmayan emekçi işçi midelerin özlemle arzuladığı mübarek ay.
Özleyeceğiz seni ramazan. Üşüyoruz.
Yaklaştığını bilmek bile huzur veriyor insana.
Bu sene 16 Mayıs Çarşamba günü başlayacak olan 11 ayin sultani 8 Haziranda okul kapanacağı.için Ortaokul ve liseoğrencilerinin çoğu okulun son 3 hafyası nü oruç tutarak geçirecekler
Gene her zaman olduğu gibi En çok izle en Hocalar olacak onları. Sohbetleri iFtar ve Sahur Programları Sezon finjne veya finale 4-5 bölüm kalan dizilerin hepsi ozetsiz yayınlanacak Ramzana özel.filmler Vsvs.Bu sene Ramazan özel ramazanın sonlarında Siyasi partilerin TRT de secim konuşmalarını izleyeceğiz.
sahte dincilerin 300 500 bin liralık sofralarda iftar yapacağı

fakir halkın ise kuru ekmek corbayla oruç açacağı ay..

sözde yardımlaşma,dayanisma ibadet ayıdir ramazan yersen..
yaklaşık 27 gün kalmıştır.
Yine oruç tutanlardan çok, tutmayanların ahkam keseceği aydır.
Yine tripleri 1500 olan müslümanlara katlanmak zorunda olacağımız ay.

Hatta yalandan oruçlu olanlara da denk geleceğiz yine. Toplum olarak ikiyüzlü olduğumuz için açık sözlü ve açık görüşlü olamayacagız bu ramazan ayında da.
Sonunda geliyor gönlümüzün efendisi ay. Evet.
akşam iş çıkışı toplu taşıma araçlarında, aşırı agresif, ağzı leş gibi kokan insanlara maruz kalacağımız aydır.
Şuan idrak etmekte olduğumuz mübarek ay. Bu ay, oruç teravih kuran sadaka-i fıtr zekat ayıdır. Günahlardan haramlardan el etek çekme ayıdır. Tevbe ve istiğfar ayıdır. Dargınlar barışmalı küsler konuşmalı fakirler doyurulmalı bu ayda. Hayır hasenat yapılmalı salih ameller işlenmelidir. Kavgadan gürültüden tartışmadan (özellikle siyasi ve dini) uzak durmalı, boş işleri malayani sözleri terk etmelidir. Kimsenin kalbini kırmayalım. Kimseyi incitmeyelim bu ayda. Az yemeli orucu oruç gibi tutmalıdır. Mideye oruç tutturulduğu gibi ele bele dile göze de oruç tutturmak her müslümanın üzerine farzı ayndır. Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennemden kurtuluş olan bu cenabı allahın ümmeti muhammede (s.a.s) bahşettiği bu mubarek aydan istifade edebilmeyi ve afvolunmayı yüce rabbim cemi cümlemize nasip etsin. Vatanımıza Ülkemize milletimize cümle ümmeti muhammede bu ayda dua etmek şattır. ihmal etmeyelim. Yüce allah ramazanı şerifin hürmetine alemi islama selamet versin.

(bkz: ramazanı şerifiniz mübarek olsun)
bereket ve huzur getirmesini dilediğim aydır. allah şimdiden tutacağınız oruçları kabul eylesin. yalnız, sahurlarla ilgili bir şey söylemek istiyorum. eskiden güzel ezgilerle, hacivat karagöz ile vs programlar olurmuş sahurlarda. daha güzelmiş yani. şimdi her programda hoca türedi. işin garibi her sene sorulan aynı saçma sorular.
Bu yıl miladi 16 mayıs itibari ile başlamış olan kameri aydır.

Ramazan ayı geldiğinde Marketlere, çarşıya, pazara saldıran müslümanları gördükçe içten içe utanıyorum. Yahu yeme içme ayı değil ki bu! Koli koli erzak stoklamakta neyin nesi lan!? Bilakis yemeği içmeyi azaltma ayı. Her zamankinden daha az alışveriş yapmak gerekir bu doğrultuda.

Allah'ın merhametinin henüz kesilmediğini ramazan ayına girmiş olmakla anlamamız mümkün.

Yaşamak isteyen herkesin dolu dolu bir ramazan ayı yaşamasını temenni ederim.
görsel
Bir an önce kış mevsimine denk gelse çok güzel olacak.
bu yıl 5 Mayıs Pazar günü başlayıp 4 haziran salı günü sona erecektir.
An itibariyle içinde bulunduğumuz mübarek ay.

Ebû Hureyre'nin rivayet ettiğine göre Hz. Peygamber Şöyle buyurmuştur:

"Kim inanarak ve sevabını yalnızca Allah tan umarak Ramazan oru­cunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır".

(bkz: 11 ayın sultanı)
oruç tutuyor musun sorusu soranlar ve orucu şov haline getirenler harici her şeyi güzeldir.
Hic takvime göre, Müslümanların islam'ın şartlarından birini yerine getirmek için oruç tutarak geçirdiği aydır.
Müslümanların Allah ın olduğunu hatırladığı ay.

Her olaydan sonra "niyetli olmasam yapacağımı bilirdim ben" demelerinden belli.
hakkını veremeden geçen bir ramazan daha bitmiştir, daha başladığı ilk gün ramazan da bitti demiştim daha dur yeni başladı diyenlere gülmüştüm, artık ömür bir dehr gibi üfledikçe bitiyor nefesten gözle takip edilemeyecek kadar hızlı akıla alınamayacak kadar karmaşalı.
Şeker ayına ramazan ayı diyen yobaz. Neyseki bitiyor.
Ya bir dahası olmazsa bu rüyanın ya ben sana bir daha kavuşamazsam ey güzel ay.
Allah'a hamdolsun, bir Ramazan'ı daha pürledik, pakladık Güzelce ağırladık hergün evlerimizde. inşallah sen de bizden razısındır, ey şehri Ramazan...

Seneye görüşmek üzere.
bereket ayidir. 11 ayin sultanidir.
Bu sene çok terso zamana denk gelen ay..