bugün

Bereketiyle gelendir. Allah’ın izniyle bu ayda yeneceğiz korona belasını. Evet.
ilk gününü nihayete erdirdiğimiz ay.

elhamdulillah. çokta güzel geçti. yedi gün çalışan biri olarak tüm gün evde ailecek çok güzel oluyormuş böyle.
9 yıl sonra ilk defa ülkemde geçireceğim. samimi söylüyorum; istediğiniz kadar yaşamaya çalışın uzaklarda bu hissin 10da biri bile olmuyo, acayip mutluyum. covid 19 hayatıma herkes gibi ket vurdu ama bu sürecin getirdikleri de çok iyi geldi.
Bu yıl tadı tuzu yok. iftar sonrası şöyle dışarıda temiz havada çay içmek bambaşkaydı. Bu yıl mahrum kaldık.
Bu yıl çok sönük geçiyor. Yemekten sonra çay faslına geçince sankı normal bir günmüş gibi zannettim dün akşam.

Çocukluğumda yazın tuttuğumdan olabilir. Yaza alışmışım.

20.30'da iftar yapmaya alışmışım.
Burukluk , Yalnızlik çekilen bir dönem yine de hoşgeldin ramazan.
buyrun okuyalım.

Birinci Nükte

Ramazan-ı şerifteki savm, islâmiyet’in erkân-ı hamsesinin birincilerindendir. Hem şeair-i islâmiyenin a’zamlarındandır.

işte ramazan-ı şerifteki orucun çok hikmetleri hem Cenab-ı Hakk’ın rububiyetine hem insanın hayat-ı içtimaiyesine hem hayat-ı şahsiyesine hem nefsin terbiyesine hem niam-ı ilahiyenin şükrüne bakar hikmetleri var.

Cenab-ı Hakk’ın rububiyeti noktasında orucun çok hikmetlerinden bir hikmeti şudur ki:

Cenab-ı Hak zemin yüzünü bir sofra-i nimet suretinde halk ettiği ve bütün enva-ı nimeti o sofrada مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ bir tarzda o sofraya dizdiği cihetle, kemal-i rububiyetini ve rahmaniyet ve rahîmiyetini o vaziyetle ifade ediyor. insanlar gaflet perdesi altında ve esbab dairesinde o vaziyetin ifade ettiği hakikati tam göremiyor, bazen unutuyor.

Ramazan-ı şerifte ise ehl-i iman birden muntazam bir ordu hükmüne geçer. Sultan-ı Ezelî’nin ziyafetine davet edilmiş bir surette akşama yakın “Buyurunuz!” emrini bekliyorlar gibi bir tavr-ı ubudiyetkârane göstermeleri, o şefkatli ve haşmetli ve külliyetli rahmaniyete karşı, vüs’atli ve azametli ve intizamlı bir ubudiyetle mukabele ediyorlar. Acaba böyle ulvi ubudiyete ve şeref-i keramete iştirak etmeyen insanlar, insan ismine lâyık mıdırlar?

-Mektubat, Rnk.
Hakkını helal et, okumadım.
2021 yılı için hayırlı ve bereketli bir ramazan ayının olmasını temenni ederim. allah dualarımızı kabul etsin.
Üç ay kalmıştır.
2 Nisan'da başlıyor
Hayvan gibi özlendi.
Buyursun gelsin. Ramazan insan olduğumuzu hatırlatır.
11 ayın sultanı ramazan! recep, şaban, ramazan. üçün üçüncüsü.
Bu yıl 2 Nisan'da başlayacaktır.
Sanki daha dün oruç tutmuş gibiyim.
Haftaya cumartesi başlıyor.
Geldi 11 ayın sultanı.
Cuma gecesi ilk sahur, cumartesi günü ilk oruç tutulacak...

Hayırlara vesile olmasını diliyorum, bir ay reklama giriyorum arkadaşlar, alkol-zina gibi günahlardan uzak duracağım...
Haftaya perşembe gecesi başlayacaktır.
Sözlükte her sene olduğu gibi pek keyifli geçer. Sahuru beklerken dini hikayeler anlatılır. Kardeşçe bir ortam olur.
Özlemiştik...
e hadi bakalım inşallah.
Geliyor gelmekte olan. Hoş gelsin safa getirsin 11 ayın sultanı.
Bereketiyle hidayetiyle, kalplere huzur veren sekinetiyle, hayırla gelsin inşallah, ramazanın manevi şemsiyesi altında, haramdan günahtan uzak durmamıza vesile olur inşallah, yarabbi ibadetlerimizi hakkıyla yerine getirmemizi Nasib et.
görsel
pidenin sadece ramazanda çok güzel koktuğunu hisseden bir tek ben miyim.
aynı pideyi başka zamanda yapıyorlar ama aynı kokmuyor.
haydi ateyizler bunu da açıklayın.
Akp yönetimindeki son ramazan olması muhtemeldir. Seneye ne kandil ne de ramazan programı izleriz tv'lerde.
Yaklaşık 4 ay kalan mübarek ay.
11 mart'ta başlıyor.
hoş gelsindir.
Ramazan bereket ayıdır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar